Поділитися публікацією:

фото: http://cerkva.if.ua/

22 грудня церкви східного обряду відзначають свято Зачаття Праведною Анною Пресвятої Богородиці. Інколи його називають простіше – Зачаття Святої Анни.

Вона була дочкою священика, перебувала у шлюбі зі Святим Якимом.

У них досить довго не було дітей, і лише у зрілому віці Господь дарував їм дочку Марію, якій судилося стати Богородицею.

У народному побуті цей день називають Анни, Ганни Зимової.

Виходячи з церковної сутності, свято набуло особливого значення для вагітних жінок. У цей день вони мали дотримуватися строгого посту й уникати важкої фізичної праці, навіть не вельми клопотатися про домашнє господарство.

Зима, за народним календарем, у цей день встановлюється остаточно. Тож казали:

– Від Ганки зима набирає розгін.

– Прийшла Ганка – сідай у санки.

Це – найкоротший день у році, день зимового сонцевороту, або ж зимового сонцестояння, після чого воно повертає на літо, а зима – на морози. Інколи це астрономічне явище помилково пов’язують зі Спиридоновим сонцеворотом (25 грудня).

За фенологічними спостереженнями, цієї пори вовки остаточно збігаються у зграї, щоб відгуляти до Водохреща «шлюбну пору». Тому у деяких регіонах України, зокрема в Карпатах, день Зимової Ганки вважали ще й «святом вовків», намагалися їх не тривожити, щоб ті потім не мстили, не нападали на домашніх тварин. Тож люди не ходили в ліс. Зрештою, взимку вовки стають особливо небезпечними.

З Ганчиного дня жінки починали готуватися до Різдва – білили хати, прибирали оселі і посилено годували свиней, щоб на свята мати свіжину.

У народі кажуть:

– Якщо на Зимову Ганку великий іній на деревах – до врожаю хліба.

– Яка Ганка до полудня – така зима до кінця грудня.

– Яка Ганка до ніченьки – така зима до весноньки.

– У день Ганки сонце ясне, променисте – Новоріччя буде морозяним, якщо ховається за хмарами – під Новий рік буде з відлигою.

– Тихий і безвітряний день на Ганки – на врожай садовини.

– Коли йде дощ – весна буде дощовою.


Поділитися публікацією:
Теги: ,