Поділитися публікацією:

Фото: firtka.if.ua

Сьогодні, 25 січня, у Прикарпатському національному університеті В.Стефаника відбувся брифінг щодо результатів виконання проекту НАТО – наукової програми “Наука заради миру та безпеки”.

 

За словами ректора університету Ігоря Цепенди це унікальний проект тому що ПНУ один з небагатьох університетів в Україні ввійшов в НАТОвську програму та виграв грант, який пов’язаний з термогенераторами.

 

Цей проект підтвердив, що українські університети зокрема ПНУ працюють на рівні європейських стандартів. Ми працюємо з Туреччиною, яка є членом НАТО. І це підтверджує також те, що наші науковці мають чудові знання, але в нас немає обладнання. В Україні плачевна ситуація з устаткуванням, тому для дослідницької роботи треба їхати в інші університеті“, – наголосив Ігор Цепенда.

 

В рамках програми в ПНУ створили науково-дослідний центр світового рівня із проблем термоелектричного напівпровідникового матеріалознавства відкритого за результатами проекту. Загалом вартість лабораторії 2 млн 300 тисяч гривень. Для того щоб взяти участь в проекті ПНУ потрібно було взяти партнера з-поміж членів НАТО.  У виконанні проекту брали участь 5 професорів, 12 доцентів та старших наукових співробітників, 10 аспірантів та 13 студентів.

Тож в результаті ПНУ розробляв деталі, а науковці з університету міста Анкари (Туреччина) складали цілісні пристрої. Дослідження мало на меті розробку термоелектричних матеріалів із впорядковано введеними нановключеннями та створення на їх основі сучасних термоелектричних генераторів енергії. Проект стосується розвитку відновлювальних джерел енергії – прямого перетворення тепла в електричну енергію через розробку спеціальних термоелектричних перетворювачів термоелектричних модулів та генераторів (ТЕГ).

ТЕГ виконують кілька функцій: перетворюють “дармове” тепло, яке виділяється у навколишнє середовище, в електричну енергію, що сприяє зменшенню “парникового ефекту”; вони екологічно чисті, не спричиняють викиди в атмосферу вуглекислого газу; довговічні у роботі, тому, що у їхній конструкції відсутні рухомі частини.

 
Сфери використання термоелектричних пристроїв надзвичайно різноманітні: в автомобільній техніці, системах індивідуального опалення, на підприємствах, де у великих кількостях  спалюється викопне паливо для виробничих потреб, для охолодження процесорів, у медицині – для транспортування органів, плазми крові.

 

Основні кошти проекту НАТО використали для закупівлі сучасного обладнання. Тож на базі університету створили унікальну високотехнологічну лабораторію синтезу термоелектичних матеріалів. Створена наукова лабораторія дозволяє здійснювати повний та повністю контрольований процес синтезу матеріалів.
За словами керівника проекту молоді науковці та студенти тепер, приїжджаючи в лабораторії європейських університетів, не будуть почувати себе ніяково, адже мають не гірше обладнання. Також майбутні студенти факультету фізики мають можливість працювати за найвищими стандартами.

 

Джерело: firtka.if.ua

 


Поділитися публікацією:
Теги: