Поділитися публікацією:

Нещодавно сесія Івано-Франківської обласної ради супроводжувалася гучними заявами голови та багатьох депутатів обласної ради щодо негативної діяльності Департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської облдержадміністрації та перевищенням своїх повноважень керівником цього департаменту Стовбаном Миколою Петровичем, пише Антикор.

Повернемося трохи в минуле… В другій половині 2015 року в Департаменті охорони здоров’я на посаду заступника директора Департаменту без проведення жодних конкурсів на заміщення вакантної посади було призначено працівника кафедри фтизіатрії і пульмонології Івано-Франківського медуніверситету Стовбана Миколу Петровича. Дане призначення викликає неабиякий подив та багато запитань!

Так, Законом України «Про державну службу» чітко визначено вимоги до претендентів на керівні посади в структурних підрозділах обласних державних адміністраціях … В статті 6 зазначено, що до категорії «Б» відносяться посади керівників та заступників керівників структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, апаратів місцевих державних адміністрацій, їх структурних підрозділів… В розділі IV статті 20 чітко визначені вимоги да претендента на таку посаду – «для посад категорії «Б» у державному органі, юрисдикція якого поширюється на територію однієї або кількох областей, міста Києва або Севастополя, та його апараті — досвід роботи на посадах державної служби категорій «Б» чи «В» або досвід служби в органах місцевого самоврядування, або досвід роботи на керівних посадах підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності не менше двох років, вільне володіння державною мовою«.

За які такі заслуги на керівну посаду в Департамент охорони здоров’я ОДА призначають людину без управлінського досвіду, чи хоча б досвіду в практичній медицині. Після звільнення Мирона Матейка з посади директора Департаменту в квітні 2017 року Стовбан пів року обіймав посаду в.о. директора, а в лютому 2018 року, перемігши на конкурсі, очолив Департамент охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА. В січні 2019 року за незрозумілі здобутки та заслуги в медицині Миколі Стовбану було присвоєне звання «Заслужений лікар України».

Початок кар’єри Стовбана в Департаменті охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА та весь час його роботи супроводжувався скандалами та наріканнями на непрофесійність…

Зловживання в охороні здоров’я України вже не новина. От і ми вирішили поцікавитися діяльністю Департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської облдержадміністрації та його очільника.

В грудні 2016 року Департамент охорони здоров’я проводить закупівлю медичного обладнання — «Апарат рентгенівський дентальний MyRay RX DC eXTend 9022130000» за спрощеною переговорною процедурою, аргументувавши такі дії тим, що відкриті торги двічі не відбулися. Директор департаменту підписав договір на поставку зазначеного медичного обладнання з ТОВ «Іводент» на суму 84 900 грн.  Наче все вірно, якби не одне НО!

Після того, як в листопаді того ж року не відбувся тендер, оскільки був тільки один учасник, Департаментом охорони здоров’я були внесені зміни в медико-технічні вимоги до предмету закупівлі і оголошено новий тендер, який в кінцевому результаті теж не відбувся, оскільки теж був тільки один учасник.

Згідно розділу VI ст. 35 Закону України «Про публічні закупівлі» «Переговорна процедура закупівлі застосовується замовником як виняток у разі, якщо замовником було двічі відмінено тендер через відсутність достатньої кількості учасників, при цьому предмет закупівлі, його технічні та якісні характеристики, а також вимоги до учасника не повинні відрізнятися від вимог, що були визначені замовником у тендерній документації.

Медико-технічні вимоги в двох тендерах були відмінні між собою. Отже, переговорна працедура закупівлі застосована з порушенням ЗУ «Про публічні закупівлі».

В жовтні-листопаді 2017 року було проведено тендерну закупівлю  «33190000-8 Медичне обладнання та вироби медичного призначення різні (Ліжко лікарняне, Стоматологічна  установка з повітряним компресор, Світильник операційний пересувний, Операційний стіл з механіко-гідравлічним приводом, Набір офтальмологічних пробних окулярних лінз, Комплект пилки сагітального типу на акумуляторах, Апарат високочастотний електрохірургічний (хірургічний), Проявна машина для обробки плівок, Набір ректоскопа)» за процедурою відкритих торгів, переможцем якої визнано учасника ТОВ «Глорія-ІВ».

Ознайомившись із тендерною документацією Департаменту по даному тендеру можна звернути увагу на ряд дискримінаційних вимог, які не відповідають чинному законодавству про публічні закупівлі та обмежують вільну конкуренцію серед учасників, а саме: об’єднання різних медичних виробів в один предмет закупівлі штучно звузили коло можливих потенційних учасників та встановили обмеження для участі у торгах.

Тендерною документацією п. 4.2. «Опис окремої частини (частин) предмета закупівлі (лота), щодо якої можуть бути подані тендерні пропозиції» не передбачено поділ предмета закупівлі на лоти. Працівниками Департаменту необґрунтовано, без необхідності було об’єднано усі найменування медичних виробів різних видів, які мають різне застосування на практиці, в загальний  предмет закупівлі. Таке об’єднання медичних виробів різного напрямку застосування, призвело до штучного звуження кола потенційних учасників процедури закупівлі та недобросовісної конкуренції серед учасників, а, можливо, було результатом змови між посадовими особами Департаменту та одним із учасників, який став переможцем.

Проаналізуємо, для прикладу, вартість закупівлі медичного виробу – «ліжко типу HBM-2SM» різними замовниками в цей же період:

Проаналізувавши інші тендери Департаменту охорони здоров’я в системі PROZORRO, можна побачити, що ТОВ «Глорія-ІВ» неодноразово вигравала тендери в даного Замовника за такою самою схемою, коли останній різні медичні вироби необгрунтовано об’єднував в один лот.

Відповідно ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі» Закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об’єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.

Згідно до ч. 4 ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників. Тобто, чинне законодавство однозначно визначає заборону встановлювати дискримінаційні вимоги.

Таку систематичність антиконкурентних узгоджених дій між Замовником та учасниками/учасником, можна розцінювати як ознаку регулярної змови під час підготовки та участі у процедурі торгів, ознак порушення, передбаченого пунктом 1 статті 50, пунктом 4 частини 2 статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді тих же антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів.

В листопаді 2018 року цим же Департаментом було проведено тендер на 1,5 мільйони гривень на закупівлю тотальних ендопротезів кульшового суглобу та інших медичних виробів. Всі медичні вироби, не являючись єдиним набором інструментів та не застосовуючись одночасно в медичній практиці, знову були включині в один лот. Участь в тендері, згідно реєстру, взяло аж два учасника:

 • ФОП Двухрядкін Роман Валерійович (код з ЄДОРПОУ: 2796205659)
 • ТОВ «ДІМС» (код з ЄДОРПОУ: 40439947)

Обидва згаданих учасника в своїх тендерних пропозиціях надали продукцію однакових виробників, супроводжуючи однаковими документами на цю продукцію:

 • гарантійний листи виробника інструментів ТОВ «Астер», виданні ТОВ «ДІМС» (№15 від 26.10.2018 та №16 від 26.10.2018) та ФОП Двухрядкін Р.В. (№17 від 26.10.2018 та №18 від 26.10.2018), є автентичними, мають сусідні номери 15, 16,17 та 18, виписані в один і той же день 26.10.2018 та мають однаковий зміст, шрифт та форму;
 • наявність однакових публікацій з автентичним перекладом (файли в системі prozorro «8Досвід використання дослідження та публікації.pdf» ТОВ «ДІМС» та «19 Публікації» ФОП Двухрядкін Р.В.).

Бенефіціар ТОВ «ДІМС» Дмитренко Ігор Анатолійович, зять відомого чиновника, головного лікаря Феофанії Семеніва Ігора Петровича, є близьким другом Миколи Стовбана та знайомий з останнім ще зі студентських часів. Після призначення на посаду Стовбана пан Дмитренко часто відвідує Департамент охорони здоров’я. В медичних колах ходять чутки, що саме завдяки Дмитренку Стовбан без досвіду опинився на керівній посаді в Департаменті охорони здоров’я облдержадміністрації.

Ні в кого не викличе здивування, якщо повідомити, що переможцем в даному тендері і стала ТОВ «ДІМС», а фізична особа-підприємець просто підігрувала в торгах імітуючи конкуренцію на тендері. От тільки, чи то відсутність досвіду в медичному бізнесі, чи то відсутність страху та впевненість в безкарності штовхнула ТОВ «ДІМС» на поставку непомаркованої у відповідності до чинного законодавства медичних виробів – ендопротезів чеського виробника BEZNOSKA:

Так, 01.07.2015 набули статусу обов’язкового застосування:

 • Технічний регламент щодо медичних виробів (Постанова КМУ №753 від 02.10.2013);
 • Технічний регламент щодо медичних виробів для діагностики in vitro (Постанова КМУ №754 від 02.10.2013);
 • Технічний регламент щодо активних медмчних виробів, які імплантують (Постанова КМУ №755 від 02.10.2013).

Згідно положень вказаних технічних регламентів, інформація на етикетці та в інструкції із застосування повинна бути викладена відповідно до вимог Закону України «Про засади державної мовної політики». Відповідно до пункту 8 «Технічного регламенту щодо активних медичних виробів, які імплантують» введення в обіг та/або експлуатацію виробів дозволяється тільки в разі, коли останні мають нанесене маркування знаком відповідності технічним регламентам. Хоча, як стало відомо, у відділенні травматології обласної клінічної лікарні почали використовувати та імплантувати згадані ендопротези. Погодьтеся, непоганий метод знищення речових доказів…

Офіційний ввіз на митну територію України медичних виробів, які мають пільгове оподаткування, без належного етикетування та маркування у відповідності до технічного регламенту є неможливим. Ну як неможливим, хіба контрабандним шляхом… Думаю, що правоохоронні органи мають задати запитання керівництву ТОВ «ДІМС», яким чином потрапили в Україну ці медичні вироби, а також посадовій особі обласної клінічної лікарні, яка приймала такі медичні вироби. Висновок, чи існує тут змова, робіть самі… На даний момент по даному факту правоохоронними органами Івано-Франківської області порушене кримінальне провадження та ведеться слідство.

В листопаді-грудні 2018 року Департаментом було проведено тендерну процедуру щодо закупівлі медичного обладнання, а саме дороговартісного магнітно-резонансного томографу («МРТ») для потреб Комунального закладу «Прикарпатський клінічний онкологічний центр». Після завершення тендеру та визначення переможця директор Департаменту охорони здоров’я Микола Стовбан уклав з ТОВ «Астріум» Договір від 27.12.2018 №51ДЗ на суму 43 380 000 грн., згідно якого Постачальник зобов’язався здійснити поставку МРТ до кінця бюджетного 2018 року. На другий же день в п’ятницю 28.12.2018, практично останній робочий день казначейства, Миколою Стовбаном було поспішно підписано Додаткову угоду №1 до Договору про закупівлю №53ДЗ від 27.12.2018, в якій було передбачено 100% передоплату за зазначене в даному договорі медичне обладнання та пролонговано термін виконання зазначеного Договору та поставки товару з 31.12.2018 до 31.12.2019. Згідно згаданого Договору Оплата товару мала здійснюватися за рахунок коштів державного бюджету України в сумі 39 500 000,00 грн. і коштів місцевого бюджету в сумі 3 880 000 грн.

Все начебто нічого, і поспіх тут викликає незначні підозри у ймовірній змові з переможцем, але всієї суми коштів, які передбачалися на закупівлю МРТ, у Департамента на момент підписання Стовбаном даного Договору не було, за винятком мізерного співфінансування 3 880 000 грн., виділеного обласною радою.

Чи не дивно, з якою метою Микола Стовбан, як посадова особа, пішов на порушення Бюджетного Кодексу України (статті 48, 116)? Які наміри переслідував директор Департаменту, беручи фінансові зобов’язання в особливо крупних розмірах з порушенням чинного законодавства? І чому до цих пір даний договір, підписаний з порушеннями, є чинним?

Дані факти порушення законодавства в сфері публічних закупівель можуть свідчити або про недолугість та низький рівень обізнаності в цих питаннях посадових осіб Департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА, або умисне порушення з метою отримання неправомірної вимоги…

Нещодавно ще один черговий скандал за участю директора Департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА Миколи Стовбана розгорівся з приводу призначення ним на посаду керівника медичного коледжу імені Івана Франка в Коломиї Васкула Василя Петровича терміном на п’ять років без відповідного рішення сесії обласної ради. Мабуть, таким вчинком посадовець показава своє відношення до депутатів обласної ради. Вони йому вже не в указ!

Заглянувши в декларації горе чиновника за 2015-2018 роки, картина проясняється…

В 2015 році сукупний дохід декларанта та членів сім’ї склав 438 622 грн., з них:

 • заробітна плата: декларанта – 119 746 грн., дружини – 97 215 грн.
 • проценти в банку на рахунку: 305 грн.
 • дохід від надання майна в оренду: 87 236 грн.
 • Відчужено нерухомого майна на суму: 134 120 грн.

В звітному році декларант вказує про придбання ним та дружиною двох автомобілів:

 • автомобіль легковий Рено Кенго, 2009 року випуску – 52 680 грн.
 • автомобіль легковий Тойота Рав4, 2010 року випуску – 145 286 грн.

Як вказує декларант, станом на кінець звітного 2015 року крім коштів на рахунках в банках (Аваль та Ощадбанк) в загальній сумі 11 188 грн., жодних інших заощаджень немає!

В 2016 сукупний дохід декларанта та членів сім’ї склав 254 707 грн., з них:

 • заробітна плата: декларанта – 145 118 грн., дружини – 109 589 грн.
 • проценти в банку на рахунку: 305 грн.

Дивним чином станом на кінець звітного 2016 року, як вказує декларант, крім коштів на рахунках в банках в загальній сумі 1 187 грн., що на 10 001 грн. менше, ніж в минулому 2015 році, декларант вказує наявність в нього та дружини значної суми готівкових коштів в іноземній валюті, а саме:

 • декларант: 100 000 грн., 3 000 доларів США,
 • дружина: 50 000 грн., 10 000 доларів США.

Офіційний курс гривні щодо іноземних валют (середній за період)

Так, при сукупному доході в 254 707 грн., декларант умудрився задекларувати готівки, якої в попередньому 2015 році згідно декларації він немав, на суму 482 166,90 грн. (13 000 $ x  25,5513 = 332 166,90 грн.), походження якої невідоме!

Цікаво, а чи зможе декларант підтвердити офіційними документами купівлю такої суми валюти?

В 2017 році сукупних готівкових коштів декларант задекларував на 80 000 грн., 13 000 доларів США та 5 000 Євро більше, що складає в загальному орієнтовно 575 776,80 грн.

Так, в 2017 році декларант показує в декларації придбання дружиною нежитлового приміщення в м. Івано-Франківську загальною площею 71 кв.м за ціною 210 000 грн. (це орієнтовно 2957,75 грн. за 1 кв.м), що є нареальною ціною за квадратний метр нежитлових приміщень на ринку нерухомості в м. Івано-Франківську.

В 2018 році декларант, при загальному сімейному сукупному доході в 527 962 грн., показує в декларації придбання дружиною двох квартир в м. Івано-Франківську на загальну суму 1 505 500 грн.:

 • 38,5 кв.м за ціною 49 500 грн. (це орієнтовно 1 285,71 грн. за 1 кв.м), що є нареальною ціною за квадратний метр на ринку в м. Івано-Франківську;
 • 150,2 кв.м за ціною 1 456 000 грн. (це орієнтовно 9 566,36 грн. за 1 кв.м).

Правову оцінку цьому всьому повинні дати правоохоронні органи… Сподіваємось, що в Україні ще не втрачена об’єктивність при розслідуванні зловживань чиновниками і горе чиновник не уникне відповідальності!..

Така бурна діяльність керівника Департаменту охорони здоров’я Микола Стовбана переповнила чашу терпіння депутатів Івано-Франківської обласної ради, які на останній сесії висловлювали невдоволення роботою керівника Департаменту та, як наслідок, недовіру. На думку депутатів горе чиновник свідомо уникає спілкування з депутатами і на сесії обласної ради посилає віддуватися замість себе заступника. Після такої сесії обласної ради, яка стала холодним душем для керівника Департаменту охорони здоров’я, дивним чином в одного з депутатів обласної ради на власному подвір’ї, де він проживає з сім’єю, вночі згорів автомобіль. Невже таке співпадіння?

Чи зможе на цей раз відкрутитися горе чиновник від своїх діянь та чи залишиться на посаді очільника медицини області? Час покаже…

Джерело


Поділитися публікацією: