Поділитися публікацією:

Українські науковці, учасники ХІV Міжнародної наукової конференції «Археологія заходу України», висловили протест з приводу відбудови у селі Крилос Галицького району літописного давньоруського кафедрального собору Успіння Пресвятої Богородиці (ХІІ століття).

Давньоруський собор у Крилосі мають намір відбудувати чиновники Івано-Франківської ОДА та Галицької райадміністрації і райради, інформують “Вікна” з посиланням на Релігійно-інформаційну службу україни.

Учасники Міжнародної наукової конференції – фахівці з археології, архітектури, мистецтвознавства та історії наголошують, що будь-які спроби відбудовувати собор категорично неприпустимі з наступних причин:

  • проведені на сьогодні історико-архітектурні дослідження собору в Крилосі не дають достатньої інформації для відтворення цієї пам’ятки в натурному вигляді. З юридично-правових підстав відбудова згаданого собору була б кричущим порушенням міжнародних пам’яткоохоронних хартій, починаючи від Венеційської (1967) і закінчуючи Ризькою (2000), які ратифіковані Україною;
  • відбудовувати собор в селі Крилос не можна і з ансамблевих причин, оскільки спотворення існуючого на сьогодні оточуючого історико-архітектурного ансамблю (який сформувався впродовж ХVІ-ХІХ ст. і який творять каплиця св. Василія на фундаментах літописного собору, св. Успенська церква поруч з цими фундаментами та прилеглі митрополичі палати), що є порушенням не лише вищеназваних пам’яткоохоронних конвенцій, але й чинного законодавства України;
  • одне з найголовніших застережень: відбудовувати св. Успенський собор не можна з технічних причин.

Запевнення чинної влади Івано-Франківщини, що «…сучасні будівельні технології дозволяють без нанесення шкоди існуючим фундаментам здійснити їхню музеєфікацію під скляним саркофагом для загального огляду, а вже сам Собор спорудити над ним, як надбудову» – слід сприймати як крайню некомпетентність у цій сфері та ігнорування існуючих будівельно-реставраційних можливостей, вважають науковці. Адже, внаслідок першої спроби «відбудови» собору і внаслідок нереалізації проекту консервації (НЗ «Давній Галич»), рештки фундаментів собору сильно ушкоджені і потребують захисту. Накриття їх павільйоном з бутафорним важким верхом так чи інакше призведе до руйнування збереженої автентики у процесі будівництва (вібрації, навантаження суміжних ділянок, динамічні навантаження від будівельних робіт), а потім – через пересихання у павільйоні.

У резолюції науковців йдеться:

«Резюмуючи викладене, настоюємо: необхідно припинити будь-які спроби незаконної (з огляду на міжнародне і українське пам’яткоохоронне законодавство) відбудови давньоруського кафедрального собору ХІІ ст. в селі Крилос, а фактично – новобуду, який забере у всіх інваріантність візій та знищить автентичну субстанцію дощенту і безповоротно»

Учасники конференції також нагадують, що подібна ініціатива місцевої виконавчої та законодавчої влади Івано-Франківщини мала місце у 1999 році, коли підмурки давньоруські фундаменти св. Успенського собору, спорудженого за правління одного з наймогутніших галицьких князів Ярослава Осьмомисла вже були частково зруйновані незаконними будівельно-реставраційними роботами, які розпочиналися під тим самим гаслом: «Відбудуймо Успенський собор!».

Благочинний фонд, створений тоді для акумулювання коштів на це будівництво, не виконав своїх зобов’язань і безслідно зник з юридичного поля зору.


Поділитися публікацією: