Поділитися публікацією:

Україна в особі керівництва держави, взяла на себе зобов’язання провести масштабну пенсійну реформу, щоб отримати кредит від Міжнародного Валютного Фонду (МВФ).  Сайт «Сегодня» з’ясував, які зміни чекають українців у найближчі кілька місяців.

Навіщо потрібна реформа

Українці отримують одні з найнижчих пенсій в Європі. При цьому дефіцит Пенсійного фонду (ПФ) за кілька років виріс майже в два рази. У минулому році на пенсії Україна витратила 255 млрд гривень, 142 мільярди – дефіцит, який компенсували за рахунок державного бюджету. В цьому році бюджет ПФ збільшили до 284 мільярдів гривень, при цьому дефіцит складе 141 мільярд гривень. Збільшити дохідну частину бюджету вдалося за рахунок зростання мінімальної зарплати в два рази з січня 2017 го.

Дефіцит ПФ різко виріс в 2016-м, тоді уряд прийняв рішення скоротити ставку ЄСВ практично в два рази. Зробили це з розрахунку, що роботодавці зможуть, не змінюючи фонд заробітної плати, підвищити зарплати своїм співробітникам. Однак, як кажуть у Пенсійному фонді, головний результат такого рішення – різке зростання дефіциту. Якби ЄСВ не знизили, вже в цьому році ПФ став би бездефіцитним.

У планах Кабміну ліквідувати дефіцит Пенсійного фонду за шість років – до 2024 року. «Це (ситуація в пенсійній системі, – ред.) Ті речі, які ми з вами повинні змінити, побудувати нову, якісну, соціально справедливу пенсійну систему, яка призведе, за нашими розрахунками, до ліквідації дефіциту Пенсійного фонду до 2024 року. Це означає, що пенсійна система України буде стабільна. І найголовніше, ця реформа неминуче призведе до підвищення пенсій українським громадянам », – розповів прем’єр-міністр Володимир Гройсман про майбутню реформу пенсійної системи.

Пенсійна реформа згідно з меморандумом з МВФ

«Ми визнаємо необхідність реформування пенсійної системи», – йдеться в тексті меморандуму, підписаному прем’єр-міністром, президентом і главою НБУ. Реформу повинні представити вже через кілька тижнів, а впроваджувати її будуть з наступного року.
Що пообіцяла українська влада:

«Ми активізуємо свої зусилля з розширення бази ЄСВ» . Ще в минулому році в Міністерстві соцполітики розповіли про плани зобов’язати платити Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) всіх українців. Зараз з 16 мільйонів офіційно працюючих внески сплачують тільки 10,2 мільйона чоловік, інші мають право не платити і активно цим правом користуються.

З початку року ЄСВ зобов’язали платити всіх фізосіб підприємців, наступний крок – зобов’язати платити податок аграріїв. У деяких країнах, відзначають в Пенсійному фонді України, соціальні внески сплачують усі працездатні.

«У світі застосовується обов’язковість сплати страхових внесків для всього працездатного населення. Ми ще поки що вивчаємо цей та інші методи. Але є методи, як добровільного залучення, так і обов’язкової сплати », – пояснюють в Пенсійному фонді.

З’явиться «більш широкий діапазон виходу на пенсію». Пенсійний вік в Україні вирішили не переглядати. В одне з перших текстів меморандуму йшлося: українці виходитимуть на заслужений відпочинок на три роки пізніше. Однак пізніше уряду вдалося переконати експертів Фонду не переглядати пенсійний вік. В ефірі одного з телеканалів Рева пояснив: вік виходу на пенсію збільшують, щоб змінити співвідношення працюючих і пенсіонерів. В Україні є можливість замість того, щоб скорочувати кількість пенсіонерів, збільшити число працюючих.

В остаточній версії меморандуму зазначено: уряд створить більш широкий діапазон виходу на пенсію. Українці, які ухвалять рішення виходити на пенсію пізніше, отримають пенсії вище. Крім цього, якщо до 60 років загальний робочий стаж менше 15 років, на заслужений відпочинок доведеться виходити пізніше.

Стаж продаватимуть. Відповідно до закону, в 2021-м на пенсію зможуть претендувати українці із загальним стажем не менше 30 років, таких в країні лише 8%. Страховий стаж буде знижений до 15 років з першого січня 2018 року, анонсували в міністерстві. При цьому з’явиться можливість купити собі 15 років страхового стажу. За 704 гривні за кожен місяць. За 10 років доведеться заплатити 84 480 гривень, а за 15 років – 126 720 гривень.

Як і коли будуть рости пенсії українців

У бюджеті Пенсійного Фонду на цей рік передбачено підвищення пенсій двічі: з першого травня і з першого грудня. Зараз мінімальна пенсія в Україні – один тисяча двісті сорок сім гривень, в травні її піднімуть на 65 гривень (до 1312), а в грудні ще на 61 гривню (до 1373 гривень). В результаті індексації на 10,1% більшість українців «розбагатіють» на 126 гривень. При цьому підвищення не торкнеться працюючих пенсіонерів, які отримують більше мінімалки.
Відзначимо, згідно з законом «Про індексацію доходів населення», виплати українцям на заслуженому відпочинку повинні рости як мінімум на рівень інфляції. За прогнозом Нацбанку, ціни за 2017-й виростуть на 9,1%.

Ще одне підвищення пенсій, зазначає прем’єр-міністр Володимир Гройсман, планується в жовтні. В рамках проведення реформи вже призначені пенсії осучаснять з урахуванням нового показника середньої заробітної плати. Пенсія залежить від середньої зарплати по країні, розміру зарплати і стажу.

Як повідомило джерело «Сегодня» в робочій групі при Мінсоцполітики, Кабмін планує підвищити пенсії 5,6 мільйонам українців (всього в Україні 11,9 мільйона пенсіонерів). Більше, ніж на 1000 гривень, розбагатіють 1,1 мільйона пенсіонерів. Надбавку від 900 до 1000 гривень можуть отримати 487 тисяч пенсіонерів, від 700 до 800 гривень – 460 тисяч. Решті (а це більше 3,5 мільйона українців) пенсію піднімуть від 50 до 700 гривень.
За словами старшого наукового співробітника Інституту демографії та соціальних досліджень Лідії Ткаченко, при перерахунку пенсій буде враховуватися середня зарплата в розмірі 3764 гривні. Зараз частина пенсій розраховані з показником середньої зарплати в розмірі всього 1917,91 гривні.

Джерело


Поділитися публікацією: