У Калуському районі зафіксували вже дев’ять випадків сказу. Людину від нього вилікувати неможливо

Поділитися публікацією:

На Калущині зареєстровано вже дев’ять випадків сказу серед тварин. Епідеміологи б’ють на сполох та закликають вакцинувати домашніх тварин та бути вкрай обережними у випадках укусів дикими чи свійськими тваринами. Осередками сказу наразі залишаються мікрорайон Загір’я у Калуші та села Верхнянського куща.

Ускладнення епідемічної та епізоотичної ситуації зі сказу на Калущині спостерігається ще з минулого року. Наразі ситуація залишається складною. Загалом по області у цьому році вже зареєстровано 35 випадків сказу серед тварин, у тому числі — 9 випадків на Калущині, повідомив “Вікнам” завідувач Калуського міськрайонного відділу Державної установи “Івано-Франківський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України” Богдан Пеленичка.

Сказ зафіксовано у 6-ти лисиць (територія ПП “Гермес”, Калуської автошколи, поблизу с. Завій, с. Мостище, мікрорайони Залісся та Загір’я), домашнього кота (дачна ділянка мікрорайону Залісся) і 2-х домашніх собак (мікрорайон Загір’я). За аналогічний період минулого року в нашому регіоні було задокументовано 1 випадок сказу у лисиці (с.Станькова).

Дані захворюваності на сказ тварин в районі впродовж 2016-2017 рр. свідчать про формування на території Верхнянського куща  і мікрорайону Загір’я природних осередків сказу. Головним резервуаром збудника сказу у дикій природі, як і раніше, залишаються червоні лисиці. Підтримують збудника в природі і мишовидні гризуни.

Передача інфекції здійснюється при укусах тваринами, ослиненні, нанесенні подряпин чи поранень предметами, забрудненими слиною і мозгом хворої тварини. Можливе зараження при зніманні шкір з хворих на сказ тварин, особливо лисиць.

Станом на 20 червня цього року в Калуському районі зафіксовано 126 укусів людей тваринами (100,9 на 100 тис.нас.) за аналогічний період минулого року — 127 (101,3 на 100 тис. нас.). Серед постраждалих 98 осіб (77,7%) – мешканці міста, 28 осіб (22,3%) – мешканці сільської місцевості. З них дітей до 18 років — 32 (місто — 26, село — 6) проти 26 за аналогічний період минулого року.

Кількість укусів бродячими тваринами у цьому році становить уже 49 випадків (місто — 44, село — 5) проти 51 випадку у 2016 році.

Антирабічне лікування призначено 40 особам проти 54 за аналогічний період минулого року, з них 5 осіб – діти віком до 18-ти років. В першому кварталі 2017 року 13 постраждалих від фізичних ушкоджень тваринами не отримали антирабічного лікування через відсутність вакцини в лікувальних закладах.

Враховуючи складність ситуації, що склалася в районі щодо сказу фахівці звертають увагу мешканців міста і району на основні моменти профілактики, які необхідно знати кожному.

Щоб не заразитись сказом:

  • Утримуйтесь від контактів з безпритульними та дикими тваринами, особливо лисицями.
  • Укушені рани, подряпини, ослинення негайно промийте теплою проточною водою з милом, краї рани обробіть 5% настоянкою йоду або 70° спиртом та накладіть стерильну пов’язку. Негайно зверніться за медичною допомогою до лікаря-травматолога для проведення антирабічного лікування.
  • Виконуйте правила та норми утримання домашніх тварин і поводження з ними. Доставляйте фахівцям ветеринарної медицини хворих тварин, або їх трупи, в разі, якщо тварина загинула.
  • Не вбивайте здорових на вигляд тварин, які нанесли укуси та інші пошкодження, а терміново викликайте ветеринарного лікаря.
  • Не знімайте шкуру з трупів диких тварин.
  • У разі укусу домашньою твариною з’ясовуйте прізвище, ім’я і по-батькові господаря, його домашнюю адресу. Це допоможе уникнути щеплень, так як за твариною можна встановити ветеринарний нагляд.
  • При пошкодженні одягу, в який була одягнута людина під час укусу, одяг обробіть гарячою праскою, і тільки після цього його можна ремонтувати.
  • Щорічно проводьте  щеплення протии сказу домашнім та сторожовим собакам.
  • Не легковажте своїм життям! Вчасно звертайтесь за медичною допомогою!

Пам’ятайте, що тварина, яка Вас укусила, на вигляд може бути здоровою, а захворювання сказом може проявитися навіть через рік і більше!

Якщо людина захворіла на сказ, то її вилікувати уже неможливо! Єдиним засобом профілактики захворювання на сказ є лікувально-профілактичні щеплення за призначенням лікаря.

Джерело


Поділитися публікацією: