Поділитися публікацією:

Фото: segodnya.ua

В Україні в цьому році комунальні послуги виявилися рекордно високими. За минулий рік подорожчало все: опалення, гаряча і холодна вода, електроенергія ігаз. Платіжки за грудень для багатьох українців виявилися несподівано «непідйомними». У столиці вартість опалення двокімнатної квартири в середньому обходиться у дві тисячі гривень. Сайт «Сегодня.ua» з’ясував, скільки за комунальні послуги платять сусіди і як українцям витрачати менше.

В опалювальний сезон 70% в платіжках за комуналку займає опалення. В середньому, за словами експертів, на опалення двокімнатної квартири доводиться витрачати 1,3 Гкал тепла, по тарифам «Київенерго» – 1841,9 гривні. У Росії за такий же обсяг тепла доведеться заплатити близько 1000 гривень, в Польщі – понад дві тисячі, а в Мінську – всього 245 гривень.

У Польщі вартість опалення в першу чергу залежить від тарифної групи. В середньому 1,3 Гкал може обходитися жителям Варшави в 2360 гривень. При цьому варто відзначити, що енергоспоживання в Польщі в три рази менше, ніж в Україні. Опалення одного квадратного метра обходиться полякам приблизно в 2,5 злотих (16,8 гривні). У той же час по тарифу «Київенерго» опалення одного квадратного метра коштує 32,9 гривні, тобто в два рази дорожче.

У столиці Росії 1 Гкал тепла коштує від 1006 до 2101 рубля. Так, на опалення двокімнатної квартири в середньому доведеться витратити від 631 до тисячі двісті сімдесят дві гривень. При цьому середня зарплата в Москві – більше 25 тисяч гривень (в Києві – 9 тисяч гривень). Правда, варто відзначити, що для опалення використовується російський газ, який для внутрішнього споживача значно дешевше.

.png_08

Гаряча і холодна вода

Один кубометр гарячої води в Києві коштує 83,1 гривні. Якщо сім’я використовує п’ять кубів на місяць, тільки за гаряче водопостачання доведеться заплатити 415,5 гривні. У той же час холодна вода в столиці України обходиться в 13,77 гривні за кубометр. У Росії 1 куб. м холодної води коштує 57,46 рубля (27 гривень), а за кубометр гарячої доводиться платити 163,24 рубля (76 гривень). Так, сім’я, яка витрачає за місяць п’ять кубів, заплатить 380 гривень.

У Білорусі кубометр холодної води обходиться в 68 копійок (менше десяти гривень). А ось що стосується гарячої води, то тут білоруси платять окремо за воду, а окремо за теплову енергію, яку використовують для підігріву.

У Польщі кубометр холодної води коштує 11 злотих, а кубометр гарячої – 30 злотих. Відповідно, п’ять кубів води обійдеться в тисячу гривень (або 150 польських злотих).

.png_09

Відзначимо, тариф на водопостачання в Україні розраховує кожне предпріятіеотдельно. Складові тарифу одні для всіх: амортизація, зарплати, електроенергія, ремонт, податки і т.д. При цьому частка цих складових у кожного підприємства різна: це залежить і від устаткування, і від стану мереж, і від рівня заробітних плат. Міська рада затверджує програму розвитку підприємства і розглядає планований тариф, остаточне рішення приймає Національна комісія держрегулювання енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ). Головна вимога комісії – тариф повинен покривати всі витрати підприємства і включати в себе амортизацію.

У 2017-му, як говориться в презентації НКРЕКУ, холодна вода для українців подорожчає в середньому на 9%. «Київводоканал» планує підняти свій тариф на 16,4%, найбільше подорожчання передбачається в «Жітомірводоканале» – на 18,2%. У той же час в Південному вода подорожчає всього на 6,2%.

Слід зазначити, що вартість гарячої води для українців в різних регіонах різна. Так, в Кузнецовську Рівненської області кубометр коштує 14,88 грн, а клієнти однієї з ТКЕ в Дніпропетровську змушені будуть платити 85,83 грн за такий же обсяг гарячої води.

Електроенергія

Ще в 2015-му НКРЕКУ постановою №220 затвердила поетапне підвищення вартості електроенергії. Останній етап припадає на березень 2017 року. Зараз українці за кожен 1 кВт * год при споживанні менше 100 кВт платять 71,4 копійки, а з першого березня будуть платити 90 копійок. При споживанні понад 100 кВт * год кожен кВт * год до березня ще буде коштує 129 копійок, а після березня – 168 копійок.

Наприклад, якщо сім’я використовує 200 кВт * год на місяць, до першого березня доведеться платити за світло 200,4 гривні, а після березня 2017 року – 258 гривень.

У Польщі 1 кВт * год обходиться в 0,65 злотих, а за 200 кубометрів полякам доводиться платити 130 злотих, або 870 гривень. У Білорусі за таку ж кількість світла доведеться заплатити всього 335 гривень, а в Росії – приблизно 500 гривень.

__03

Як відзначають в Нацкомісії, поетапне підвищення тарифів для українців проводять для усунення перехресного субсидування і вирівнювання цін на ці ресурси до рівня ринкових.

Як платити менше

Експерт у сфері енергоефективності Анна Шумейко розповідає: за місяць сотні літрів води йде «даремно». Уже зараз кожна сім’я може почати економити воду, використовуючи кілька простих порад. В першу чергу необхідно встановити ричагові крани. За словами експерта, за рік такі крани дозволять заощадити до 300 гривень.

Крім того, експерт рекомендує:

Поміняти або «модернізувати» зливний бачок. Експерти також радять поміняти зливний бачок в туалеті на той, який використовує менше води. Для цього можна придбати спеціальний бачок з енергозберігаючої системою, яка контролює подачу води, або ж просто встановити в бачок наповнену водою пластикову пляшку – це допоможе зменшити обсяг води в бачку.

Нова пральна машинка. Пральна машина з класом енергоспоживання А + і вище допоможе заощадити за місяць десятки літрів води. Також пральну машину варто заповнювати повністю, але не перевантажувати, так як це збільшує споживання електрики.

Мити посуд не в проточній воді і берегти воду. Для економії води також варто встановити насадки для душу і змішувачі з низькою витратою або розпилювачі на змішувач. Крім цього, багато, як показують соцопитування, забувають вимикати воду під час чищення зубів.

Приймати душ, а не ванну. Приймаючи душ протягом п’яти хвилин, витрачається максимум 100 літрів води, а для наповнення ванни необхідно більше 200 літрів. У Києві кубометр гарячої води з полотенцесушителем варто 83,1 грн.

Експерти в сфері енергоефективності радять: найшвидший спосіб економії на електроенергії – встановити енергозберігаючі лампи. Лампу потужністю 0,022 кВт на годину можна купити за 98 гривень. Наприклад, для того щоб замінити всі лампочки в однокімнатній квартирі (по одній лампі на кухні, в туалеті, передпокої і ванній і три в люстрі в кімнаті) знадобиться 686 гривень.

Якщо лампа потужністю 75 Вт в передпокої працює дві години на добу, в туалеті – годину, у ванній – 3 години, на кухні – 5 годин, в кімнаті – 6 годин, за місяць тільки за «світло» набереться 65,2 кВт * год . У той же час енергозберігаючі лампи витратять в цих же умовах 19 кВт * яас. На даний момент кожен кіловат коштує 1,29 гривні (при споживанні понад 100 кВт). Так, за «світло» зі звичайними лампами доведеться платити 84,1 гривні, а з енергозберігаючими – всього 23,8 гривні. Після березня з «новими» лампами – 32 гривні, а з «звичайними» – 109,5 гривні.

Експерт у сфері енергоефективності, менеджер проектів ДТЕК ЕСКО Сергій Свистюк зазначає: до заміни ламп потрібно ставитися розумно – купувати енергозберігаючу лампу в приміщення, в яких сім’я рідко вмикає світло, не варто.

Встановити двозонні лічильники на електроенергію . Двозонний лічильник на електроенергію разом з установкою коштує 1376 гривень. Такий лічильник дозволяє вночі платити за «світло» за спеціальним тарифом – на 50% дешевше. Наприклад, якщо при використанні до 100 кВт * год кожен кіловат на даний момент обходиться в 71,4 копійки, вночі (з 23 вечора і до 7 ранку) за цей же обсяг електроенергії доведеться заплатити всього 35 копійок. Цієї зими, після перегляду тарифів, за 150 кВт * год доведеться платити 193,5 гривні. Якщо активно користуватися електроприладами в нічний час – прати, прибирати і т.п – багатозонний лічильник зможе окупитися, за оцінками «Київенерго», за три роки.

Сергій Свистюк пояснює: найдорожче для українців обходиться опалення. Утепливши будинок і встановивши тепловий пункт, можна економити на «комуналці» понад 50%. Тепловий будинок в будинку на 100 квартир може обійтися в 300 тисяч гривень, тобто всього по 3000 гривень з кожної квартири. Таке обладнання дозволить економити від 15 до 30% тепла і окупиться за 2-3 опалювальні сезони. На комплексне утеплення будинку кожній квартирі доведеться заплатити всього кілька тисяч гривень.


Поділитися публікацією:
Теги: