Поділитися публікацією:

Українці зможуть записуватися до лікаря онлайн. Лікарні переходять на електронну систему охорони здоров’я. МОЗ офіційно запустив eHealth. Лікарні вже реєструються в системі. З серпня медики почнуть вносити в базу всіх пацієнтів. Навіщо українцям електронна система охорони здоров’я, пише “Сегодня”.

Коли медкарти стануть електронними? Система eHealth дасть пацієнтам можливість вибирати лікаря і записуватися на прийом у зручний час. Для цього українцям потрібно підписати з сімейним лікарем або терапевтом декларацію. Після медик внесе в систему інформацію про пацієнта: паспортні дані, ідентифікаційний номер, телефон та електронну пошту для підтвердження реєстрації. Крім того, eHealth стане інструментом оплати роботи лікаря, пояснює заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк.

Так, за одного пацієнта Національна служба здоров’я буде платити лікарю 210 гривень на рік. Чим більше лікар зареєструє електронних декларацій, тим більша буде його зарплата.

“Система нам потрібна, щоб втілити реформу, коли гроші йдуть за пацієнтами. Щоб ми точно знали, що лікар зробив свою роботу і отримав за свої послуги гроші. Це перша мета, яку ми хочемо досягти. До 2020 року, коли вся реформа вступить в силу, нам потрібно буде впровадити внесення медичних даних пацієнтів, щоб пацієнт зміг подивитися онлайн свої довідки, де він був, що йому призначили”, – розповів Ковтонюк

Крім того, в інтернеті пацієнти зможуть також побачити результати своїх аналізів.

Спочатку вносити про себе дані в бази будуть лікарні. Далі парламент повинен проголосувати за законопроекти, які вносять до законодавства поняття “електронна система охорони здоров’я”. МОЗ розраховує, що з липня в системі будуть реєструватися лікарі первинної медицини – терапевти, сімейні лікарі та педіатри. З серпня в eHealth лікарі будуть складати декларації з українцями.

“Це буде реєстр пацієнтів, лікарів і медустанов. Згодом ми перейдемо на електронні рецепти, на електронні медкарти”, – зазначила в. о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун.

Хто заплатить за комп’ютери? Новий сервіс відкриє нові можливості і лікарям. Адміністрація лікарні зможе зібрати аналітику по захворюваності, дізнатися, хто з медиків користується більшою популярністю, розповідає керівник проекту “Поліклініка без черг” Артур Верба.

“Наш сервіс передбачає запис на прийом до лікаря, з боку пацієнта – ще вибір лікаря. Що стосується клінік і лікарів – це зручна річ для регулювання потоку пацієнтів, для уникнення вікон у лікарів- недозавантаженості. Є можливість розширювати цю систему – це введення електронних рецептів, карток пацієнтів і так далі”, – розповідає Артур Верба.

За словами Уляни Супрун, в більшості українських лікарень є комп’ютери та інтернет. Там, де немає, в. о. міністра порадила пошукати гроші в міських бюджетах і за рішенням місцевих рад закупити техніку для медустанов. Крім того, в наступному році МОЗ закладе в бюджет гроші на інвестиційні проекти. Частина цих коштів також може піти на закупівлю обладнання.

“У багатьох лікарнях вже є інтернет, є комп’ютери. Ті лікарні, які не мають доступ – це питання використання грошей, питання самих лікарень. Ми часто їздимо по лікарнях, і бачимо, що в багатьох є комп’ютери. Я була навіть в селах, де створили свій електронний реєстр і переносять паперові медкартки в систему. Для реєстрації потрібен лише комп’ютер або навіть смартфон. Тут не потрібно великих технологій. Це і було нашим завданням, щоб лікарні не купували дорогі комп’ютери і програми”, – зазначила Супрун.

Хто заплатить за електронну систему охорони здоров’я? Розробка системи обійдеться в 400 тис. доларів. За словами керівників проектного офісу eHealth Юрія Бугая, гроші на сервіс МОЗ дали міжнародні донори, серед яких посольство Канади і USAID. Павло Ковтонюк запевняє, що і для медпрацівників, і для громадян доступ до eHealth буде безкоштовним.

Сама система буде працювати на основі приватних розробок медичних інформаційних систем. Поки що на сайті eHealth доступна реєстрація через чотири сервіси: “Поліклініка без черг”, MEDICS, Helsi і ЕМСІМЕД. В системі вже зареєструвалися 26 медустанов з 15 населених пунктів України. Об’єднувати різні сервіси буде “центральний компонент”, над яким працюють в Міністерстві охорони здоров’я. Вся інформація про лікарів і пацієнтів буде зберігатися і в приватних реєстрах і в системі eHeаlth. Для безпеки всі дані будуть зашифровані.

“Це було принципове рішення, щоб будувалася двокомпонентна система. В ній буде державний компонент, де знаходяться і обслуговуються загальні знаменники – базові реєстри пацієнтів, лікарів, медичних закладів – в перспективі реєстр ліків, класифікатори медпослуг. Бізнес бере на себе реалізацію проекту. Щоб зняти корупційну складову, весь функціонал, звітність в рамках бізнес-систем для держави буде безкоштовним. Так в Україні можна дуже швидко поширити eHeаlth”, – пояснює Андрій Заєць, член координаційної з вета МОЗ з питань впровадження електронної системи охорони здоров’я.

Так званий “центральний компонент”, з яким будуть взаємодіяти приватні інформаційні системи, поки не готовий. За словами Андрія Зайця, на даний момент – це єдині для всіх форми створення реєстру лікарень, лікарів, пацієнтів і декларацій між ними.

Бізнес може заробляти на інших послугах. Наприклад, електронні сервіси з управління персоналом, ведення медичної документації і статистики може бути платним, пояснює Заєць.


Поділитися публікацією: