Поділитися публікацією:

Одна з лідерів «податкового майдану», а нині представник пропрезидентської і проурядової сили у ВР Оксана Продан днями спрогнозувала повторення масових протестів підприємців.

Скасування «спрощенки» – нібито вимога МВФ перед наданням чергового траншу. Але, як переконані представники підприємців, закордонних кредиторів просто ввели в оману українські фіскали, олігархи і лобісти інтересів великого капіталу у владі.

– З року в рік урядовці, великий бізнес і корупціонери – велике угрупування, що, на жаль, існує в Україні, бореться зі спрощеною системою. Вони використовують й міжнародні інституції, щоб зробити малий бізнес залежним, – каже Оксана Продан. – Спрощена система – це єдиний механізм захисту підприємців від корупціонерів. Дає всім споживачам можливість придбати товари і послуги на 20-30 відсотки дешевше, від тих цін, які б встановив великий бізнес, якби не було «спрощенки.

За її словами, для того, щоб малі підприємства не ділилися на кілька ще дрібніших, аби «вписатися» в умови спрощеного оподаткування, то для платників єдиного податку, навпаки, варто збільшити поріг річного обороту. Адже коли 1999-го «спрощенку» запровадили, то, скажімо, оборот до 500 тисяч гривень дорівнював 147 тисячам доларів. Нині ж – 18,5 тис., а умови залишилися ті ж.

– Заробляти бізнесу дають менше, а платити змушують більше, – каже пані Продан. – Колись ти платив єдиний податок і більше нічого нікому не був винен. Нині введено нові збори, нові звіти, купи паперу… А які штрафи з 1 січня – 96-320 тисяч, вони знищують бізнес.

Якщо влада хоче легалізувати, а не ліквідувати малий бізнес, то, як підказує Продан, треба: а) збільшити оборот для «спрощенки»; б) спростити звітність і облік; в) знизити штрафи; г) провести антикорупційну реформу загальної системи оподаткування; д) навести лад в земельних і екологічних податках.

– Кожного разу, коли йде наступ на корупційні схеми ухилення від податків, одразу посилюється галас довкола спрощеної системи оподаткування. Це маневр великого капіталу, щоб відвернути увагу МВФ від справжніх великих проблем в цій царині, а перевести її на дрібні негаразди. У інших країнах справді вважається, що великий бізнес – прозорий, веде бухгалтерію, а вся тіньова економіка – у малому бізнесі. У нас не так. Бо наш великий бізнес – здебільшого олігархічний. Там і криється вся тіньова економіка, – переконаний експерт Володимир Дубровський.

Він погоджується, що зловживання у дрібному бізнесі є, підприємці іноді приховують перевищення порогів обороту, але, на його думку, нечесними є до 10 відсотків малих комерсантів, а їх махінації вимірюються не мільярдами гривень. Головні зловживання – у загальній системі оподаткування.

– Доки не зробимо загальну систему, з одного боку, простою і захищеною від сваволі, як спрощена система, і, по-друге, захищеною від масштабних зловживань, до того часу вдаватися до фундаментальних реформ спрощеної системи не можна, – впевнений Володимир Дубровський.

ДУМКИ ВГОЛОС

Едуард Курганський, представник Асамблеї громадських організацій малого та середнього бізнесу України:

– Не «спрощенку» треба скасовувати, а корупційний податок в кишеню податківця – ось головна задача урядових реформаторів… Є підприємства (з малими інвестиційними проектами, з мізерним оборотом), яким насправді вигідно з матеріальної точки зору працювати на загальній системі, але вони готові свідомо працювати на «спрощенці» й сплачувати більше, аби тільки не мати справу з податковою. Є підприємства, які вже виросли зі «спрощенки», але не переходять на загальну систему не тому, що державу хочуть ошукати, просто бояться загальної системи.

В ЧОМУ СУТЬ ПИТАННЯ

Плюси. З 1999 року кількість суб’єктів дрібного бізнесу збільшилася в десятки разів, «спрощенці» створили мільйони робочих місць. Система дозволяє підприємцям легально працювати, незважаючи на недосконалість існуючої загальної системи оподаткування, дає можливість започаткувати власну справу без додаткової спеціальної економічної та бухгалтерської освіти. Привабливість системи для суб’єктів малого бізнесу зумовлена передусім спрощенням системи адміністрування і зменшенням небезпеки несвідомого порушення правил.

Мінуси. Вважається, що «спрощенка» дає можливість реалізувати контрабанду, адже продаж ведеться без обліку товарів. Окремі великі компанії використовують систему для мінімізації податків, прикривають ФОПами свої великі обороти.  Підприємці, які використовують тільки загальну систему оподаткування, вважають спрощену систему несправедливою і дискримінаційною щодо них. Необов’язковість застосування чи відсутністю суворої відповідальності за незастосування касових апаратів у величезному секторі економіки, дає можливість приховувати реальні обсяги обороту, доходу, бази оподаткування.

Джерело


Поділитися публікацією: