Вихід на пенсію навіть у 65, скасування спецвиплат та лікарняні для фоп. Нюанси пенсійної реформи

Поділитися публікацією:

Кабмін вніс на розгляд Верховної Ради законопроект “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”. Про основні положення законопроекту розповіли в Мінсоцполітики, проте на сайті парламенту тексту документа ще немає.

Законопроект, зокрема, передбачає підвищення пенсій окремим категоріям уже від 1 жовтня 2017 року. Є й чимало нововведень. Скажімо, для виходу на пенсію потрібен буде більший страховий стаж; пенсіонерам, які працюють, будуть виплачувати пенсії в повному обсязі; переглянуть розмір та умови призначення мінімальної пенсії за віком; змінять умови індексації (перерахунку) пенсій та щомісячних страхових виплат; скасують спеціальні пенсії для держслужбовців, науковців, осіб місцевого самоврядування, прокурорів, депутатів, журналістів; ліквідують пенсії за вислугу років; а ФОП матимуть право на лікарняні та виплати під час нещаcного випадку на виробництві.

ОСУЧАСНЕННЯ ПЕНСІЙ

Від 1 жовтня 2017 року перерахують пенсії, які були призначені відповідно до закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Під час перерахунку до уваги візьмуть єдиний показник середньої зарплати, який використовується для призначення пенсії в 2017 році, на рівні 3764,40 грн. Показник вартості одного року страхового стажу буде зниженого від 1,35% до 1%. Враховуватимуть наявність страхового стажу на рівні 30 років для жінок та 35 років для чоловіків для обчислення: пенсії в мінімальному розмірі, доплати за понаднормовий стаж (стаж понад 30/35 років).

Для пенсій, які призначені до жовтня 2011-го – “пенсійна реформа 2011 року” – вимоги щодо тривалості страхового стажу для призначення пенсії в мінімальному розмірі складає 20/25 років для жінки/чоловіка відповідно. Надбавка за понаднормовий стаж розраховується відповідно за стаж понад 20/25 років.

Запланували поглинання наявних у структурі пенсійної виплати тимчасових підвищень, надбавок, фіксованих індексацій.

На перехідний період для нових пенсій вартість року стажу -1,35% зберігається до кінця 2017 року, в тому числі під час переведення з пенсії за iнвалiднiстю на пенсію за віком.

Під час призначення пенсій у 2018 році за вартості року стажу 1% використовуватиметься показник середньої зарплати за два останні роки, від 2019 року – показник середньої зарплати за три останні роки.

Передбачається автоматичний перерахунок пенсій, які призначені за спеціальними законами, та переведення їх на пенсію, призначену відповідно до закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

ВИПЛАТИ ПЕНСІОНЕРАМ, ЯКІ ПРАЦЮЮТЬ

Від 1 жовтня 2017 року пенсіонери, які працюють, отримуватимуть пенсії в повному розмірі.

ПЕРЕГЛЯД РОЗМІРУ ТА УМОВ ПРИЗНАЧЕННЯ МІНІМАЛЬНОЇ ПЕНСІЇ ЗА ВІКОМ

На рівні прожиткового мінімуму пенсія в мінімальному розмірі призначатиметься особам, в яких наявний страховий стаж 30/35 років для жінки та чоловіка.

Від 1 січня 2018-го гарантія щодо забезпечення виплати пенсій у мінімальному розмірі на рівні 40% від мінімальної зарплати, але не менше ніж розмір прожиткового мінімуму, забезпечуватиметься особам, у яких наявний страховий стаж 30/35 років, після досягнення ними 65 років.

У разі відсутності повного стажу – виплачується розрахована пенсія. Доплата до прожиткового мінімуму до 65 років здійснюється з урахуванням доходу.

Змінюється розрахункова величина для визначення мінімального розміру пенсії для шахтаря з 80% середньої заплати шахтаря на 80% середньої зарплати.

ПЕРЕГЛЯД УМОВ ПРИЗНАЧЕННЯ ПЕНСІЇ ЗА ВІКОМ В 60 РОКІВ З 1 СІЧНЯ 2018 РОКУ

Застрахована особа має право самостійно визначити свій пенсійний вік:

  • у 60 років виходитимуть ті особи, які на 01.01.2018 р. матимуть 25 років страхового стажу.
  • Діапазон вимоги щодо страхового стажу щороку збільшується на 12 місяців до досягнення 35 років у 2028-му.
  • у 63 років виходитимуть ті особи, які на 01.01.2018 року мають 15 років страхового стажу, проте які не мають 25 років.
  • Діапазон страхового стажу щороку збільшується на 12 місяців до досягнення від 25 років до 35 років у 2028-му.
  • у 65 років виходитимуть ті особи, які на 01.01.2018 року мають 15 років страхового стажу, проте які не мають 25 років. Тобто в 65 років виходитимуть ті, в кого на 01.01.2019 року буде 15 років страхового стажу, проте не буде 16 років (вимога для виходу в 63 роки) та, відповідно в 2028 році буде 15 років, проте не матимуть 25 років (вимога для виходу в 63 роки). Особам, в яких не буде 15 років страхового стажу, призначатиметься державна соціальна допомога після досягнення 65 років.

У разі відсутності необхідного стажу на дату досягнення віку, передбаченого частинами першою та другою цієї статті для особи, яка працює, пенсію може бути призначено після набуття відповідного страхового стажу.

На перехідний період (три роки) під час втрати роботи пропонується призначати державну соціальну допомогу за умови 15 років страхового стажу.

ПЕРЕГЛЯД УМОВ ІНДЕКСАЦІЇ (ПЕРЕРАХУНКУ) ПЕНСІЙ ТА ЩОМІСЯЧНИХ СТРАХОВИХ ВИПЛАТ

Щороку від 2021-го показник середньої зарплати переглядатиметься на 50% зростання зарплати за попередні три роки та на 50% індексу споживчих цін.

У 2019-2020 роках індексація здійснюватиметься за окремим рішенням Кабміну.

Встановлюється мінімальний розмір щомісячної страхової виплати потерпілим на виробництві – не менше прожиткового мінімуму в перерахунку на 100% втрати працездатності (на сьогодні мінімальний розмір не встановлено і такі виплати в окремих випадках є значно меншими).

Від 1 березня 2018 року під час проведення перерахунку буде встановлено новий розмір щомісячної страхової виплати потерпілим на виробництві, у яких цей розмір менший за мінімальну зарплату (3,2 тис. грн) у перерахунку на 100% втрати працездатності. (127,5 тис. застрахованих осіб отримають новий підвищених розмір такої виплати).

Встановлюється максимальний розмір щомісячної страхової виплати, у тому числі особам, які втратили годувальника – не вище 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Потерпілому, який має право одночасно на щомісячну страхову виплату та на пенсію за iнвалiднiстю, надається право вибору більшої виплати.

ЛІКВІДАЦІЯ СПЕЦІАЛЬНИХ ПЕНСІЙНИХ РЕЖИМІВ

Скасують спеціальні пенсії для держслужбовців (на перехідний період залишать норми щодо тих, які набули необхідного стажу на 01.05.2016), науковців, осіб місцевого самоврядування, прокурорів, депутатів, журналістів.

Водночас пенсії, що були раніше, продовжують виплачуватися. Якщо під час перерахунку з 1 жовтня пенсія на загальних умовах буде більша – автоматичне переведення. У період роботи на спецпосадах ці пенсії платитимуть за нормами, передбаченими загальними умовами (крім тих, які були призначені до 2011-го) – повернули стару норму.

ЗМІНА УМОВ КУПІВЛІ СТАЖУ

Можна буде купити до двох років відсутнього страхового стажу із застосуванням додаткового коефіцієнта: 2 – за період до 12 місяців, 1,5 – за період від 13 до 24 місяців.

ЗМІНА МЕХАНІЗМУ ВІДШКОДУВАННЯ ПІЛЬГОВИХ ПЕНСІЙ НА СПЛАТУ РОБОТОДАВЦЯМИ ПІДВИЩЕНОЇ СТАВКИ ВНЕСКУ

Від 1 січня 2018 року для підприємств скасовується відшкодування пільгових пенсій. Запроваджується підвищена ставка єдиного внеску (15% та 7%) залежно від умов праці.

Сплата підвищеної ставки та пільговий вихід на пенсію залишається для тих категорій, які відшкодовували пільгові пенсії. Така сплата не здійснюється за шахтарів, металургів та підприємствами сільського господарства, які перебувають на четвертій групі єдиного внеску, пенсії яких відшкодовуються з держбюджету.

Запроваджується реструктуризація наявної заборгованості із відшкодування пільгових пенсій на 60 місяців, а також вирішуються окремі питання заборгованості зі страхового та єдиного внеску.

ЛІКВІДАЦІЯ ПЕНСІЙ ЗА ВИСЛУГУ РОКІВ ТА ПІЛЬГОВИХ ПЕНСІЙ

Пенсії за вислугу років ліквідовують (крім артистів). Залишається пільговий вихід на пенсію для матерів, які виховали 5 дітей та інвалідів з дитинства (у 50 років); військових – учасників бойових дій (55 років); ліліпутів та диспропорційних карликів; чорнобильців.

ОБМЕЖЕННЯ ЩОДО ДОСТРОКОВОЇ ПЕНСІЇ

Жінкам, яким призначено дострокову пенсію в 55 років, обмежується застосування понижуючого коефіцієнта до розміру пенсії та за дзеркальним принципом відновлюється повний розмір обчисленої пенсії.

ПЕНСІЇ ЗА ОСОБЛИВІ ЗАСЛУГИ

Змінюються положення щодо порядку призначення пенсії за особливі заслуги – органами Пенсійного фонду, з дати подання заяви, а не після подання особою всіх документів.

УДОСКОНАЛЕННЯ ПЕНСІЙНОГО ЗАКОНОДАВСТВА

Враховуючи відсутність від 1 січня 2015 року 4-ї категорії потерпілих ЧАЕС, уточнено положення щодо нездійснення виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 4, після 1 січня 2015 року.

Підвищено мінімальну зарплату для обчислення пенсії військовослужбовцям строкової служби, які брали участь у ліквідації аварії на ЧАЕС.

Врегулюють виплати пенсій із втрати годувальника-військового для учнів та студентів до 23 років.

Упорядкують розмір “гірської” надбавки до пенсії (замість 20% пенсії – 20% прожиткового мінімуму).

ЗМІНИ У СПЛАТІ ЄДИНОГО ВНЕСКУ

Змінено розрахункову величину для визначення максимальної бази для сплати єдиного внеску з прожиткового мінімуму на мінімальну заробітну плату (15 мінімальних зарплат).

Уточнять категорію пенсіонерів, які працюють на спрощеній системі, та мають право на добровільну сплату єдиного внеску (щодо поширення на тих, які досягли пенсійного віку незалежно від виду пенсії).

Залучать до обов’язкової сплати єдиного внеску членів фермерського господарства.

Скасують можливість сплати підприємцями першої групи єдиного внеску в розмірі 50% мінімального єдиного внеску.

ЗМІНИ У СПЛАТІ ПЕНСІЙНОГО ЗБОРУ

Упорядкують звітність нотаріусів – агентів щодо сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування під час здійснення ними посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна.

ДЕРЖАВНА ДОПОМОГА ДЛЯ ЛЮДЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ ТА ЇХНІМ ДОГЛЯДАЛЬНИКАМ

У пенсійному законодавстві замість слово “iнвалiд” на “людина з iнвалiднiстю”.

Державну допомогу особам, які не мають права на пенсію, для людей з iнвалiднiстю І групи будуть призначати без врахування доходу.

Створять Міжвідомчу робочу групи зі спірних питань зі встановлення iнвалiдностi.

Змінять джерело фінансування допомоги особам, які не мають права на пенсію та компенсації за догляд за iнвалiдом І групи та 80-річним з Пенсійного фонду (з компенсацією з ДБ на соцзахист через субвенцію).

КОМПЕНСАЦІЇ РОБОТОДАВЦЮ ЗА СТВОРЕННЯ РОБОЧОГО МІСЦЯ

Змінюється фонд, що здійснює фінансування компенсації роботодавцю за створення робочого місця. Відтепер таку компенсацію буде виплачувати Цент зайнятості, а не Пенсійний фонд.

ЗМІНИ ДО ПОРЯДКУ ОБЧИСЛЕННЯ СТРАХОВОГО СТАЖУ ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ЗАСТРАХОВАНИХ ОСІБ

Внесуть зміни до порядку обчислення страхового стажу окремих категорій застрахованих осіб, яким надається право на отримання виплат за всіма видами страхування (у тому числі лікарняних та виплат під час нещасного випадку на виробництві).

У зв’язку із встановленням однакової ставки єдиного внеску (22% від 01.01.2016 р.) періоди сплати внеску зараховуються до страхового стажу осіб, що працюють на умовах цивільно-правових договорів, фізичних осіб-підприємців та осіб, які забезпечують себе роботою самостійно. Встановлять право таких осіб на отримання виплат за усіма видами соціального страхування (на сьогодні такі особи мають право на виплати лише за двома видами страхування: пенсійним та на випадок безробіття).

ОСУЧАСНЕННЯ ПЕНСІЙ ВІЙСЬКОВИМ ТА ЗАКОН ПРО ПЕНСІЇ НИНІШНІЙ МОЛОДІ

До 1 жовтня Кабмін підготує окремий законопроект щодо осучаснення пенсій військовослужбовцям.

Також уряд підготує окремий законопроект щодо запровадження професійної пенсійної системи для осіб віком молодше 35 років.

Читайте також: Нові податки на автомобілі: що змінив Кабмін?

Джерело


Поділитися публікацією: