Поділитися публікацією:

Фото: museo.pl

Нещодавно вийшов науково-популярний фільм «Старуня: прихована історія», створений знімальною групою Івано-Франківського ОТБ «Галичина» у складі Юлії Юзьків, Володимира Кукурузи, Андрія Пришляка, Станіслава Ігнатюка. Знімальна група здійснила екскурс в історію села Старуня, де у 1929 році була виявлена рідкісна палеонтологічна знахідка – волохаті носороги і мамонт, які пролежали у землі щонайменше 20 тис. років і добре збереглися. Знайдені експонати були настільки науково цінними, що поповнили колекції природничих музеїв у Львові та Кракові, а їхні копії – музеї світу. Проте, ця знахідка виявилась не єдиною у Старуні: у 1977 році про себе заявив грязьовий вулкан, що виник унаслідок розробок родовищ нафти та озокериту майже століття тому. Власне властивості озокериту стали запорукою збереження знайдених прадавніх тварин у ґрунті, йдеться на сайті ІФНТУНГ.

Журналісти поспілкувались з цього приводу з науковцями Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, зокрема з професором кафедри екології, доктором геолого-мінералогічних наук Олегом Адаменком. Він наголосив на унікальності Старунського наукового феномену, вважаючи його «історико-геологічним репером, що дозволяє хронологічно відновити історію та коливання кліматів у нашому регіоні, пояснити існування на цих територіях відповідної флори і фауни». Проректор з наукової роботи і міжнародної діяльності ІФНТУНГ, проф. Карпаш О. М. поділився інформацією, що науковці університету планують відкрити в Геологічному музеї інтерактивну експозицію (3-D об’єкти), присвячену науковому феномену Старуні.

Більше того, науковці ІФНТУНГ спільно з органами місцевого самоврядування села та Богородчанського району працюють над проектом створення у селі екологічно-туристичного центру – парку Льодовикового періоду, який, як переконані в університеті, може стати повноцінним туристичним об’єктом.

Над проектом майбутнього парку працює доцент кафедри екології ІФНТУНГ Денис Зорін, поєднуючи у своїй розробці природні багатства цього краю, які дозволяють пізнавати, відпочивати і оздоровлюватись, та сучасні технології. Науковці ІФНТУНГ докладають чималих зусиль, щоб залучати інвестиції в цей проект, що сприяє розвитку туристичної галузі області, її економічному зростанню.


Поділитися публікацією:
Теги: