Поділитися публікацією:

Фото: firtka.if.ua

В Івано-Франківську говорили про те “Чи зможе держава гарантувати українцям безпечне материнство та дитинство у найближчі 5 років?”.

Як відомо, відповідну державну програму репродуктивного здоров’я не прийняли. Втім це програма, яка дозволила скоротити материнську смертність на 53%, дитячу до 1 року – на 38%, пише Фіртка.

За словами керівника проекту USAID «Репродуктивне здоров’я в Україні», що виконує Благодійний Фонд «Здоров’я жінки і планування сім’ї» Олени Панченко, йдеться про можливість безпечно зачати, виносити і народити дитину.

Наразі в Україні три роки діє проект USAID “Репродуктивне здоров’я в Україні”, який також, завершується у березні цього року. Проект триває вже три роки і має два напрямки – це вдосконалення законодавства про репродуктивне здоров’я та про звернення суспільства уваги до цих питань.

Перша програма була прийнята в 2006-2015, вона вже завершена, а програма 2016-2021 розроблена, але вже півроку знаходиться на підписанні в МОЗ.

“Є суттєвий момент, який ускладнює ситуацію: у 2014 році підписанно мораторій на затвердження і розробки нових проектів та програм. На програму було фінансування у 760 млн. гривень, з яких держбюджет профінансував 60%, з місцевих бюджетів – 39%, з інших джерел – 1%. Нам обіцяють, що днями програма буде підписана і її буде виставлено на громадське обговорення та у Кабміні. Зараз ми лише на першому етапі”, – наголошує Олена Панченко.

За словами фахівців, неприйняття програми загрожує тим, що немає коштів для закупівлі дорогих медпрепаратів для матері та дитини, тож статистика буде негативною.

В Україні смертність переважає над народжуваністю і ситуація ускладнилась тим, що йде війна і гинуть чоловіки репродуктивного віку.

Як наголосив головний спеціаліст департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА з акушерства та гінекології Володимир Дзьомбак, програма, яка завершилась у 2015 році дуже потрібна, адже вона допомогла зберегти життя багатьом дітям та матерям.  В області є затверджена програма про репродуктивне здоров’я населення, до 2020 року. В якій прописані завдання про формування репродуктивного здоров’я ще з молодих років.

За минулий рік в області відбулося 14,537 пологів і народилося 14,720 дітей. Відповідно до 2015 року в нас на область 900 пологів. Загалом за 5 років народжуваність зменшилась на  3000 осіб. Тому йдеться про суть здорового материнства”, – каже фахівець.

Також в області чимала проблема онкології, а саме запущеність раку шийки матки – це кричуще питання. На цей рік в обласній програмі про репродуктивне здоров’я населення, до 2020 року закладено  4 мільйони 800 тисяч  гривень.

Обласний неонатолог Людмила Тачинська, додала, що  в області  зменшилась кількість пологів, але зросла кількість передчасно народжених дітей. Це більше 300 дітей в рік, до 1 кг народилося на 9 дітей більше ніж минулого року.

Якщо програма буде незатверджена – може бути критична ситуація, будемо втрачати дітей до 1,5 кг, до цього часу їх підтримували за допомогою дорогих препаратів, лише один флакон коштує 15 000 грн. Зараз критична ситуація – програми нема, а медичні засоби закінчились. Тому вся надія на обласну програму”, – наголошує Людмила Тачинська.

Представник Центру планування сім’ї, підлітковий гінеколог Христина Гусак, пояснює, що  центр проводить лекції для школярів 7-11 класів.

Для учнів 10-11 класів проводять спільні лекції: ” в нас так заведено, що винна жінка, чи завагітніла, чи підхопила інфекцію, тому для хлопців і дівчат проводять спільні лекції, вчимо, що відповідальність несуть обидвоє.”

Джерело


Поділитися публікацією:
Теги: