Поділитися публікацією:

За пафосом учорашнього з’їзду президентської партії приховалося кілька цікавих речей. Приміром, лише одиниці з висунутих у мери великих міст пройшли певний шлях із Зе-командою, інші ж до цієї команди взагалі донедавна не мали стосунку.

У міські голови від партії влади балотується лише дві “зелені” народні депутатки – Ірина Верещук у Києві і Тетяна Рябуха в Сумах. Ще один партійний “слуга”, голова Чернівецького осередку партії, підприємець Віталій Другановський спробує сісти у дуже гаряче крісло мера Чернівців. Нагадаємо – очільники цього обласного центру вже багато років поспіль мають одну і ту ж халепу – конфлікт з місцевим депутатським корпусом, внаслідок якого їх відсторонюють від посад. Вони судяться, повертаються, їх знову відсторонюють. Отака невесела доля у чернівецьких мерів.

Ще до Зе-команди варто віднести Сергія Борзова, який очолював при Зеленському ДУС, а зараз керує Вінниччиною, голову Харківської ОДА Олександра Кучера, який встиг побувати депутатом Верховної Ради від “слуг”, а також голову Рівненської ОДА Віталія Коваля та заступника голови Запорізької облдержадміністрації Віталія Тишечка. Та й то останнього з великою натяжкою, адже він тісно пов’язаний із Вячеславом Богуслаєвим та “Мотор Січчю”. Всі ж інші кандидати в мери від партії президента раніше до цієї політсили стосунку не мали взагалі. І ходили в політику під іншими прапорами.

Тому коли на вчорашньому з’їзді казали, що стара влада намагається втриматися на плаву, об’єднавшись з місцевими елітами, варто не забувати, шо фактично те саме роблять і “слуги”. Тільки вони хочуть завдяки єднанню з регіональними елітами отримати владу на місцях. Ми щойно згадували про пана Тишечка у Запоріжжі. Йому протистоятиме діючий мер, “ахметівець” Володимир Буряк. Така собі битва Богуслаєва і Ахметова. Але до чого тут “Слуги народу”?

І запорізький приклад не єдиний. Візьмемо висуванця у мери Полтави Сергія Іващенка. Відомий забудовник, знаний у Полтаві ще з 90-х років. Раніше був в Аграрній партії. Іващенко – це і є обличчя полтавської регіональної еліти. Чи може він здолати на виборах скандального мера Олександра Мамая? Depo.ua нещодавно висловив свою думку щодо перспектив Іващенка: такі типажі дуже рідко можуть перемогти. Для пересічного виборця він багатій, тобто, апріорі приречений на нелюбов. Або, точніше, на любов за гречку. А її на цих виборах роздавати не можна. Тому, за прогнозами Depo.ua, висунення “слугами” в мери Полтави такої фігури, як Іващенко, лише збільшує шанси на перемогу Мамая.

Намальовується чистий “договірняк” у Кривому Розі, де від “слуг” балотуватиметься Дмитро Шевчик, якого пов’язують з Ринатом Ахметовим, а проти нього – нинішній міський голова Юрій Вілкул. Якого також … пов’язуют з Ренатом Ахметовим. Це взагалі показовий момент: в одних містах у мери “зелені” висувають коміків, а от на малій батьківщині президента – господарників. Та ще й пов’язаних із найбільшим олігархом країни.

Про перспективи Віктора Гевка та Олександра Богачова відповідно у Тернополі та Івано-Франківську краще промовчимо. Якщо коротко – мери-“свободівці” Сергій Надал та Руслан Марцінків мають гарну нагоду затриматися у кріслах мерів ще на 5 років. Те ж стосується і супротивників двох Геннадіїв – харківського Кернеса та одеського Труханова. Ні Олександра Кучера, ні Олега Филимонова експерти не бачать навіть у трійці. Також скептично оцінюють шанси лікаря Тараса Кльофи у Львові. Його висунення радше оцінюють як гру на користь Андрія Садового. Хоча із фракції “Самопоміч” він і вийшов. Кльофа, скоріше за все, критикуватиме не Садового, а попередника Зеленського Порошенка та його партію. Байдуже за що.  

Та в деяких обласних центрах у Зе-висуванців шанси таки є. Приміром, у Житомирі. Там ректор “Житомирської політехніки” Віктор Євдокимов намагатиметься витіснити з крісла мера Сергія Сухомлина. Шанси у “слуги” є, адже в Житомирі склалася традиція обирати мерів лише на один термін. Без різниці, добрий він господар чи поганий.

Має шанси на перемогу і кандидат у мери Ужгорода Віктор Щадей. Його добре знають у місті, він задовго до свого переходу до “слуг” був знаний критикою ужгородських і закарпатських еліт.

А от у Дніпрі боротимуться два незручних один для одного суперники – діючий голова Борис Філатов і Сергій Риженко, головний лікар Дніпропетровської обласної клінічної лікарні імені І. І. Мечникова, в якій рятували і рятують наших бійців, поранених в зоні ООС. Місцева соціологія не дає шансів Риженку. Якому тепер ще й доведеться критикувати Філатова, аби бути в тренді “у всьому винні попередники”. І тут важко не погодитися з експертами, які вважають згоду Риженка висуватися від “СН” помилкою з його боку.

Є шанси у Тетяни Домбровської в Миколаєві. Завдяки сексистському скандалу за участю Олександра Корнієнка і Давида Арахамії вона стала відома як “корабельна сосна”. Але це насправді хороша характеристика для кандидатки в міські голови – вона здатна відпахати кампанію так, як потрібно. Чому Домбровська може виграти? По-перше, діючий мер Олександр Сєнкевич після значної кількості скандалів ослаб. Проте конкуруватимуть з ним, імовірно, відразу два кандидати, які грають на одному полі – “опоблоківець” Ігор Дятлов і висуванець “ОПЗЖ” Артем Іллюк. Ця конкуренція на руку і Сєнкевичу, і Домбровській.

Цікаво може розгортатися кампанія в Чернігові і Черкасах. Проти Владислава Атрошенка партія влади виставила Юрія Тарасовця, в політичній кар’єрі якого був “УДАР”. Соціологи кажуть, що ні в кого проти Атрошенка в Чернігові шансів нема. У цьому контексті досить цікавими виглядають два моменти: перший – чому “слуги” не виставили сильного кандидата проти діючого мера (“договірняк”?), другий – Чернігівщина була (та і є) під кураторством голови партії “Слуга народу” Олександра Корнієнка, тож проліт на виборах мера Чернігова кандидата від “слуг” буде свідчити про ефективність кураторства Корнієнком цього регіону.

Черкаси. Здавалося б, у місті, яким керує Анатолій Бондаренко, “таврований” президентом Зеленським як “бандит”, Банкова мала йти на принцип і виставляти сильного кандидата. Але, як бачимо, боротися з Бондаренком буде місцевий “латифундист” Віталій Ільченко. Чоловік хоч і заможний, проте з діючим мером навряд чи зможе тягатися. Експерти кажуть: мало того, що у “слуг” від самого початку не було сильної фігури проти Бондаренка, тому й пішов поголос, що змагатиметься з ним шоумен і нардеп Олександр Скічко, так хвацький градоначальник Черкас ще й подружився із “За майбутнє”, партією з інтересами Ігоря Коломойського. Після цього у “бандита” (за версією Зеленського) реальних суперників не лишилося.

Тож, що ми маємо у сухому залишку. Перше – висуванці у мери від “слуг” переважно влилися у “зелену” команду відносно недавно, тобто, ідеологічно вони далекі. Проте ці особи досить конформістські, аби тримати ніс за політичним вітром. Друге – майже ніде “слуги” не виставили реальних бійців, здатних посунути діючих міських голів. Звідки два питання: або не хочуть боротися за посади, себто, у нас і далі панують таємні домовленості, або сильні кандидати відмовляються мати справу зі “слугами”. Третє – висуванці “СН” можуть перемогти, але не стільки завдяки бійцівському духу, скільки вдалому збігу обставин, або слабкості позицій діючих мерів та відсутності сильних конкурентів з боку інших партій. Але якщо вибори виграє мало висуванців від президентської партії, то відразу після виборів її опоненти поставлять питання: а чи відповідає нинішня політична конфігурація в країні наявному складу Верховної Ради?  


Поділитися публікацією:
Теги: