Поділитися публікацією:

Конфлікт між батьками та директором школи розгорівся поблизу Яремче.

У Яремче (точніше, у с. Дорі, що входить до його складу) батьки незадоволені роботою директора школи Галини Проворової. Вони нарікають на її бездіяльність, безініціативність та відстороненість від усіх моментів, що не стосуються навчання учнів. Її винять у тому, що в школі немає харчоблоку та спортзалу, і просять звільнити з посади.

Про це пише Галицький кореспондент.

Заяву з проханням посприяти у звільненні директора Яремчанської ЗОШ №2 Галини Василівни Проворової вони надіслали у міське управління освіти, виконком та міському голові.

У тексті заяви йдеться про те, що директор не проявила жодного інтересу до прискорення будівництва приміщення школи. Навіть більше – стримувала процес введення в експлуатацію третьої черги добудови, де розміщені їдальня і спортивний зал. А ще сказано, що вона принижує гідність дітей, не прислухається до думки громади, підвищує голос.

Член виконкому Яремчанської міськради, голова ГО «Край» Василь Тоненький навіть називає директорку школи «диктатором». Каже, що працівники її бояться, роблять все, що вона скаже.

«Ми не хочемо такого директора, бо вважаємо, що вона не має морального права займати посаду директора школи», – наголошується у заяві.

Головне – здоров’я

За словами батьків, скарг на директора – багато. Вона конфліктує з усіма, не вирішує жодного питання. Нещодавно в одному з класів потекло зі стелі, з’явився грибок, а керівництво школи навіть не намагалося усунути несправність. Поки батьки не вдарили на сполох, дах не залатали.

А ще вони твердять, що директор приймає дуже нестандартні адміністративні рішення. До прикладу, у 4-му класі – дві вчительки. Вони щодня міняються, кожна пояснює матеріал по-своєму, відтак діти спантеличені. У педагогічному колективі ситуація теж доволі напружена. Коли директор заходить в учительську, вчителі якомога скоріше намагаються звідти вийти.

«Усе у школі робиться зі скандалами, – розповідає мати трьох учнів школи №2 (прізвище просила не вказувати). – Донедавна туалети були надворі, керівник закладу закривала на це очі. І на скарги також. Батьки звернулися до керівництва області, знайшли гроші – вбиральні зробили всередині школи».

Останньою ж краплею, що переповнила чашу батьківського терпіння, стало те, що з 1 вересня 2016 р. діти не мають де харчуватися, а уроки фізвиховання через відсутність спортзалу відбуваються на вулиці, навіть коли температура нижче нуля.

«Офіційне відкриття нових приміщень було ще у грудні минулого року, але фактично діти й досі не мають де харчуватися. Розуміємо, що директор не може взяти на себе відповідальність за харчування дітей, доки немає документів. Але це вирішується з батьками, з колективом. А тут все йде навпаки, проти всіх. Пропонуємо їй спільно їхати і добиватися, щоб школу добудували, а вона відповідає, що це все одно не допоможе», – продовжує жінка.

Раніше діти ходили харчуватися у кафе поряд зі школою. Батьки кажуть, що це була налагоджена співпраця з підприємцем, затверджена на рівні управління освіти. Та на початку навчального року директор відмовилася від послуг харчування у цьому закладі, адже в школі мала бути своя їдальня. Проте надворі вже лютий, а діти харчуються бутербродами. Старшокласники мають багато уроків, додаткові заняття, тож до 16-17-ї год. сидять на сухому пайку або й зовсім голодні.

«Вихід з ситуації директор не шукає, йде проти батьків, колективу і проти села. Вона могла з нами порадитися стосовно цього, разом знайти компроміс. Наприклад, ми готові були підписати документ, в якому у випадку запуску харчоблоку взяли б відповідальність на себе – жодних претензій до неї як до керівника не висували б», – зауважує мати.

Та, зрештою, їм довелося піти іншим шляхом – почати збирати підписи за звільнення директора. Батьків не влаштовує, що їхня думка не враховується, з ними не радяться, і вони мають відчуття, що діти ходять у приватну школу, яка належить директору. До того ж, вони переконані, що Проворова свідомо гальмує відкриття нових шкільних приміщень.

«Наразі постало питання: директор чи їдальня для дітей. Звичайно, ми обираємо друге», – заявляють люди.

Оскільки брат Галини Василівни – знаний екс-кандидат у президенти Василь Противсіх (Гуменюк), то в Дорі жартують, що у них йти проти всіх – це сімейне.

«Ми живемо в якійсь паралельній реальності: є речі на папері, а інші – у дійсності. Фактично наша школа збудована, вона накрита, все підключено, готове, але стільки часу колотиться ця справа, а їдальню не можна запустити в дію. На це є дві причини: немає відповідного паперу і керівник не хоче взяти на себе відповідальність, щоб зробити для дітей елементарний мінімум. Але ні навчання, ні оцінки не настільки важливі, як здоров’я наших дітей», – говорить інша жителька села, яка теж просила її прізвища не називати.

Якщо ж дитина більшу частину дня сидить голодна, то про здоров’я не йдеться. І коли у мороз займається фізкультурою надворі (при тому, що спортзал готовий) – також.

Ремонтні роботи у школі ще не завершені, не освоєні 1 млн. 400 тис. грн. на зовнішні роботи, які в холодну пору ніхто не робить. Об’єктивно керівник має підстави не відкривати приміщення – немає паперу та й по всьому. Але фактично від цього страждають діти, і з цієї реальності слід виходити, зауважують батьки.

16650148_1101671939955711_1222935901_n

З іншого боку

В управлінні освіти Яремче не підтримують позицію батьків. «Ситуація не відповідає дійсності, – розповідає начальник управління Іван Онутчак. – Звернення дійсно було. На місце виїжджали представники виконавчого комітету, депутати і я особисто, ми брали участь у загальних зборах, де також були запрошені заявники. На збори вони не з’явилися, факт не підтвердився. Керівник відповідає займаній посаді, жодного пункту посадових обов’язків не порушував. Було встановлено, що ця заява не відповідає критеріям норм етики, які побутують в демократичній країні».

За словами Онутчака, під батьківським зверненням – 179 підписів (збір підписів триває і на час написання матеріалу їх було вже 241 – авт.), але значна частина жителів підписували його, щоб прискорити будівництво харчоблоку. «Наразі комплекс ще не переданий на баланс, він ще в процесі добудови. Харчування дітей там ще не здійснюється. Жителі хотіли пришвидшити процес введення в експлуатацію харчоблоку, тому й збирали підписи. А ці підписи прикріпили до заяви, у якій йшлося про неправомірні вчинки керівника», – зауважує чиновник.

Він каже, що Галина Проворова працює в цій школі з 1982 року, а на посаді директора – з 27 серпня 1998 року.

«За цей час жодної скарги щодо неї не було. Це дискусійне питання виникло через представника громади, який очолює громадську організацію «Край» і який неправомірно на території школи чи поблизу неї зрізав дерева, а керівник зробила йому зауваження. Запитала, чи є для цього у нього відповідні документи, погоджені в адміністративних установах – виконавчому комітеті та управлінні освіти. Це все перейшло в дискусію і наслідок – збір підписів», – пояснив він.

Цей конфлікт, як розповіли батьки, виник під час перенесення пам’ятника Тарасові Шевченку, що стояв біля школи. Монумент був розміщений на куті, попри нього діти виходили на дорогу, і задля їхньої безпеки люди вирішили перенести пам’ятник. Василь Тоненький запевняє, що переміщали його цивілізовано, попередньо отримали дозвіл у міськраді. І щоб облаштувати коло пам’ятника алею, довелося зрізати два дерева. А директор школи, знаючи про це все, викликала поліцію і звинуватила людей у незаконних діях.

Стосовно нинішньої напруги, директор Яремчанської ЗОШ №2 Галина Проворова каже, що батькам звіт про роботу школи надішле міськвиконком. Зокрема, і щодо інциденту, який виник. А всі питання введення в експлуатацію харчоблоку та спортзалу – це до міської ради. Будівництвом директор школи не відає, лише навчально-виховним процесом.

Міський голова Яремче Василь Онутчак підтвердив, що знає про незадоволення батьків директором школи, адже на виконкомі порушувалось це питання. Звернення батьків розглядали у школі, проте його ініціатори на засідання не прийшли.

Мер повідомив, що минулої п’ятниці, голова та депутати облради відвідали нові шкільні приміщення у Яремчанській школі №2. Прийнято рішення відкрити харчоблок, актовий та спортивний зали 1 березня. Наразі документів ще немає, але в міськраді пообіцяли працювати над вирішенням цього питання. В останній вівторок лютого на засіданні виконкому планують прийняти відповідне рішення. Крім того, у новому приміщенні слід усе випробувати, підготувати, адже у школі навчається 349 дітей.

«Наразі ми робимо все можливе, щоб діти мали де харчуватися», – запевняє Василь Онутчак.

Пожиттєве призначення

Призначення керівників закладів освіти відбувається з кадрового резерву. Крім того, керівник повинен пройти відповідне навчання в Інституті післядипломної педагогічної освіти – курси керівників установ, пояснює Іван Онутчак.

«Директор – це спеціальна фахова людина, яка проходить навчання, навіть маючи диплом про відповідну педагогічну освіту, повинна мати не менше трьох років педагогічного стажу, написати відповідну заяву. Керівник призначається на невизначений термін на постійну основу. Він може призначатися за строковим трудовим договором, на час декретної відпустки – до кожного моменту є відповідна норма законодавства», – зауважує посадовець.

Призначення керівників закладів освіти регулюється постановою Кабміну №827 від 13 жовтня 2015 р. «Про затвердження Порядку призначення на посаду керівників загальноосвітніх навчальних закладів державної форми власності». Призначення здійснюється МОН, іншими центральними органами виконавчої влади за результатами конкурсного відбору шляхом укладення контракту. До складу конкурсної комісії включаються представники засновника, педагогічного колективу, громадського об’єднання батьків учнів навчального закладу, а також органу місцевого самоврядування.

Відтак є сподівання, якщо громадськість і педколектив братимуть участь у виборі керівника навчального закладу на визначений термін, а не пожиттєво, то такі конфлікти у майбутньому не виникатимуть.

Ірина ФЕДОЛЯК


Поділитися публікацією:
Теги: