Поділитися публікацією:

22 серпня до обласної поліції звернулось керівництво Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника із заявою, щодо пошкодження системи блискавкозахисту.

Як встановлено правоохоронцями, 22 серпня, невідомі особи шляхом вільного доступу пошкодили систему блискавкозахисту Міжнародного наукового центру «Обсерваторія», розташованої в присілку с. Явірник, що на Верховинщині. В ході проведення слідчих дій, поліцейські розшукали трьох осіб причетних до злочину.

За словами ректора Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника Ігоря Цепенди, те, що відбулось на Піп Івані, це – акт вандалізму, який не сприймається ні університетською спільнотою, ні туристичним середовищем України, пише Укрінформ.

Адже Піп Іван і обсерваторія є особливим місцем для української науки та туризму.

“Ціна обладнання, яке сьогодні є на Попівані, значно перевищує 600 тисяч гривень. Тобто, зазначена нами сума збитків може бути навіть не десятою частиною втрат, це тільки так звані прямі збитки. Зокрема, йдеться про виведену з ладу систему громовідведення. А під неї під’єднана наукова апаратура. І тут включається другий чинник. Те, що ми ще не рахували, – втрачений потенційний прибуток. Адже до цього обладнання під’єднано апарат смарт-датчик погоди «LUFT» WS-800. А це дуже серйозне обладнання, яке встановлюють астрономічні обсерваторії перед прийняттям рішення про визначення типу телескопів. І з цим уже жартів немає”, – пояснює Ігор Цепенда.

Через інцидент відкриття обсерваторії на Піп Івані у 2020 році опинилось під загрозою. Її відкриття доведеться відстрочити.

“Це станеться автоматично, бо потрібно буде знову розпочати експеримент. Є вимоги для визначення телескопа, а це від двох до п’яти років. Датчик кожні 5 хвилин визначає силу вітру, температуру повітря, неба, вологість, кількість блискавок. Тобто, увесь комплекс даних, необхідних для ухвалення цього рішення, – додає Ігор Цепенда. –  Ось чому це надзвичайно серйозна проблема, якою ми не можемо нехтувати чи легковажити. Не виключено, що ті 600 тисяч гривень збитків можуть обернутись навіть шістьма мільйонами”.

Він зауважує, що через цей випадок Прикарпатський університет ризикує втратити авторитет і довіру колег з Європейського Союзу.


Поділитися публікацією: