Поділитися публікацією:

Відомі ушкодження коронавірусу (COVID-19), який може завдати шкоди Вашим легеням. 

Як коронавірус викликає синдром гострого дихального дистресу

Гострий респіраторний дистрес-синдром (ГРДС) виникає в результаті гострого запалення, яке підвищує проникність альвеолярно-капілярної мембрани, внаслідок чого нейтрофіли та інші медіатори запалення проникають в альвеолярний простір та призводять до набряку легень.

Запальний ексудат, який утворився, інактивує сурфактант та спричиняє ущільнення дистальних повітряних просторів з подальшою втратою площі поверхні газообміну легень.

Поки спалах коронавірусу (COVID-19) триває, ми дізнаємось більше про цю хворобу та про те, яку шкоду вона може завдати організму. Ви не впевнені, що розумієте, що саме може зробити Вам вірус?

Хоча у багатьох людей із COVID-19 відсутні симптоми, або лише легкі симптоми, підгрупа пацієнтів має важкі респіраторні захворювання і, можливо, їх потрібно переводити до реанімації.

У новому відео лікар-патологоанатом Санджай Мухопадхей, доктор медицини, докладно розказує та демонструє, як уражаються легені в цих важких випадках.

15-хвилинне відео описує, як COVID-19 спричиняє “небезпечний та потенційно смертельний” стан, відомий як синдром гострого респіраторного дистресу (СГРД), надаючи чіткі зображення, які підкреслюють ступінь тяжкості ушкодження, яке може уразити Ваші легені.

Який зв’язок між коронавірусом та СГРД?

Як пояснює доктор Мухопадхей, китайські дослідники пов’язали COVID-19 з СГРД. Їх дослідження вивчало фактори ризику для 191 пацієнта з підтвердженим коронавірусом, які померли, перебуваючи на лікуванні у двох лікарнях в Ухані, Китай.

Дослідники виявили, що у 50 з 54 пацієнтів, які померли, розвинулися ГРВІ, тоді як  9 зі 137 постраждалих перенесли СГРД.

“Це справді збільшує вірогідність смерті у цих пацієнтів”, – каже доктор Мухопадхей.

Як лікарі можуть сказати, чи є у вас СГРД?

Якщо у вас СГРД, то з’являться такі симптоми, як раптова задуха, пришвидшене дихання, запаморочення, прискорене серцебиття та надмірне потовиділення.

Існує чотири основні речі, які лікарі будуть шукати у пацієнтів, це:

• гострий стан, симптоми, які почалися протягом одного тижня, нові або стан погіршився;

• задуха, що не пояснюється серцевою недостатністю, або перевантаженням рідиною;

• низький рівень кисню в крові (сильна гіпоксія);

• обидві легені на рентгенограмі грудної клітки є білими.

То ж як СГРД насправді пошкоджує легені?

Найголовніше, що пацієнти, які страждають на ГРВІ, вкінці мають пошкодження стінок повітряних мішків у легенях – ті, що допомагають кисню проникати в наші еритроцити. Це те, що лікарі називають дифузним пошкодженням на верхівці.

У здорових легенях кисень у цих повітряних мішках (альвеолах) потрапляє через дрібні кровоносні судини (капіляри). Ці крихітні судини, у свою чергу, доставляють кисень до ваших еритроцитів.

“Природа розвинулася таким чином, що стінка альвеол у нормальної людини дуже-дуже тонка, тому кисень може легко потрапляти з повітряного простору посеред червоного кров’яного тільця”, – пояснює доктор Мухопадхай.

Коронавірус пошкоджує клітинні стінки та оболонки альвеоли, а також капіляри. Пошкодження капілярів також призводить до того, що вони просочуються білками плазми, що додають до товщини стінки.

“Врешті-решт стінка альвеолу стає товстішою, ніж повинна бути”, – зазначає лікар. “Чим товщою ця стінка стає, тим важче переносити кисень, тим більше людина відчуває задуху, і все стрімкіше рухається до важкої хвороби та, можливо, смерті”.

Чому важливо розуміти, як COVID-19 впливає на легені?

Суть, наголошує доктор Мухопадхей, полягає в тому, щоб підкреслити те, що коронавірус здатний зробити в організмі, особливо пацієнтів з високим ризиком, які можуть бути вразливішими до різних інфекцій. Він сподівається, що це змусить людей сприймати ситуацію серйозніше.

“Будь ласка, не сприймайте це як лише «чергову вірусну інфекцію», яка пройде “, – говорить він. “Будь ласка, вживайте всіх запобіжних заходів. Захистіть себе, свою сім’ю та інших людей»

за матеріалами health.clevelandclinic


Поділитися публікацією:
Теги: