Поділитися публікацією:

Перевірка виявила докази рубок під час «періодів тиші», коли передбачається зупинення вирубування лісу (навесні та на початку літа у 2018 по цей рік). Фотографія: Девід Бертон/Аламі


Акціонери кажуть, що частина деревини збирається компаніями, що постачають Ikea, хоча компанія та лісозаготівельна фірма заперечують неправомірні дії.

Закони щодо захисту біорізноманіття в українських лісах не дають змоги запобігти екологічно загрозливій вирубці деревини, яка завдає шкоди дикій природі, а отримана деревина продається споживачам ЄС, як сировина, заявляє група зелених кампаній.

Згідно з дослідженням екологічної благодійної організації Earthsight, дерева вирубують у періоди тиші, коли ліси повинні залишатися неушкодженими, щоб птахи та інші дикі тварини могли гніздитися та розмножуватися.

Здається, лісоруби користуються лазівками, які дозволяють проводити «санітарні рубки» під час періодів тиші, згідно з повідомленням Earthsight. Санітарні рубки іноді необхідні для припинення поширення хвороб та знищення шкідників, таких як короїд європейський. Але важко судити про те, скільки насправді потрібно вирубати та чи відбувається це під суворим контролем.

Earthsight виявив докази вирубок протягом періодів тиші навесні та на початку літа з 2018 по цей рік. Попередні дослідження організації виявили аналогічні вирубки під час періодів тиші у попередні роки.

Частина деревини, яку нібито вирубували в періоди тиші, збирається компаніям, які постачають шведського меблевого виробника Ikea, згідно з даними Earthsight. Ikea заперечила правопорушення і сказала Guardian, що відмовиться від будь-якого постачальника, який виявиться таким, що порушив його суворі правила щодо сталого розвитку.

У компанії сказали: «Ikea не приймає деревину, що незаконно вирубана, як свій продукт. Коли ми стикаємося з будь-якою інформацією, яка вказує на те, що деревина, яка не відповідає нашим вимогам, вступила або ризикує потрапити в нашу мережу поставок, ми вживаємо негайних заходів».

Компанія зазначила, що минулого року фахівці лісового господарства провели кілька ревізій по всій Україні та Румунії, і не було виявлено деревини, що незаконно вирубується. Остання ревізія, проведена у відповідному ланцюгу поставок, проходила у квітні 2020 року, і не було зазначено жодної незаконної деревини, заявили в компанії.

У звіті Earthsight зазначено, що компанія також розпочала незалежний аудит VGSM та перевіряє постачальника, який нібито вирубував деревину всупереч нормам.

“Ми дуже серйозно ставимося до питань, порушених останнім звітом Earthsight, і негайно розпочали розслідування з усіма згаданими партнерами”, – заявила прессекретар компанії Ikea.

VGSM повідомив Guardian, що ділянка лісу, зазначена у звіті Earthsight, Великий Бичків, експлуатується відповідно до законодавства України. У детальній відповіді Guardian компанія посилалася на “абсурдність закону” та на конфлікт між законом, який встановлює період тиші, коли дерева заборонено вирубувати, для захисту біорізноманіття, та вимогами щодо санітарної рубки. “Як можливо одночасно проводити санітарні заходи в найкоротші терміни, але в той самий час відкладати їх на два з половиною місяці [через період тиші]?”

Компанія відхилила твердження, що вона суперечить правилам або стандартам, встановленим Радою з лісового нагляду (FSC), яка засвідчує, що деревина надходить зі стійких джерел: «ТОВ VGSM високо цінує стандарти FSC та співпрацює зі своїми закордонними партнерами. Тому ми ніколи не порушуємо їхніх вимог».

Законодавство України, спрямоване на охорону лісів, є зловживанням, згідно з FSC, яка засвідчує деревину з України та інших країн як таку, що надходить з екологічно стійких джерел. Earthsight звинуватила FSC у сертифікації деревини як стійкої, коли це не так.

“Це законодавство незрозуміле, тому тлумачення не є зрозумілим”, – сказала Guardian Кім Карстенсен, генеральний директор FSC. “Цілком імовірно, що деякі з лісозаготівельних робіт [що відбулися] є незаконними. Можливо, деякі компанії використовують невизначеності в законодавстві для ведення лісозаготівель, які не повинні бути”.

Але він сказав, що невизначеність означає, що неможливо точно сказати, чи діють компанії в рамках закону. Прохання про заборону санітарної рубки, які деякі компанії можуть використовувати як прикриття для великої лісозаготівлі, було б контрпродуктивним, сказала Карстенсен, оскільки захист від хвороб та шкідників все ще потрібен. 

“Ми просимо роз’яснити закон”, – сказала вона.

Сергій Комарчук, начальник відділу екологічного контролю Державної екологічної інспекції України, розповів Guardian, що за порушення норм про вирубку у Великобичківському лісі у 2018 році накладено штраф.

“Під час візиту до ДПФ “Великий Бичків” Лісогосподарське підприємство] у 2018 році Державна екологічна інспекція України встановила, що ДФЗ безперешкодно видав квитки на вирубку для санітарних рубок протягом цього «періоду тиші», що дозволило незаконно вирубати ліс. Інспектори визначили 109 різних майданчиків, де були заплановані незаконні санітарні рубки в період тиші”, – сказав Комарчук.

 за матеріалами The Guardian


Поділитися публікацією:
Теги: