Поділитися публікацією:

Громада сіл Городниці та Передівання на зборах мешканців вирішила відправити делегацію мешканців на зустріч з представниками компанії “Укргідроенерго” і висловити протест проти намірів побудувати на Дністрі каскад гідроенергостанцій.

Зустріч представників ПрАТ “Укргідроенерго” з громадськістю придністровських сіл відбудеться 18 квітня у Городенці. Напередодні, у неділю, 15 квітня, мешканці сіл Городниця та Передівання зібралися на збори, аби обговорити свою участь у заході. Громада висловила категоричну незгоду з планами будівництва каскаду ГЕС у верхній течії Дністра, які просуває “Укргідроенерго”.

“Ми пам`ятаємо 2008-ий рік – як затопило нашу Городницю… То була повінь, а після цього (будівництва ГЕС – ред) таке буде постійно! – звернувся на зборах до громади сільський голова Городниці Дмитро Коломийчук. – Не будьмо, люди, байдужими! Аби потім ніхто не казав, що мене купили… Якщо самі себе не підтримаємо, за нас це ніхто не зробить. Самі розумієте, якщо побудують ГЕСи, тут буде стояча вода. Зробляться смроди. І не ділімося на нижніх і верхніх, бо смроди будуть стояти такі… Ми ж не французи, щоб жаб вирощувати в Дністрі… Вони би мали вкладати в розвиток зеленого туризму, в Дністролвський парк. А з річки зроблять кладовище! Це злочин проти людства, проти нас! І якщо ми самі себе не захистимо – то гріш нам ціна!”

Відео – Маріанна Карп’як-Кучмей, опубліковане на сторінці газети “Край” у Facebook.

Дмитро Коломийчук повідомив односельчанам, яку площу матиме водосховище в районі села, – це 520 га, і тягнутися воно буде від ГЕС 28 км. На зборах громада одностайно вирішила відвідати зустріч з представниками “Укргідроенерго”, аби заперечити проти проекту будівництва каскаду ГЕС.

Як писав КУРС, роботу над проектом зі спорудження у верхів’ї Дністра каскаду ГЕС розпочали в 2016-му, завершити роботи збираються до 2026 року. Вартість проекту – 28 мільярдів гривень. І саме на цей проект виділяється 1,1 млрд євро Світового банку у кредит. Щороку вводитимуть в дію по одній гідроелектростанції.

Проти проекту категорично виступили екологи і активна громадськість.

Як писав КУРС, члени науково-технічної ради НПП “Дністровський каньйон” висловили обурення рішенням Міністерства екології і природних ресурсів України спорудити каскад з шести гідроелектростанцій у верхів’ї Дністра. “Дністровський каньйон як одне з семи природних чудес та туристична перлина України перестане існувати, застерігають науковці. Результати втручання будуть вбивчими: Дністер перетвориться з ріки гірського характеру на каскад ставків із слабопроточною водою… Будівництво гребель призведе до підняття рівня води у Дністрі до такого, яким воно було при катастрофічному паводку 2008 року. Мешканцям сіл на берегах ріки доведеться відселятися. Катастрофічними наслідками загрожує будівництво ГЕС фауні і флорі ріки – загинуть рідкісні червонокнижні риби, земноводні, рослини. Про розвиток туризму на Дністрі, який набуває все більшої популярності, можна буде забути. В довгостроковій перспективі екологічні наслідки для регіону – непередбачувані”, – застерігають фахівці.

Як повідомляв КУРС, екоактивісти пропонували притягнути посадовців мінекології, а також Тернопільскої та Івано-Франківської облдержадміністрацій до кримінальної відповідальності за наміри збудувати каскад ГЕС на верхньому Дністрі. Ще в 2015 році Івано-Франківська обласна рада проголосувала за повну заборону будівництва ГЕС на Дністрі. Громади сіл Городниця та Нижнів тоді ж прийняли рішення про заборону будівництва електростанцій та каскаду водосховищ на Дністрі.

Втім, це не зупинили керівництво “Укргідроенерго”: компанія не відмовилася від намірів і в лютому 2018-го року заявила про початок вишукувальних робіт. “Компанія Укргідроенерго пропонує створити до 6 невеликих (камерних) штучних водойм для ГЕС середньої потужності, які природно вписуються в існуючий ландшафт карпатської території, збільшать берегову лінію для розміщення осередків відпочинку як для місцевих мешканців, так і для численних туристів, а також суттєво покращать місцеву транспортну інфраструктуру”, – намагається заспокоїти місцеві громади компанія.

Село Городниця. Фото Назара Романського.

 


Поділитися публікацією: