Поділитися публікацією:

 Це могла бути історія про зраду й безнадію, про те, як держава покинула молодь саму на себе, як нею ніхто не цікавиться і як нове покоління деградує. Могло бути як у відомому мемі Майкла Щура: люди нарікають – влада розводить руками. Але ж «ніт». Ця історія про молодь, яка не чекала подачок, а використала інструмент електронної демократії на власну користь.

Ще у 2016 році у Коломиї запрацював сервіс електронної петиції. Але з понад ста петицій тільки три отримали потрібну підтримку й були розглянуті міською радою: відкликання секретаря міськради, створення молодіжного центру і заборона пересувних цирків з тваринами. Останні дві були ухвалені міською радою і вже вступили у дію.

Автором петиції про створення молодіжного центру в Коломиї був Максим Вердаш. Двісті голосів на підтримку петиція отримала в рекордні строки – два тижні із відведених 90 днів. В той самий місяць міський голова Ігор Слюзар скликав сесію й петиція була проголосована депутатами одностайно. Проте з реалізацією справа рухалась не так швидко.

«Найперше ми мали подбати про комфорт і безпеку молоді. Бо покинутих приміщень на балансі міста багато, але не всі вони придатні для діяльності молодіжного центру. В одних – проблема з електрикою, в інших – з опаленням. Також ми шукали варіанти, щоб молодіжний центр був під наглядом відповідальних осіб. Це вже – вимога батьків. Відпускаючи на дозвілля мати чи батько хочуть бути певні, що їхня дитина буде у безпеці. Все ж таким справа йде не тільки про студентів, але й  і про учнівство, а це неповнолітні особи».

Проте спілкуючись із автором петиції, громадським активістом Максимом Вердашом, усі побоювання щодо пристойної поведінки й розсудливих вчинків зникли б одразу. Хлопця не цікавить алкоголь, паління чи інші погані звички. В центрі його уваги – питання екології, мистецтво, громадська робота. Максим навчається на матфаці, очолює громадську організацію «Екоґвалт» і займається творчістю. Громадська організація працює над однією із центральний проблем, перед якою постала Україна, – сортування на переробка сміття. Наразі Максим із однодумцями з «Екоґвалту» організували вивіз і сортування сміття із приватного сектору. Скло, пластик і папір віддають на пункти прийому вторсировини, за ці кошти заправляють пальним вантажівку і – знову в бій.

Новину про те, що справа створення молодіжного центру зрушила з мертвої точки Максим сприйняв зворушено, каже, вже готовий був прийняти варіант, що обіцянки залишаться обіцянками. Домовився навіть про зустрічі молоді у коломийському відділенні «Карітасу». Аж тут несподіванка: молодь отримає зал у приміщенні міського палацу культури «Народний дім», у самісінькому центрі Коломиї. Щойно відремонтована зала – робота однієї із фракції міськради. Члени фракції УНП одностайно передали свої депутатські кошти на реставрацію малого залу Народного дому. Будівля історична, хоч у відмінному стані. Максим оглядає її, розмірковуючи, як доповнити зал елементами, щоб створити більш неформальну атмосферу. Планує закупити крісма-мішки, додати креативні фото на стіни й більш м’яке освітлення.

«Хочу тут організувати зустрічі «Екоґвалту», централізувати пункт прийому використаних батарейок і ламп. Друге – розвиток креативної молоді. Ми з друзями давно шукали, де можна буде збиратися на літературники, музичні вечори, творчі посиденьки з чаєм і печивом. Добре, що тепер є приміщення. Наразі шукатиму фінансування на придбання музичних інструментів та звукового обладнання, щоб наші рок-гурти мали де притулитися».

Молодіжний центр має ще одну перевагу – приміщення пристосоване для лекторіїв, брифінгів та круглих столів. 130 місць, трибуни та столи легко трансформуються у будь-яку іншу форму організації, залежно від потреби. Ці заходи Максим пропонує робити безкоштовними, щоб молодь могла без проблем отримати потрібні знання з менеджменту, IT-технологій, захисту навколишнього середовища, журналістики, саморозвитку та ін.

Наразі сотні старшокласників та студентів 5-ти закладів професійної та вищої освіти згуртовуються довкола Максима Вердаша. Юнак вже підбирає відповідальних осіб за напрямками роботи центру і шукає джерела фінансування. На горизонті – конкурс проектів громадського бюджету на 2020 рік, мініпроект на 400 тис грн цілком може забезпечити закупівлю музичного обладнання для щойно створеного центру.

Матеріал створено за підтримки USAID

Автор – Наталка Сандецька.


Поділитися публікацією: