«Фейк» – інформаційна зброя масового враження

Поділитися публікацією:

Росія – одна із країн-лідерів з поширення дезінформації. Такі дані наводить Oxford internet institute. Москва використовує інформаційні маніпуляції не тільки для придушення громадянських свобод і боротьби з інакодумством всередині країни, але й для закордонного впливу. І Україна – одна із цілей.

 Фейк — це завідомо неправдива інформація, метою якої є викривлення певного факту, точки зору та штучне формування в аудиторії ставлення до того чи іншого явища або події. Фейки досить емоційні. Зазвичай вони побудовані на сюжетах, які працюють із базовими людськими цінностями й потребами — тим, що стосується кожного з нас. До прикладу, це питання добробуту, здоров’я, війни й миру, глобального майбутнього. Власне, тому фейки нас і вражають. Людина схильна сприймати інформацію емоційно та раціонально. Але коли включаються наші емоції — раціо повністю виключається. Отже, щоби певне повідомлення максимально вразило аудиторію, його емоційно забарвлюють. Тож фейки, як правило, складаються з обурливої або душевної історії-розповіді, яскравої картинки (шокуючого фото, веселого мему тощо), яка привертає нашу увагу, а також гучного заголовку, який не завжди відповідає змісту самого повідомлення.

Одним із прикладів фейкових повідомлень ЗМІ країни агресора є інформація стосовно Прикарпаття, в якій переписується історія і подається матеріал у вигідному пропагандистському стилі росЗМІ, «В городе, где уничтожены 50000 евреев установлены памятники их палачам

“В 1941 году население Ивано-Франковска составляло 70 тысяч человек, из них – 50 тысяч евреев. Все они были уничтожены. В городе установлены памятники Степану Бандере, Роману Шухевичу, Андрию Мельнику, два памятника Степану Ленкавському и другим нацистским коллаборантам, военным преступникам и убийцам. Евреям памятников нет. Только на улице злобного антисемита Ленкавського находится массовая могила евреев. Ирония или цинизм? НИА- (https://xn—-7sblqwdegk2n.xn--p1ai/news/7614-v-gorode-gde-unichtozheny-50000-evreev-ustanovleny-pamjatniki-ih-palacham.html)

Постає актуальне запитання – Як розпізнати фейк? Розпізнавати неправдиву інформацію – навичка, яку можна опанувати за допомогою ресурсів з медіаграмотності. Для початку в нагоді стане інструкція Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій та установ (IFLA). Це 8 стислих, але корисних порад, як розпізнати фейкові новини:

1. Звертайте увагу на джерело. Дослідіть сайт з новиною, його місію, контактні дані.

2. Читайте весь матеріал. Заголовки бувають обурливими, щоби привернути увагу.

3. Перевірте, хто автор. Чи реальна він особа? Чи можна йому довіряти?

4. Перевірте, чи підтверджені джерела. Посилання мають містити заявлену інформацію.

5. Перевірте дату публікації. Стара новина може бути нерелевантною поточним подіям.

6. Це точно не жарт? Переконайтеся, що це справді новина, а не сатира. Дивіться пункт 1 і 3.

7. Зважайте на свої перестороги. Подумайте, як ваші переконання впливають на сприйняття новини.

8. Порадьтеся з експертами. Зверніться до одного з надійних джерел із перевірки фактів – наприклад, до сайту з переліку вище.


Поділитися публікацією: