Поділитися публікацією:

Фото:i.vikka.ua

Місяць тому СБУ виявила у місцевого жителя на Верховинщині сховок боєприпасів. Чоловік стверджує, що йому їх підкинули, та навіть називає осіб, які причетні до цього. Однак у спецслужбі в його версію не вірять.

33-річний мешканець Криворівні Василь Готич розповідає, що торік у серпні-вересні зв’язався з так званими «чорними археологами» зі Львова. Їх привів до нього кум, запевнивши, що проблем не буде. Вони шукали на його обійсті скарби славнозвісного опришка Олекси Довбуша, адже, за переказами, тут могла знаходитися схованка. Шукачі запевнили: якщо щось знайдуть, то поділять порівну й відшкодують всі завдані збитки.

Втім, першого разу не знайшли нічого. А коли приїхали вдруге, то навіть ночували у господаря. «У п’ятницю після обіду я поїхав забирати зі школи дітей співмешканки, а на подвір’ї був мій друг. Вони сказали йому копати десь там, на другому кінці, і він їх не бачив, але почув, як закривається багажник. Коли підійшов до них, то почалася метушня і вони сказали, що їм треба їхати», – згадує пан Василь.

Чоловік впевнений, що «чорні археологи» таки знайшли тоді щось в одному з господарських приміщень на глибині приблизно 2,5 м. Якщо раніше металошукач подавав звуки, що там є метал, то після того, як вони раптово поїхали, металошукач вже «мовчав». Та й на одній з грудок глини Василь побачив відбиток монети.

15909901_1185009598243879_2108340541_n

Чоловік каже, що після цього перестав довіряти «чорним археологам» та попросив відшкодувати збитки. Адже в пошуку скарбів вони повністю зруйнували літну кухню, огорожу, перекопали подвір’я. Тільки після цього він був згідний знову дозволити їм копати. Лише за будь-яких умов забороняв копати коло криниці, бо вона спільна з сусідами, а поруч йде дорога, яка може обвалитися.

«Але вони дуже сильно хотіли там копати. Думали, якщо я забороняю, то там щось є. Дуже просили, аби я поїхав до них у Львів по гроші, бо їм страшно їхати з ними сюди. Я, звісно ж, відмовлявся. Потім хотіли, щоб мама вислала їм документи на хату, копії паспорта, ідентифікаційного коду для гарантії, що дозволимо їм дальше працювати», – продовжує Василь Готич.

Зрештою, «чорні археологи» попросили в нього ще 3-4 тижні для того, щоб відшкодувати гроші. На третій тиждень, 12 грудня, Готич поставив камеру відеоспостереження на подвір’ї, адже він займається ремонтом автомобілів, і до того ж, бували випадки, що невідомі зливали в нього бензин. Камера була направлена на місце, де стояв автомобіль, та охоплювала частину дороги. О 7-ій ранку наступного дня, на свято Андрія Первозванного, на зображенні з камери він побачив, що до нього йдуть шестеро осіб, двоє з яких були озброєні. «Вони зайшли, показали посвідчення Служби безпеки України в Івано-Франківській області та рішення суду про обшук. А перед тим один з тих «археологів» дуже випитував точну адресу, де я живу. Я й розказав, бо думав, що, може, це їм для пошуку потрібно, а тепер знаю, для чого це треба було. СБУ навіть помилку зробила у документах: присілок називається не Устя 2, а Усті 2», – зауважує Василь Готич.

Обшукавши всі приміщення, співробітники СБУ знайшли у дровітні біля дороги низку боєприпасів, схованих у старому дивані. У додатку до протоколу обшуку зазначено, що там було виявлено дві осколкові гранати, три модифікованих запали дистанційної дії (засоби підриву), дві наступальні гранати, оборонну гранату, осколкову міну направленої дії, два пакети, в яких це все містилося, картонну коробку, в якій було 22 патрони калібру 5,45, та 30 цільних пачок в яких, ймовірно, зберігаються патрони.

hadgdsg2gbc

«Видно, що речі нові і недовго там лежали. Там знайшли все те, що поставили. Я в армії не служив, в АТО не був, звідки в мене це могло бути? Та й хіба би я ховав їх у дровітні коло дороги?» – коментує ситуацію Василь Готич та додає, що камера спостереження зафіксувала, як попри його будинок туди й назад проїхав автомобіль близько 2-ої години ночі. Однак ані поліція, ані СБУ не брали зображення з камери відеоспостереження.

Непрохані гості

Після обшуку чоловіка забрали на допит у Верховинське відділення СБУ. Поїхала з ним і мати, а вдома залишилася співмешканка Марія з дітьми. Вона розповідає, що спершу приїхав чоловік, який представився працівником спецслужби, однак посвідчення не показав, а потім вже ті самі «чорні археологи» з екстрасенсом та з евакуатором, на якому був трактор.

За словами пані Марії, спершу вони розпитували, де Василь, чи вона чекає його, а коли вона сказала, що зараз зателефонує до нього і розповість про їхній приїзд і наміри, одразу ж змінились на лиці. «Ростик розізлився, схопив мене і сказав: «Ти не маленька дівчинка. Ти не розумієш, що ми хочемо робити? Зранку тут були наші люди. Сиди і не рипайся. І не кажи, хто тут був». Потім у мене забрали телефон, відключили камеру, і поки вони рили надворі, хтось був завжди зі мною в хаті. Ще казали, що мамі вже недовго лишилося, що Василь буде в тюрмі років 8-10, а мені за мовчання пропонували частку. Близько 16.00 хтось подзвонив до них і сказав, що маму з Василем відпустили. То вони ще здивувалися, що так швидко, бігом зібрали речі і поїхали», – продовжує жінка. За її словами, вони також обурювались, що Василь назвав завелику суму.

15910190_1185009614910544_174909450_n

Василева мама Марія Цвілинюк додає, що поки вони були в СБУ, а «чорні археологи» копали біля криниці, то сусідка викликала поліцію. Втім, поліцейські приїхали аж через сім днів – 20 грудня, при тому, що їхати до них з Верховини приблизно 20-30 хвилин. «З поліції передзвонили, запитали, чи вони ще є. Вона відповіла, що вже поїхали – і вони так і не приїхали. Приїхали аж 20 грудня, взяли в неї пояснювальну, бо їй погрожували, казали, що вона тут на міні підірветься. Сказали Васі написати заяву в поліцію, викликали Марусю, щоб вона також пояснювальну писала, як вони її в хаті тримали. Телефон не давали, камеру відеоспостереження вимкнули, і більше нічого не знаємо», – розповідає жінка.

Вона також каже, що Василь дав поліціянтам контакти «чорних археологів», ті ж сказали, що запишуть, але не знають, чи з цього щось вийде. А коли вони були в СБУ, то синова співмешканка прислала йому повідомлення про те, що до них завітали непрохані гості і копають біля криниці. Василь одразу ж повідомив про це працівникам СБУ, однак вони проігнорували це і сказали телефонувати в поліцію.

«Я писав у поясненні, що впевнений, що це мені підкинули «чорні археологи». Коли запитав слідчого, чи не зі Львова ноги цієї історії ростуть, то він тільки усміхнувся. Я вказав, кого підозрюю, дав їхні контакти, розказав, чому так думаю. Сказав, що можу йти на детектор брехні та довести, що це не моє, але вони навіть не захотіли слухати. Якби СБУ була зацікавлена, то встигла б приїхати додому і застала б їх. Є свідки, які бачили, що трактор ще перед їхнім приходом чекав на роздоріжжі. Це все було сплановане», – вважає чоловік.

На думку Василя, його підставили через те, що він заборонив копати на подвір’ї, поки не відшкодують раніше завдані збитки. Він запевняє, що на боєприпасах немає відбитків його пальців.

Також чоловік пригадує, як до нього зателефонував слідчий і попросив приїхав в управління СБУ в Івано-Франківськ та попередив, що розмова неофіційна і це в його інтересах. «Слідчий сказав, що є два шляхи. По прямій лінії: я кажу, що це мені дав хтось на зберігання, а він посприяє, щоб мені дали умовне. А якщо підемо по кругу, то справа дійде до суду і він мені допомагати не буде. Я нічого не вибрав», – розповів він.

15878987_1185009644910541_1329654579_n

Василь Готич додає, що в СБУ трапилася оказія з його паспортом. Маму зі співмешканкою не пропустили в приміщення, а в нього забрали паспорт, щоб зробити перепустку. А коли він вже виходив, то на прохідній повідомили, що його паспорта немає. Годину довелося чекати, поки його принесуть.

Офіційні версії

Начальник Верховинського відділення поліції ГУ НП в Івано-Франківській області Богдан Сокол пояснив, чому поліція одразу не виїхала на виклик. За його словами, до поліції надійшло повідомлення від сусідки Готича про те, що особи, які представились працівниками СБУ, проводять там обшук. «СБУ нам підтвердила, що там проводиться обшук. У зв’язку з цим ми в той же момент не виїжджали і не проводили ніяких заходів, бо не маємо права втручатися у роботу іншого відомства. Зараз ведеться перевірка у межах заяви, яку написала та жінка, і ми допитували Василя Готича. Він говорив, що буде до нас звертатися із заявою, а потім казав, що відправив її нам поштою. Наразі заява від нього до нас не надходила», – розповів Сокол.

В той же час він повідомив, що встановлено автомобіль, яким на подвір’я Василя Готича привезли трактор, а ось осіб, які тоді приїхали, ще розшукують. За словами поліцейського, ці люди добре знали Готича і неодноразово копали в нього на подвір’ї, а от чи давав він згоду копати останній раз, у поліції не знають.

«Я знаю, що вони йому платили за те, що рили там. Цих осіб шукають і перевіряють. Якщо в їхніх діях будуть ознаки кримінального правопорушення, то ми розпочнемо кримінальне провадження», – запевнив Богдан Сокол. Він додав, що поліція має фотографії транспортних засобів, якими вони приїжджали, і запевнив, що про камеру відеоспостереження на подвір’ї Готича, яка зафіксувала «гостей», у поліції не знали.

15870700_1185009621577210_157885358_n

У клопотанні про надання дозволу на обшук, яке подав в Івано-Франківський міський суд слідчий СБУ в Івано-Франківській області, йдеться про те, що 9 вересня 2013 р., можливо, за участю невстановленої особи, мало місце незаконне переміщення з приховуванням від митного контролю через митний кордон України в пункті пропуску «Шегині» Львівської області чотирьох одиниць нарізної вогнепальної зброї марки «Меркел» вартістю близько 520 000 грн. Цю зброю згодом працівники УМВС України в Івано-Франківській області, зловживаючи службовим становищем, зареєстрували на громадянина Лукінчука С.Я. Відтак під час досудового розслідування отримано повідомлення від відділу ЗНД УСБУ в Івано-Франківській області від 8 грудня 2016 р. про те, що до незаконного переміщення через митний кордон причетний Василь Готич, який за місцем проживання може зберігати отримані внаслідок контрабанди вогнепальну зброю, боєприпаси та вибухові пристрої. Тому й виникла необхідність провести обшук в його помешканні. Втім, згідно з протоколом обшуку, в Готича знайшли зовсім інші боєприпаси.

15870498_1185009724910533_1543470109_n

За словами прес-секретаря обласного управління СБУ Марії Римар, слідством призначено вибухотехнічну та дактилоскопічну експертизи, експертизу зброї, боєприпасів та слідів її використання. Встановлюється також походження боєприпасів та засобів ураження на суму у кількадесят тисяч гривень, вилучених у Василя Готича. Поки що йому про підозру не повідомлено. «Що стосується неймовірних версій походження цих засобів ураження, якими дехто намагається заплутати слідство і громадськість, то дивно, чому в переддень новорічних та різдвяних свят він не вигадав новорічну фею з цинком патронів, мішком гранат та протипіхотною міною», – зазначила вона.

У те, що Василь Готич якось причетний до контрабанди зброї чи її зберігання, не вірять не тільки в його рідній Криворівні, а й у райцентрі. Так, депутат Верховинської районної ради Михайло Зеленчук повідомив, що райрада «направила звернення в генпрокуратуру, поліцію та СБУ, щоб вони об’єктивно розібралися в цій справі». Василя Готича він характеризує тільки позитивно: спиртного майже не вживав, працював, за кордон не виїжджав, а дістати у Верховині таку кількість боєприпасів – нереально.

Наталія КОЗАК

Джерело:gk-press.if.ua


Поділитися публікацією: