Поділитися публікацією:

Фото: politcom.org.ua

У Верховній Раді України нещодавно зареєстрували новий законопроект №5670 «Про державну мову». Його автори пропонують розширити сфери використання української мови у державному та громадському житті, а також у ЗМІ. З текстом законопроекту можна ознайомитися на сайті Верховної Ради.

Як зазначається у пояснювальній записці до законопроекту, 20 січня він надійшов на розгляд профільного комітету Ради. Авторами мовного законопроекту стали 33 депутати з різних фракцій. Вони пропонують скасувати діючий нині закон «Про засади державної мовної політики», інформує zaxid.net.

У тексті законопроекту пропонується зробити українську мову обов’язковою для всіх органів державної влади і місцевого самоврядування. Це стосується проведення засідань, оформлення документів, звернень громадян тощо.

Українську мову пропонують зробити обов’язковою у всіх дошкільних, шкільних, позашкільних і вищих навчальних закладах. При цьому дозволяється використовувати мови національних меншин в школах і садочках, а у ВУЗах це не передбачено. Навчання в університетах має вестися виключно українською, допускається виклад одного або декількох предметів однією з офіційних мов ЄС.

Усі культурно-масові заходи також мають намір зобов’язати проводити виключно державною мовою. Театральні вистави на інших мовах, повинні супроводжуватися субтитрами українською мовою. Фільми в Україні також можна буде знімати українською. Допускається включення окремих реплік на інших мовах при наявності субтитрів.

Українську мову пропонують зробити обов’язковою і для всіх ЗМІ. Передачі на інших мовах повинні обов’язково дублюватися українською. Телерадіокомпанії зобов’язані забезпечити синхронний переклад на українську мову, якщо хтось із учасників програми говорить на іншій мові.

Електронні ЗМІ хочуть зобов’язати мати сторінку українською мовою, яка повинна завантажуватися користувачеві за замовчуванням.

Українська мова також позиціонується як головна мова друкарства і видавничої діяльності. Наклади на інших мовах не можуть бути більшими від тиражу українською мовою.

У сфері обслуговування (магазини, ресторани тощо) також є обов’язковим використання української мови.

За порушення закону нардепи пропонують штрафувати у розмірі від 200 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3400 – 6800 грн), якщо мова про роботу офіційних органів і бюджетних організацій, від 200 до 300 (3400 – 5100 грн) мінімумів у сфері освіти, науки і культури, від 400 до 500 неоподатковуваних мінімумів (6800 – 8500 грн) для ЗМІ.

За спроби «впровадження в Україні офіційної багатомовності» може загрожувати кримінальна відповідальність, оскільки це прирівнюється до спроб повалення державного ладу (ст. 109 КК України). Публічна неповага до мови прирівнюється до наруги над державною символікою України (ст. 338 КК України).

Автори законопроекту також передбачають, що стежити за виконанням закону будуть спеціальні мовні інспектори.


Поділитися публікацією: