Поділитися публікацією:

Фото:image.zn.ua
Джерело:kuryer-if.info

Як повідомляється на офіційному сайті Міністерства охорони здоров’я, обіцяна реформа розпочинається вже із початку 2017 року. Найперше це стосується створення так званих госпітальних округів. Навколо цього питання точиться чимало дискусій, бо ніхто достеменно не знає, яким чином уся медична інфраструктура може бути поділена на ті ж округи. До чого готові на місцях і як сприймають такі нововведення? Про це ми говоримо із головним лікарем Тлумацької ЦРЛ Іваном Бойчуком. І це не випадково, адже цей медичний заклад постійно дбає про покращення матеріально-технічної бази. Крім того, тут працюють хороші спеціалісти. Новообраний голова ОТГ обіцяє сприяти створенню госпітального округу, натомість головний лікар згідний із запропонованим планом реформування без створення округу в Тлумачі.

– Іване Васильовичу, розкажіть на прикладі свого медичного закладу, наскільки готові районні лікарні до нових реформ?
– Тлумацька лікарня – одна із кращих і потужних за матеріально-технічною базою. Необхідне лікувально-діагностичне обладнання ми маємо. Маємо і малоінвазивну стійку для проведення хірургічних втручань. У грудні за кошти обласної ради ми отримали сучасний фіброгастроскоп, а також додатковий апарат ультразвукової діагностики середнього класу. Маємо висококваліфікованих спеціалістів різного профілю, а тому можу впевнено сказати, що ми готові надавати медичну допомогу у повному об’ємі, яка стосується Центральної районної лікарні. В умовах реформ вона буде називатися лікарнею другого рівня допомоги.
Звичайно, матеріальна база, яка будувалася 40 років тому, а 24 роки тому добудовувалася, хороша, але трохи завелика відповідно до тієї кількості населення, яке обслуговує Тлумацький район. Треба врахувати, що з кожним роком маємо від’ємну демографічну ситуацію в районі. За 15 років населення району скоротилося на вісім тисяч осіб, а це багато. Необхідна кількість ліжок цілодобового стаціонарного перебування мусить зменшуватися. Частково ми вже провели скорочення ліжкового фонду і оптимізацію штатних посад. На 1 січня ми виходимо із обслуговуванням 225 ліжок цілодобового перебування та 60 ліжок денного стаціонару.
– За тими нормами, котрі прописані у документах МОЗу, госпітальний округ у Тлумачі створити не можна. Ви погоджуєтеся із таким рішенням?
– Що стосується створення госпітальних округів, то, звичайно, порівнюємо із тим, як функціонує надання медичної допомоги за кордоном, вчимося в них і створюємо в себе щось схоже. А як воно буде виглядати і скільки в області буде створено госпітальних округів, на сьогодні ще невідомо. Планується три або чотири округи. Ми знаємо одне – Тлумацька районна лікарня буде належати до госпітального округу із центром у Центральній міській клінічній лікарні Івано-Франківська на вулиці Мазепи. Мається на увазі, що за тими прогнозами чи концепцією розвитку охорони здоров’я Прикарпаття, які обговорювалося на колегії департаменту охорони здоров’я і подаються у Міністерство, наш заклад залишиться лікарнею надання другого рівня медичної допомоги. У нас буде хірургічний профіль з оперативними втручаннями, однозначно залишиться пологове та гінекологічне відділення. На щастя, порівняно із показником кількості пологів до 400, у нас є до 550-570 пологів на рік. Тому підстав для перенесення чи ліквідації такого відділення у нас поки що немає. Однозначно у нас буде збережено весь терапевтичний профіль, тобто терапія, неврологія та дитяче відділення. А вже госпітальний округ буде надавати висококваліфіковану допомогу для населення. На прикладі це виглядатиме так: районна лікарня не має можливості проводити оперативного малоінвазивного втручання на серці. Але ми знаємо, що в області широко розвивається кардіохірургія на базі ЦМКЛ Івано-Франківська. Сьогодні в нас у районі є від 13 до 15 хворих, котрі потребують гемодіалізу. Ми їх відправляємо в обласну клінічну лікарню. Тепер вони будуть отримувати таке лікування на базі госпітального округу. Таким хворим активно допомагає районна влада. Вона щомісячно надає їм персональну фінансову допомогу.
– То що робити із потужною лікарнею, якою ви керуєте?
pologove– Матеріальна база Тлумацької лікарні повинна бути збережена. На мою думку, вона повинна бути використана у правильному руслі. Тут можна створювати реабілітаційне відділення певного профілю. Можна відкрити відділення з надання допомоги хворим із певними патологіями. Тоді можна би було говорити і про створення додаткових робочих місць. Ми маємо площі, які можна використати під хоспісну допомогу чи навіть під приватну практику. Всюди вона практикується.  Звичайно, це лише задуми. Над ними треба працювати. Ніхто не каже, що вони будуть втілені вже завтра чи післязавтра. Так само можемо створити платні сестринські палати із догляду за перестарілими важкохворими.
Враховуючи відміну 33-го наказу, який існував донедавна, керівникові лікувального закладу надається автономізація. Тому сподіваюся, що залежно від потоку хворих можна буде змінювати профіль ліжок. Будемо бачити, яким буде фінансування охорони здоров’я в цілому і мережі закладів після створення об’єднаних територіальних округів у ході децентралізації. Чимало питань будуть залежати і від цього.
– Першим кроком у реформуванні медицини має бути фінансова складова. У Міністерстві говорять про «гроші за пацієнтом». Як би це мало виглядати на практиці?
– Кабінет Міністрів прийняв десять постанов про реформування охорони здоров’я. Національна служба охорони здоров’я, яка створена при Міністерстві, веде мову про громадське страхування. Це те саме відрахування у бюджет. Пацієнт має право вибору лікаря. Якщо такі гроші надходять, а пацієнт не хоче лікуватися у Тлумацькій лікарні, а в обласній,  то та сума коштів, яка виділяється на пацієнта, переходить у відповідний медичний заклад.
Первинна ланка має набрати собі пацієнтів на обслуговування. Лікар первинної ланки мав би бути зацікавлений якомога менше направляти своїх хворих на стаціонарне лікування у заклади другого і третього рівня допомоги. Так само у цьому буде зацікавлений керівник ОТГ, бо не треба буде витрачати гроші.
Сьогодні розробляється механізм вартості надання послуг. У 2017 році  запрацює тільки механізм роботи первинної ланки, а вже з 2018 року – механізм передачі грошей між первинним і вторинним рівнем надання допомоги. Думаю, що лише після нормального запуску роботи перших двох рівнів можна буде говорити про роботу госпітального округу. Важко передбачити, як буде, але ми до того готуємося. Як нас повідомляють, ми поки що будемо отримувати фінансування з єдиного кошика. ОТГ будуть фінансуватися аж в другому кварталі.
– Ви згадували про апаратуру та обладнання, але чи є кому працювати?
– Лікарня оснащена, але не настільки, як би цього вимагали теперішні умови. В нас працює фіброгастроскоп, апарат ультразвукової діагностики, проводимо лапароскопічні операції, але не таку кількість, як би хотілося. Персонал у нас професійно підготовлений. Готові два лікарі з хірургічної патології, підготуємо ще з акушерства та гінекології і урології. Для їхньої нормальної роботи ми ще придбаємо відповідні інструменти. Тільки мінімальним, на жаль, є сьогодні оснащення лікарських амбулаторій. Але знаю, що виділена певна сума коштів для придбання такого обладнання.
– Іване Васильовичу, не останнє місце серед відділень лікарні посідає і пологове відділення. Воно стає дуже популярним, адже сюди приїжджають народжувати навіть із сусідньої Тернопільської області. У чому секрет успіху?
– Це не відтепер. Популярність  була пов’язана із кваліфікацією спеціалістів, які в нас працюють. Незважаючи на те, що 5-7 років тому в нас умови були не зовсім привабливі, все одно до нас приїжджали і отримували допомогу. Шість років тому ми почали співпрацювати із україно-швейцарською програмою з надання сприятливих умов для породіль. Вони нам допомогли розробити проект пологового відділення. Тепер ми маємо два родзали, операційну, родзал для партнерських пологів, реанімаційну палату. Швейцарці надали нам обладнання на суму 480 тисяч гривень. Враховуючи, що сьогодні пологове відділення дійсно гарне, є всі умови, палати на двох жінок із душовими. Крім хороших спеціалістів, майбутні матері шукають і комфортні умови для народжування.
– Послуги за народження для іногородніх у вас платні?
– Як таких платних послуг у лікарні немає. Але ми пропонуємо жінкам з інших районів при поступленні написати заяву і здійснити благодійні внески. Потім ті гроші використовуються на зміцнення матеріальної бази, але в жодному разі не на оплату праці.
– Протягом цього року у вашому закладі було відремонтовано та відкрито декілька відділень. Чи важко утримувати їх потім у належному стані?
– Працівники відділень нарікають, що треба пильнувати. На жаль, бувають поломки з вини пацієнтів. Але ніхто нікого за це не розстрілює. Бували такі випадки, що винні купували сантехніку. Маємо можливість покривати деякі витрати за рахунок благодійних внесків.
Розмовляв Володимир БОДАК


Поділитися публікацією:
Теги: