Поділитися публікацією:

Фото: segodnya.ua

Із 2017 року стипендію отримуватимуть лише ті студенти, що посіли найвищі місця в рейтингу, складеному вишами.

Згідно ідеї Міністерства освіти, з 50% студентів (раніше було 75%), які отримуватимуть стипендії, планується, що 43% отримуватимуть академічні стипендії за рейтинговою системою, а соціальні отримуватимуть 7%.

При цьому для ВНЗ III-IV рівня акредитації мінімальна стипендія буде на рівні 1100 гривень, що на 33,4% більше, ніж в минулому році. Відмінники отримуватимуть стипендію на 72,9% більшу, ніж зараз – 1600 гривень, тобто на рівні прожиткового мінімуму.

Ми  поцікавилася, як на такі зміни відреагували у франківських вищих навчальних закладах – керівництво та самі студенти.

Ректор Івано-Франківського національного медичного університету Микола Рожко зазначив, що те, що вимагала постанова Кабінету міністрів, у виші виконали: створили положення, комісію тощо.

“Хто хоче стати лікарем, усе одно ним стане. Звісно, це не може оцінюватися позитивно, коли зменшується кількість студентів, які отримують стипендію. Ми переживаємо за своїх дітей, хочемо, щоб більше було стипендій, але є ситуація, на яку ми вплинути не можемо. Навіть більше: до нового року, коли нам із бюджету не надійшли гроші, ми знайшли можливість і проіндексували нашим студентам до копійки усі стипендії, тобто вийшли на нуль. Як буде зараз? Це питання соціально складне, політично складне, життєво. Але з 1 лютого наші студенти отримають стипендії по-новому “, – зауважив ректор.

Перша проректорка Медуніверситету Ганна Ерстенюк підкреслила, що на якість освіти зміни не вплинуть:

“Це просто підвищить мотивацію у багатьох студентів до навчання: викладачі як викладали, так і будуть викладати, а студенти можуть змагатися за рейтингову оцінку”, – сказала проректорка.

Проректорка з наукової роботи Прикарпатського національного університету Галина Михайлишин розповіла, що, згідно з постановою Кабміну, стипендія повинна виплачуватися з початку другого семестру цього року. Оскільки у виші семестр починається із 1 лютого, то, відповідно, стипендії теж виплатять з 1 лютого.

“Ми, фактично, уже на 95% готові виплачувати стипендії за новими вимогами, але, оскільки, згідно з постановою, ми спочатку за тиждень до початку семестру мали прийняти свої правила виплати стипендії, а потім прийшов лист від міністерства, за яким нам надали час до 15 лютого, ми трохи “пригальмували”. 31 січня у нас відбудеться вчена рада, на якій ми плануємо затвердити нові правила призначення стипендії.

Я не можу сказати вам однозначно, чи ці зміни позитивні, чи негативні. Якщо раніше  ми мали 75%, то у ці 75% входили всі соціальні категорії. Позитивно те, що тепер окремо виділятимуться кошти на академічні і соціальні стипендії. Соціальні будуть виплачувати через органи соціального захисту. Добре й те, що піднявся розмір стипендії. Можливо, це десь підвищить мотивацію студентів. Щодо того, що виплачуватимуться стипендії за рейтингом, то це також одна з умов підвищення мотивації до навчання. Хоча ми працюємо уже з 2014 року за рейтингом, і наші студенти звикли до рейтингування. Ще невідомо, чи кількість людей, які отримували стипендію значно зменшиться, оскільки соціально незахищені категорії студентів тепер отримуватимуть виплати окремо. Не думаю, що вийдемо на те саме число, але ця цифра не дуже зменшиться. Поки що ми робимо розрахунки”, – зазначила проректорка.

Наразі від ректорату Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу не вдалося отримати коментарі, проте Микола Слуценко – голова профкому студентів цього університету зазначив, що студенти по-різному сприймають ці зміни.

“Успішніші задоволені тим, що збільшиться розмір стипендії, а хто вчився на тверде 4, той відчуває, що може втратити стипендію і думає, що можна десь піти працювати. Радикальних настроїв, принаймні поки що, немає. Ще не виплатили перші стипендії, і люди досі не розуміють, на що їм варто розраховувати. Я думаю, що будуть негативні настрої, але вони не призведуть до радикальних дій”, – каже Микола Слуценко.

Голова профкому студентів Прикарпатського національного університету Віталій Комар розповів “Галці”, що студенти ПНУ відреагували досить негативно через те, що відсоток тих, які отримуватимуть стипендію значно зменшився.

“Виходить, що усі ці люди, які розраховували на стипендію, які звикли до того балу, на який їм треба “витягувати”, вже не отримуюють фінансову мотивацію. Однак позитивно те, що сама виплата збільшилася, і не можна рівняти ті кошти, які були, з тими, які б мали прийти. Просто ще ніхто не отримав стипендію за цією новою системою.

Особисто я негативно на це все дивлюся, хоч є платником. Але коли питання виносили на розгляд – ніхто зі студентів не протестував. Щоб мені надходило багато скарг – нема такого. У більшості люди просто не задоволені тим, що до кінця не зрозуміло, що до чого”, – зазначив Віталій Комар.

У студентському середовищі Медичного університету також прокоментували ситуацію, однак анонімно:

“До 1 лютого мають зробити перерахунки, і тоді студенти знатимуть, яка насправді склалася ситуація зі стипендіями: хто і скільки отримуватиме. У нас студентів-державників не так багато, але оцінка ситуації негативна. Поки що усі чекають роз’яснень”.

Джерело: galka.if.ua


Поділитися публікацією:
Теги: