Поділитися публікацією:

Фото ілюстративне

У Коломиї зросли тарифи на квартирну плату. Своїм рішенням від 24 січня виконавчий комітет підняв тариф із позначки у півтори гривні за квадратний метр до 5, а то й 9 гривень.

Ініціатором здорожчання є комунальне підприємство “Житлоінфоцентр”. Тут кажуть, що такий крок вимушений, адже працюють у збиток.

Коломияни у свою чергу обурені – тарифи завищені та необґрунтовані, адже послуги комунальників – неякісні.

Свою пропозицію КП “Житлоінфоцентр” обґрунтовує тим, що останнім часом дуже здорожчали фактичні витрати на утримання будинків. Також зросла мінімальна заробітна плата, пальне, енергоносії та інші складники тарифу. Виконавчий комітет на прохання комунальників відреагував позитивно і своїм рішенням підняв тариф на квартплату. Однак, якщо раніше було всього два тарифи для будинків з ліфтами (2,2 гривні) та без ліфтів (1,54 грн.), то відтепер кожен будинок матиме свій окремий тариф. Коливатиметься він від 1 гривні і аж до 9 грн. за метр квадратний.

Василь Михайлищук, директор КП “Житлоінфоцентр”, пояснює різке підняття тарифу на обслуговування будинків тим, що вже три роки він фактично не переглядався. А за цей час складники тарифу значно прибавили у ціні. Не переглядали його тому, що держава розпочала у комунальній сфері реформу. Планувалося, що з 1 липня 2016 року в усіх будинках створиться ОСББ, тож люди візьмуть утримання свого житла на себе, а потреба у комунальному підприємстві відпаде.

Однак закон так і не вступив повноцінно у дію. Раніше не було механізму передачі будинків, а тепер нема типового договору надання послуг, – каже пан Михайлищук. Через такі гальмування реформи у більшості коломийських багатоповерхівок так і не були створені ОСББ. Ці будинки, відповідно, потрібно утримувати у нормальному стані, а робити це за діючим тарифом було неможливо, – запевняє директор “Житлоінфоцентру”. Підприємство працювало б у збиток.

Змінився не тільки розмір тарифу, а й методи його вирахування. З початку цього року кожен будинок (на сьогодні їх 415) матиме свій окремий тариф – від 1 гривні до 9-ти. Все залежить від того, який будинок. Чим він менший, чим менша кількість там квартир і, відповідно, площа, тим більший розмір тарифу. Не буде тепер і такої собі комунальної “спілки”, куди надходили кошти з усіх будинків і які витрачалися також на різні будинки. Гроші, сплачені з конкретного будинку, тільки на нього й витрачатимуться, – запевняє пан Михайлищук.

Про те, що рішення виконкому є вимушеним, наголошує і Богдан Федорук, заступник міського голови з комунальних питань. Однак він зауважує, що тарифи тримали доки комунальному підприємству не було альтернативи. Тепер вона є – це ОСББ, створивши яке, люди самостійно зможуть виставляти тарифи для власного будинку, – каже пан Федорук. Також заступник міського голови пообіцяв, що після здорожчання тарифу комунальники запрацюють за іншою системою. Вся інформація щодо кожного окремого будинку висвітлюватиметься на сайті міської ради: які роботи планують проводити, що зроблено і за якими цінами.

Зовсім по-іншому бачать ситуацію прості коломияни. Вони обурені, і це ще дуже легко сказано. По-перше, тому, що тариф зріс у рази. Якщо за типову двокімнатну квартиру площею 50 “квадратів” платилося 80 – 100 гривень, то зараз сума може дійти до 400. Майже в один голос мешканці Коломиї кажуть, що не коштують ті послуги, які надає “Житлоінфоцентр”, таких величезних грошей.

У соціальних мережах люди, коментуючи роботу комунальників, слів не підбирають. Інна Марчук, наприклад, пише: “А якість цих послуг теж підвищиться? Бо у нас під будинком напевне 2 рази в тиждень прибирають, а може, і ні. Біля нашого під’їзду вже другий місяць ліхтар не світить. А почнеться весна, несподівано почнуться дощі і під’їзд буде залитий водою, бо хтось забув почистити стічну шахту. Двері в під’їзді давно вже не закриваються. То за що платити більше?”

Багато скарг і на те, що люди роки справно платили квартплату, а в їхніх будинках нічого не робилося, а те, що є обов’язком комунальників, проводилося руками і грошима самих мешканців. Наприклад, Марія Белей, мешканка вулиці Валової, розповідає, що за останні 10 років у їхньому будинку комунальники взагалі нічого не робили. Мешканці за свої гроші встановили нові ринви на будинку та зробили двері до під’їзду. Така ж плачевна ситуація і з прибиранням та вивозом сміття. Сміття вивозять вкрай рідко, а прибудинкову територію прибирають мешканці будинку.

Схожі претензії мають і мешканці будинку №27 по вулиці Січових Стрільців, які звернулися до нашої редакції.

Ганна Король, мешканка цього будинку, каже, що для них квартплата зросла утричі – з 96 гривень до 315, а в будинку за минулі 20 років абсолютно нічого не робилося. Дах потік, стіни обдерті, під’їзди у жахливому стані. Дійшло до того, що люди одного з під’їздів самостійно склалися по 500 гривень і своїми силами зробили ремонт під’їзду. Однак після цього вони запитують, хто їм ці кошти компенсує і для чого в такому разі платити величезні суми організації, яка бездіє.

Ще одним моментом у цій історії, який вкрай негативно сприйняли коломияни, є той факт, що підняття квартплати відбулося несподівано, без попереджень, без проведення громадських слухань. По суті вийшло так, що одного дня на під’їздах будинків з’явилося оголошення, що від сьогодні оплата за утримання будинків зростає у 2 – 3, а то й у 4 рази.

Однак, що ж робити у цій ситуації простим коломиянам? Єдиним виходом є створення ОСББ. Це процес важкий і на початках доволі болючий, однак тут тарифи прозоріші. Люди самі визначають що їм потрібно і скільки за це потрібно платити. Наприклад, в ОСББ “Адамас”, що на вулиці Січових Стрільців, 39 тариф не змінився і як був на рівні 2,2 гривні, так і залишився. ОСББ “Одісcей” платить 3 гривні за метр, а “Дружній двір”, що на вулиці Лисенка, – 3,17.

Отож проявляйте ініціативу, шановні коломияни, беріть догляд за власним житлом у свої руки. Хоча б тому, що для себе завжди робиться краще і совісніше.

Джерело


Поділитися публікацією: