Чому коломиянин переплачує за проїзд?

Spread the love

Наприкінці грудня 2018 року члени виконавчого комітету Коломийської міської ради затвердили новий тариф на перевезення пасажирів в м.Коломиї – з 21 січня 2019 року вартість разового проїзду одного пасажира становила 5,00 грн, а вже з 1 червня 2019 року 6,00 грн.

Доцільність підвищення тарифів ґрунтувалася на розрахунках перевізників, які підприємці подали до міськвиконкому. «Вільне.ІНФО» отримала ці розрахунки тарифу та проаналізувала чи вірно вони пораховані.

Розрахунки тарифу проводяться відповідно до Методики розрахунку тарифів на послуги з пасажирського автомобільного транспорту, яку затвердило Міністерство транспорту та зв’язку України від 17.11.2009 року.

Раніше тариф розраховувало ТДВ «Коломийське АТП» самостійно, як один з найбільших надавачів послуг з перевезення пасажирів у м.Коломиї,  та подавало його на затвердження виконкому Коломийської міськради. Але останні рази такий розрахунок проводився працівниками відділу економіки, інвестиційної політики та енергозбереження Коломийської міської ради. Керівником цього відділу є Вікторія Образцова (Самопоміч), а самий відділ до 27 вересня 2019 року підпорядковувався першому заступнику міського голови м.Коломиї Володимиру Григоруку (Самопоміч).

За нормативами тариф на проїзд в автобусах розраховується як планова собівартість послуг із застосуванням необхідного для функціонування та розвитку перевізника прибутку.

В собівартість послуг входять витрати на паливо-мастильні матеріали, акумулятори, шини, на амортизацію та технічне обслуговування транспортного засобу, заробітну плату водіям та техпрацівникам, а також загальновиробничі витрати.

Проаналізувавши документи, журналісти «Вільне.ІНФО» виявили ряд помилок у розрахунках тарифу, який проводила спеціаліст відділу економіки, інвестиційної політики та енергозбереження Коломийської міської ради Ірина Копайгоренко.

2х2=4,2?

В розрахунках витрат на мастильні матеріали зазначена загальна сума 613258,04 грн. Але при множенні чисел 0,643 (вартість мастильний матеріалів у грн за 1 км) на 953745 (річний пробіг автобусів у км) сума має бути 612876,54.

В розрахунках витрат на шини вказані невірні дані щодо кількості встановлених шин на одному автотранспорті – 7 штук. При таких розрахунках витрати на шини в загальному склали 495947,1 грн. Проте, для розрахунку варто брати 6 штук шин, адже в розділ IV Методики розрахунку тарифів на послуги з пасажирського автомобільного транспорту чітко зазначено, що враховується та кількість шин, яка встановлена на одному автотранспорті. Тобто, запасна шина не береться до уваги, бо норми зносу у неї різняться. Також в аналогічних розрахунках тарифу на перевезення, які підготовлені виконкомами інших міських рад, у витратах на шини на ідентичні автобуси вказують саме 6 штук. Отже, при розрахунку 6 штук шин на один автотранспорт, загальні фактичні витрати на шини мають становити 425097,77 грн.

При розрахунках витрат на заробітну плату також невірно розрахована мінімальна зарплата за 1 год водію. При діленні чисел 3723 (мінімальна з/п у грн) на 166,1 (середньомісячний баланс робочого часу на 2018 рік у годинах) частка повинна бути 22,41 (грн/год), а не 23,00 (грн/год) як у розрахунках спеціаліста відділу економіки міськради. В підсумку, за розрахунками відділу економіки міськради, загальна вартість витрат на зарплату водіям з нарахуваннями склала 1721715,45 грн. Проте, застосовуючи елементарні математичні дії, має становити 1677964,39 грн.

В ході допущених помилок в розрахунках тарифу виробнича собівартість послуг  зросла на 115,02 тис грн – з 8828,37 тис грн до 8943,40 тис грн.

У підсумку, за розрахунками спеціалістів Коломийської міськради, тариф склав  7,74 грн але має бути 7,65 грн.

Звичайно, що різниця у 9 копійок не суттєва. Тим більше, що члени виконкому затвердили тариф разового проїзду одного пасажира 6 грн з 1 червня 2019 року, а до цього, з 1 січня до 1 червня цього ж року, він був і того меншим – 5 грн. Але, все ж таки, спеціалісти відділу економіки, інвестиційної політики та енергозбереження Коломийської міської ради мусять рахувати правильно.

Проте , є більш суттєві зауваження до спеціалістів міськради, які робили розрахунок тарифу на перевезення пасажирів.

Маніпуляція цифрами

При розрахунку тарифу працівники відділу економіки міськради взяли за основу 11 маршрутів  перевезення пасажирів у місті Коломиї, яке обслуговує ТДВ «Коломийське АТП». Щоправда, ТДВ «Коломийське АТП» надає послуги на 12 маршрутах по місту. Це зовсім інші цифри при розрахунку тарифу.

Звичайно, що при збільшенні кількості маршрутів зростає виробнича собівартість послуги, адже збільшується кількість автобусів на цих маршрутах і відповідно зростають витрати на паливно-мастильні матеріали, шини, акумулятори, технічне обслуговування та інше. Так, при розрахунку тарифу з 12 маршрутами виробнича собівартість зростає до 9419,25 грн, але зростає і пасажиропотік в рік – з 1333 тис до 1633 тис пасажирів.

Варто зазначити, що у грудні 2016 року ТДВ «Коломийське АТП» у своєму розрахунку тарифу на послуги з перевезення пасажирів автотранспортом вказує саме 1633 тис пасажирів на 12 маршрутах, як запланований обсяг перевезення пасажирів на 2017 рік.

Нагадаємо, щоб розрахувати вартість тарифу потрібно суму планової річної собівартості та планового річного прибутку поділити на запланований річний обсяг пасажиропотоку.

Отже, розрахована сума витрат при пасажиропотоці у 1633 тис пасажирів (12 маршрутів) та планового прибутку (10%) всього становить 10883,06 тис грн. Розрахунковий тариф має становити 6,66 грн (10883,06/1633).

У пункті 2.20 Методики розрахунку тарифів на послуги з пасажирського автомобільного транспорту чітко зазначено, що запланований  річний обсяг перевезень пасажирів обґрунтовується  перевізником  на  підставі  фактичних  показників роботи    або    встановлюється    за    результатами   обстеження пасажиропотоків.

Звичайно, перевізник, як зацікавлена особа, зазвичай занижує показники пасажиропотоку, бо це «гроші в кишеню». 14 грудня 2016 року працівники ТДВ «Коломийське АТП» зробили спостереження за пасажиропотоком на маршруті №3 «Н.Вербіж (міст) – завод КРП», яке вони обслуговують, та з‘ясували, що було перевезено платних пасажирів 304 чол. Тобто, автобус на цьому маршруті здійснює 30 рейсів (15 оборотних рейсів) і в одну сторону перевозить в середньому 10,13 пасажирів. Здається цифра суттєво занижена.

Проте на маршруті №12 «Залізничний вокзал – сирзавод» 30 листопада 2016 року «Коломийським АТП» було перевезено 494 пасажира, а це 19 чоловіків за рейс.

«Коломийське АТП» обслуговує 12 міських маршрутів та робить в середньому 13,9 оборотних рейсів 1 автобусом на день. Досить реально, що «Коломийське АТП» в середньому перевозить 18 пасажирів за рейс. Тоді річний пасажиропотік становитиме 2191,75 чоловіка, а розрахунковий тариф 4,97 грн.

За три роки можна було вивчити пасажиропотік на маршрутах у м.Коломиї і цим мав би займатися перший заступник міського голови Володимир Григорук та підконтрольний йому відділ економіки, інвестиційної політики та енергозбереження Коломийської міської ради, де начальником є Вікторія Образцова. Проте цього не було зроблено.

Отже, основними цифрами у розрахунку тарифу на перевезення є собівартість перевезення та пасажиропотік. Якщо собівартість досить легко порахувати то реальний пасажиропотік можна порахувати лише запровадивши квитки, а краще електронний квиток.

Неврахований дохід

Варто зазначити ще один досить суттєвий показник, який впливає на розмір тарифу і який не врахували спеціалісти міськвиконкому – компенсаційні талони, які безкоштовно видаються коломиянам-пільговикам для проїзду у міському транспорті.

Як зазначали вище, щоби розрахувати вартість тарифу потрібно суму планової річної собівартості та планового річного прибутку поділити на запланований річний обсяг пасажиропотоку. Але ми свідомо не включили один показник у затверджену формулу розрахунку тарифу аби не заплутати вас.

В затвердженій формулі зазначено, що від суми планової річної собівартості та планового річного прибутку треба відняти планові річні чисті доходи від інших видів діяльності, які пов’язані із наданням послуг. Таким доходом для ТДВ «Коломийське АТП» є компенсаційні талони – повернення коштів за перевезення пільговиків, які вони у свої розрахунки не включали.

За II-III квартал 2019 року «Коломийське АТП» отримало 397,72 тис грн – кошти за використані компенсаційні талони пільговиками. Тобто за цілий 2019 рік вони отримають біля 636 тис грн.

Отже, при пасажиропотоці у 1633 тис пасажирів розрахунковий тариф становитиме 6,27 грн, а при 2191 тис пасажирів – 4,68 грн.

Цікавим є те, що ми зробили розрахунок тарифу на даний час врахувавши зміну ціни на дизпаливо – 28,98, мінімальну заробітну плату – 4173 грн та курс долара – 24,50 грн, і він ледь різниться – 4,66 грн при пасажиропотоці у 2191 тис пасажирів.

Можна зрозуміти коли приватний перевізник робить розрахунки тарифу і свідомо занижує чи завищує ті чи інші цифри, адже це його прибуток. Але зовсім не зрозуміло коли це роблять спеціалісти міської ради, які мали б дбати про громаду, а не про перевізників. Тим більше, що ці спеціалісти щомісяця отримують не тільки зарплату, а ще й премії та надбавки за високі досягнення у праці.

Що ж, вартість разового проїзду одного пасажира у міському транспорті м.Коломиї  5,00 грн цілком реальна. Але чи справді саме цього хочуть спеціалісти, члени виконкому та депутати Коломийської міськради?

Автор: Євген Гапич

Related Posts