Поділитися публікацією:

Гуцульське село Космач! Славиться воно не тільки своєю вишивкою, ткацтвом, писанкарством, а також і традиційною «Маланкою». Святкування Маланки відбувається в переддень Старого Нового року (святого Василія Великого), 13 січня. Вечір цього дня називають Щедрий вечір. Свято оповите містикою і веселощами.

melanka-05

«Маланка» не залишить без уваги нікого – пустотливі «чортики» або інші непосидючі персонажі неодмінно розмалюють вас помадою, забруднять лаком для нігтів або навіть поб’ють сумкою …

   “За давніми переказами, Маланка – красива дівчина, яка перебуває у світі мертвих, оскільки їй немає сенсу жити в людському світі. Але одного разу взимку Маланка таки прокинулася і вирішила навідатися в гості до людей. Вони їй щиро зраділи, однак потойбічні сили помітили зникнення красуні й забили тривогу. Щоб посланці з потойбічного світу не знайшли Маланку, люди зробили маски з обличчям цієї дівчини, це повинно було відвернути увагу шукачів і дозволити Маланці довше побути серед живих. Так і сталося. За цей час красуня закохалася в хлопця Василя, за якого і вийшла заміж. З тих пір наші предки щорічно відтворювали такий обряд, збереглася гарна традиція і до наших часів”.

   «Маланка» збирається дуже рано, щоб встигнути обійти усіх, хто бажає її впустити. Крім того, жителі Космача дуже гостинні, а тому вважають своїм обов’язком пригостити групу щедрівників.

melanka-11

Головними традиційними персонажами космацької «Маланки» є: Князь і Княгиня, Дідо і Баба, Ведмідь, Смерть, Чорт, Циган і Циганка, Пан і Пані, Жид і Жидівка, Лікар, Солдат і поліцейський. Звичайно, цими героями склад учасників не обмежується.

 З будинку господаря «Маланка» починає свій хід гуцульським селом і вступає туди, де її чекають.

melanka-21

   «Маланку» в Космачі, як і в багатьох селах, не запрошують в будинок, а пригощають на вулиці. Колись «Маланку» також запрошували в оселю, однак, із-за надмірного бешкету, господарі вирішили пригощати її у дворі. Для цього господарі виносять стіл з усілякими домашніми стравами: (картопля, холодець, борщ, голубці, оселедець, канапе, ковбаса, картопляні,
салати і, звичайно, сало). Старшим щедривникам пропонують горілку або лікери, виготовлені за власними рецептами.

   За цей час, поки увага господарів зосереджено на гостях або слуханні щедрівки, малі чортики» починають бешкетувати на дворі. Вони витягують сани, вози і швиденько ховають їх в інше місце або відвозять неподалік. Часто господарі можуть знайти втрачене … на даху. Так-так, це одне з вподобаних «чортами» місць. 

Господарі вже навчені – після Маланії, якщо неможливо затопити піч, потрібно перевірити димар…

До пізньої ночі у селі були чутні звуки бубна, баяна, скрипки та флоярки.
melanka-01

melanka-02-%d0%ba%d0%be%d0%bf%d0%b8%d1%8f
melanka-03
melanka-04

melanka-05-%d0%ba%d0%be%d0%bf%d0%b8%d1%8f

melanka-06-%d0%ba%d0%be%d0%bf%d0%b8%d1%8f
melanka-07-%d0%ba%d0%be%d0%bf%d0%b8%d1%8f
melanka-08-%d0%ba%d0%be%d0%bf%d0%b8%d1%8f
melanka-09-%d0%ba%d0%be%d0%bf%d0%b8%d1%8f
melanka-10-%d0%ba%d0%be%d0%bf%d0%b8%d1%8f
melanka-11-%d0%ba%d0%be%d0%bf%d0%b8%d1%8f
melanka-12-%d0%ba%d0%be%d0%bf%d0%b8%d1%8f
melanka-13-%d0%ba%d0%be%d0%bf%d0%b8%d1%8f
melanka-14-%d0%ba%d0%be%d0%bf%d0%b8%d1%8f
melanka-15-%d0%ba%d0%be%d0%bf%d0%b8%d1%8f
melanka-16

melanka-17

melanka-18

melanka-19

melanka-20

melanka-21

melanka-22

Фото: Євген Гапич

Текст: Оксана Романенчук


Поділитися публікацією: