Кожного з нас турбує питання: «Що буде далі?» та «Куди ми йдемо?».
Сергій Лосюк, депутат міської ради та ініціатор руху «Коломия 2030» переконаний: жителі Коломиї мають спільно випрацювати бачення свого майбутнього, яке задовольнить людей і зробить місто більш успішним.
- Все місто слідкувало за вашою боротьбою за те, щоб забудовники вносили більше коштів у бюджет міста для розвитку доріг,тротуарів, тощо.
- Звісно! Гроші громади можна розподілити більш ефективно. Думка про встановлення пайової участі для забудовників народилася під час громадських слухань. Порадившись з людьми, вніс пропозицію про необхідність встановлення в нашому місті максимальної ставки пайової участі для забудовників. За цим рішенням, 10% від собівартості комерційної нерухомості забудовник має передати місту. Так працює у розвинутих країнах – бізнес платить місту, а місто створює благоустрій і комфорт. Колеги-депутати підтримали мою пропозицію на сесії міської ради.
- Також вас памятають як захисника ідеї автономії дошкільних і шкільних закладів.
- Дозвольте пояснити. Автономія не означає, що місто знімає з себе відповідальність. Навпаки! З кожних ста гривень, які бюджет виділяє школі, сімдесят ідуть не на освітні потреби, а на зарплату та комунальні платежі. Такий підхід є неефективним, адже гроші за комуналку можна було би зберегти, наприклад, зробивши енергоефективний ремонт. У моєму проекті передбачено більше свободи для закладу. І менше бюрократичної тяганини. Ми з керівниками шкіл і садків добилися зустрічі з міським головою та продовжуємо доносити переваги такого проекту для міста. Робитиму все залежне від себе, щоб рішення було прийняте.
– Ви ініціювали рух «Коломия 2030». Як виникла ідея, від чого залежить подальше її втілення?
– Ідея руху «Коломия 2030» у мене виникла давно. Ще навчаючись у Німеччині, я бачив як міський голова збирає активних громадян і дає можливість висловити пропозиції щодо розвитку території. Підхід написання програм «від виборів до виборів» є шкідливим як на рівні держави, так і на рівні міста. Горизонт фахового планування розвитку міста – якнайменше десять років. І стратегія не пишеться зі стелі. Потрібно вивчити думку громадян. Запросити експертів. І далі уже місцеві фахівці разом з депутатами перекладають стратегію в такий собі бізнес-план громади. Там мають бути не лише фантазії, але і розуміння, звідки взяти гроші, у якому пріоритеті їх витрачати. В умовах кризи шанси на розвиток мають лише ті міста, де є стратегія
- Чи будете ви планувати громадське обговорення стратегії?
- Стратегія майбутнього нашого міста обовязково буде творитися з жителями Коломиї! Форум майбутнього «Коломия 2030» був запланований на початок квітня. Уже були домовленості з Народним домом. Були взяті квитки для експертів з Києва та Польші. Вони мали розповісти про успішні приклади розвитку громад, поділитися досвідом.
Оголошення карантину поставило нас у нові реалії. Як ініціатор форуму я не мав права ризикувати здоровям своїх одномістян. Форум перенесли до закінчення карантину. Проте кожний може знайти мене у фейсбуку та долучитися до ініціативи – хтось часом, хтось знаннями. «Коломия 2030» – ініціатива нас, жителів Коломиї, незалежно від політичних смаків. Партії міняються, а нам і нашим внукам тут жити. Ми хочемо почути усіх, кому небайдужа доля рідного міста. Разом ми створимо програму, яка об’єднає усіх патріотів Коломиї, ми напрацюємо шляхи ефективної взаємодії між собою, з областю, з Києвом.
- Ми стежимо за вашими заявами та діяльністю як депутата. Видно, що ви вмієте говорити мовою цифр. Де здобули такий досвід?
- Навчання, робота. Спілкування з людьми. Навчався на економіста в Подільській державній академії. Мені вдалося виграти стажування з менеджменту в Австрії, а потім пройти відбір і повчитися у Німеччині. Досвід отримав там безцінний: побачив, що можна заробляти чесно, грати за правилами і розподіляти зароблене так, щоб жити було усім комфортно.
Дуже вдячний першій роботі – був економістом у компанії «Дельта». Підприємство було україно-канадським, що відбивалося на стосунках у компанії та підході до бізнесу. Потім вступив до Університету прикладних наук Вайнштефан у Німеччині, де отримав знання з маркетингу та менеджменту.
- Що бачите своїм завданням на найближчий час?
Моє завдання – надихнути Коломию думати про майбутнє. За рутиною та виживанням ми часто забуваємо мислити на кілька років наперед.
Майбутнє – це талановиті школярі. За моїм клопотанням вручають стипендії дітям, які вибороли призові місця на обласних та загальноукраїнських олімпіадах із загальних дисциплін. Потрібно мотивувати отримання знань!
Майбутнє – це відсутність корупції. Я був ініціатором переходу на систему «Прозоро» та виступив за обмеження нарахування премій чиновникам.
Майбутнє – це зручний простір. Тому добиваюся встановлення пішохідного переходу чи майданчика .
Майбутнє – це прямий зв’язок влади та народу. Тому я ініціював прийняття системи петицій, які відтепер є обовязковими для розгляду міськрадою. Тому я створив рух «Коломия 2030» – майданчик обговорень, мрій і майбутнього.
Біографічна довідка:
Сергій Лосюк. 40 років. Засновник ініціативи «Коломия 2030», власник успішного підприємства. Народився і виріс у Коломиї. Має дві вищі освіти, здобуті в університетах Німеччини. Активний учасник Революції Гідності. У 2014 році пішов до лав ЗСУ. З 2015 року – депутат Коломийської міської ради.
Автор: Марія Середюк