Поділитися публікацією:

9 грудня, в Івано-Франківську відбувся семінар з моніторингу публічних закупівель в системі ProZorro, інформує WestNews.

Що це таке та як ним користуватися розповіли Юрій Кузько, координатор центрів ProZorro у Тернопільській та Закарпатській областях, та Микола Проданюк, координатор Центру компетенцій ProZorro.

ProZorro – це системна реформа тендерного процесу в електронних публічних та державних закупівлях в Україні. Сама система та авторські права на систему Prozorro «передані народу України (державі)» згідно з меморандумом.

Вона дає можливість не тільки відслідковувати на що витрачаються кошти у публічних закупівлях, а й дозволяє замовникам обирати найоптимальніше поєднання ціни та якості. Система Prozorro використовує комерційні онлайн-майданчики для реєстрації та підключення користувачів і організаторів.

Слід ще розуміти поняття “замовник” та “постачальник”, адже вони є одними із ключових у цій темі. Замовник – визначає на що необхідно витратити гроші і проводить закупівлю. А ще повинен пояснити, чому купує саме це і за цими характеристиками. Постачальник – бізнес, що продає замовнику свої товари, роботи і послуги.

Замовники, власне, і розпоряджаються державними коштами, щоб закупити нові вікна у школи, замовити послуги з ремонту дитячого майданчика у вашому дворі чи обіди для українських військових. Саме вони визначають, що і у якій кількості, якої якості необхідно купити, та оголошують тендери.

Слід додати, що також знаходяться недобросовісні як замовники, так і постачальники, які проводять махінації та вдаються до хитрощів. До прикладу, в Івано-Франківську житлово-комунальне господарство оголошувало тендер на будівельний кран, проте їхньою умовою було те, що постачальник має встановити товар протягом трьох днів. Очевидно, що це звужує коло учасників у тендері, і наштовхує на думку “просувають своїх”.

Як шукати тендери?

Найпростішим варіантом пошуку товарів на сайті є застосування коду товару. Окрім коду класифікатора  потрібно використовувати ще і фільтр “Тип процедури” та “Статус” (вам для участі в тендері цікаві тільки статуси “Період уточнень” та “Період подачі пропозицій”, “Регіон” (якщо Ви маєте змогу постачати тільки в певні регіони).

Іншим поширеним варіантом пошуків є ключове слово. Але тут є певні нюанси. Якщо хочете здійснити пошук за ключовим словом, спочатку натисніть на фільтр “Ключове слово”, а вже потім у відповідне поле в рядку пошуку ввести своє ключове слово. Ви можете не знайти тендери, які Замовник назвав трохи інакше (канцтовари замість ручки та олівці, столи та стільці замість меблі тощо). Як варіант вирішення даного питання – шукайте всі можливі формулювання назви Вашого товару.

Роблячи висновки, слід розуміти, що система зорієнтована на викорінення і системне запобігання корупції, прозорість всього тендерного процесу, неприпустимість дискримінації заявок, повна звітність і аналіз всіх державних закупівел, відкриті процедури прийняття рішень.


Поділитися публікацією:
Теги: