Поділитися публікацією:

На Прикарпатті підраховують збитки, завдані агропромисловому комплексу

Змиті посіви цукрових буряків на десятках гектарів у Городенківському районі, вилягла озимина в Тлумацькому – квіточки порівняно з тим, якої шкоди загалом завдала сільському господарству повінь на Івано-Франківщині.

На знімках:

у видолинках на полях – озера. Село Воронів Городенківського району;

вилягла озимина. Село Грушка Тлумацького району.

Фото автора.

Найбільше постраждали Калуський, Богородчанський, Надвірнянський і Тисменицький райони. Після злив вода досі стоїть на полях і городах. Де зійшла – земля вкрита мулом і сміттям.

Масштаби збитків вражаючі. Особливість Прикарпаття в тому, що місцевість – гориста, тож після злив вода зносить ґрунт у видолинки та карстові утворення. Під час обльоту гелікоптерами видно, як поля перетворилися на озера. Начальник управління з питань надзвичайних ситуацій Івано-Франківської ОДА Володимир Стебницький повідомив, що затоплено понад дві тисячі сільгоспугідь, 6 тис. 137 присадибних ділянок. Представники органів місцевої влади продовжують подворові обстеження, фіксують втрати.

У Калуському районі найбільше постраждало село Бережниця Новицької ОТГ, де затоплено понад 18 га присадибних ділянок. “Такої зливи, а опісля ще й граду, не пам’ятає ніхто. В мене був потічок посеред городу – то розширився на кілька метрів. Потоками зірвало береги й понесло 12 яблунь, що висаджені були за півтора метра від струмка. В багатьох господарів загинули свійські тварини. Збило садовину, понищило виноградники. Повимивало картоплю. Люди в паніці. Врожаю не буде”, – бідкається мешканець села Василь П’ятничко.

На знімку:

масштаби затоплень у селі Бережниця Калуського району вражають.

Фото vikna.if

На відео: село Бережниця Калуського району.

Відео Олега Яреми.

Загалом непримітні струмки, що влітку подекуди пересихають, завдали чималої шкоди. А село Підгірки Калуського району постраждало від розливу річки Млинівка. Селяни обурені: збитки від стихії були б менші, якби влада вчасно звернула увагу на штучно створені загати, інтенсивну забудову та захоплення прибережної зони. Деякі хитруни проробили собі потічки з каналізаційними стоками. На думку селян, порушене стандартне русло ріки, від чого й утворюються водні затори.

На знімку:

під водою – присадибні ділянки. Село Підгірки Калуського району.

Фото vikna.if

У селищі Вигода Долинського району градом трощило все підряд. Від насаджень помідорів, приміром, лише хрящі. Теплиці та парники знищено. Подекуди ще стирчить часник, а цибулю позносило потоками. Тут зафіксували льодяну кулю розміром із куряче яйце.

У Богородчанському районі наробила шкоди не тільки річка Бистриця Солотвинська, а й потічки. Досі затоплені сільгоспугіддя в низинних селах. У Жураках навіть знесло хату. В кого картопля підгорнута – якось тримається. Хоч подекуди рослини поламало. Василь Богровецький із Раківця повідомив про значну шкоду від граду у своєму винограднику (на знімку вгорі). Бульбу садив пізніше, то не змило, але сапати не може, бо все у воді.

“Шкоди сільському господарству завдано величезної. Практично протягом сорока днів – дощі. Деякі господарства не встигли висіяти сою та кукурудзу на підготовлених полях, хоч оптимальний термін минув. Та й сходи ярих культур слабенькі, зливи вимили із землі міндобрива. Неможливо проводити захист рослин від шкідників та хвороб, підживлювати. Подекуди техніка застрягла на полях. Уже навіть не йдеться про дотримання температурного та нічного режиму обробки сільгоспугідь. Отож по ранніх культурах ситуація – критична. Надія на озимину, хоч поля загущені та забур’янені, розвиваються хвороби рослин. Якщо дощі припиняться, то врожай озимих культур, дещо гірший від минулорічного, але буде”, – підсумовує голова постійної комісії Івано-Франківської обласної ради з питань аграрної політики і земельних відносин Іван Приймак.

В управлінні з надзвичайних ситуацій ОДА тим часом узагальнили масштаби збитків, а фінансисти опрацьовують механізми їх компенсації із обласного бюджету, а зокрема й сільгосппідприємствам та одноосібникам. Наразі екологічне лихо визначене як регіонального рівня, однак ОДА подала відповідний запит до Кабміну щодо виділення допомоги із держбюджету.

Людмила СТРАЖНИК.

Джерело


Поділитися публікацією:
Теги: