Чорна бухгалтерія коломийських шкільних їдалень

Spread the love

Є дві форми забезпечення ліцеїстів харчуванням. Перша – це гарячі обіди. З першого до четвертого класу забезпечення відбувається за рахунок місцевого бюджету, далі – учні можуть купувати їжу самостійно. Друга форма – буфетна.

У коломийських ліцеях діє перша та друга форма. Щоправда, як таких буфетів не існує – в їдальнях ліцеїв продають печені борошняні кулінарні вироби (ватрушки, пиріжки, булочки), кондитерські вироби (печиво, вафлі, мармелад, зефір промислового виготовлення), соки та чай.

Як організовано харчування?

Управління освіти Коломийської міськради централізовано закуповує продукти харчування для всіх освітніх закладів. Протягом року постачальники самостійно доставляють продукти у заклади освіти, які попередньо оформлюють меню-вимогу на необхідну кількість продуктів. Кожен навчальний заклад має власну їдальню для приготування “гарячих обідів”.

«З 02 січня 2019 року вартість одноразового гарячого харчування учнів закладів загальної середньої освіти міста та приєднаних сільських територіальних громад у розмірі 17 гривень, а за харчування дітей у закладах дошкільної освіти в розмірі 22 гривні за одне відвідування у групах для дітей ясельного віку (від двох до трьох років) та 27 гривень за одне відвідування у групах для дітей дошкільного віку (від трьох до шести (семи) років)», – згідно рішення Коломийської міськради від 26.12.2018р. № 3340-40/2018-40.

Діти-пільговики харчуються безкоштовно у освітніх закладах Коломиї. У 2019 році з міського бюджету було виділено 5,82 млн гривень:  3,79 млн грн на ДНЗ та 2,03 млн грн на ЗНЗ.

Загалом, за інформацією «Єдиного веб-порталу використання публічних коштів Є-Дата», за 2019 рік управління освіти Коломиї придбало продуктів харчування для закладів освіти на загальну суму 12,04 млн грн, з яких 5,82 млн грн це кошти з міського бюджету, інші – плата батьків за харчування.

Плата батьків або кругообіг грошей

Постачальники щотижня доставляють продукти харчування коломийським садочкам та ліцеям. В їдальнях навчальних закладів готують та реалізують гарячі обіди, хлібобулочні вироби та напої. В закладах дошкільної освіти за харчування дітей батьки вносять плату на рахунок управління освіти Коломийської міськради, в ліцеях по-іншому – переважно, класні керівники молодших класів збирають кошти з батьків за харчування та передають їх у їдальню ліцею, а старшокласники самостійно розраховуються в їдальні. В кінці тижня виручені кошти вносяться на рахунок управління освіти. І так по колу.

У минулому році батьки дітей сплатили за харчування у садочках 4,18 млн грн, а у ліцеях 2,28 млн грн.

Щодо батьківської плати у садочках, то тут все прозоро – кошти вносяться на рахунок управління освіти.  В разі, якщо дитина не відвідувала заклад, то гроші не списуються за харчування в цей день. З ліцеями не все так зрозуміло – необлікований обіг готівки.

Тіньові їдальні

У 2019 році в середньому за день у коломийських ліцеях , окрім НВК №20, безоплатним харчуванням користувалося біля 685 учнів, за рік – 107,3 тис дітоднів. На це з міського бюджету у 2019 році витратили 1,82 млн грн.

Батьківської плати за харчування дітей у ліцеях минулого року надійшло 1,97 млн грн. Ціна за «гарячий обід» в коломийських ліцеях коливається від 13 до 15 грн. Але, трішки пізніше, ви дізнаєтеся про те, скільки всього учнів харчується в день в їдальнях ліцеїв.

У 2019 році управління освіти Коломиї закупило 17,2 тис. т. борошна для приготування різних блюд та випікання хлібобулочних виробів у їдальнях ліцеїв. Для приготування однієї булочки (100 грам) потрібно 60 грам борошна, – це зазначено в технологічній картці на виготовлення булки цукрової, яка затверджена Управлінням освіти Коломийської міської ради. Відрахуємо 20% від загальної кількості отриманого борошна на потреби у приготуванні інших блюд і отримаємо результат – біля 240 тис булок було виготовлено у коломийських їдальнях ліцеїв. Припустимо, що учні-пільговики також отримують булочку на обід, тому віднімемо 32,5 тис штук для них.

Звичайно, що є різні види булочок – булочка цукрова, з повидлом, сосискою чи піца. Але для їх виготовлення витрачається приблизно та ж сама кількість борошна, окрім піци – 120 грам. Проте піцу продають по 10 грн, а булочки по 3-5 грн. В середньому беремо 4 грн за один хлібобулочний виріб. Отже, за виготовлені та продані булочки, а це понад 205 тис штук, їдальні отримали понад 820 тис грн, з яких понад 300 тис грн чистого прибутку. Адже на кожний виготовлений хлібобулочний виріб робиться націнка – 40-70%.

Варто зазначити, що коломийський ліцей №5 не випікає хлібобулочні вироби, бо частина приміщення їдальні віддана приватному підприємцю Марії Лазор під буфет.

У 2019 році їдальні ліцеїв отримали 203,5 кг чаю. Згідно технологічної карти на 200 грам готового напою потрібно 0,5 грам чаю вищого або 1-го сорту. Отже, минулого року їдальнями було виготовлено 407 тис порцій, з яких 107,3 тис порцій пішло на «гарячі обіди» для учнів-пільговиків. Загальна сума виручки за напій чайовий склав біля 300 тис грн, з яких понад 200 тис грн становить прибуток. Собівартість готового напою, згідно технологічної карти, є 28 копійок, а продають його учням за 1 гривню.

Що ж, за минулий рік офіційно на рахунок освіти мало би поступити 820 тис грн з продажу булочок та 300 тис грн з чаю, що в загальному становить 1,12 млн грн. Батьківська плата за рік поступила у розмірі 1,97 млн грн, отже залишок становить 882,9 тис грн. Вираховуємо загальну кількість учнів, які скористалися «гарячим обідом» у 2019 році – 882,9 тис грн / 14 грн = 63 тис або в середньому за день 401 учень.

Варто зазначити, що в деяких ліцеях кількість учнів-пільговиків, які харчувалися,  перевищує майже вдвічі учнів, які харчувалися за батьківську плату. Згідно розрахунків, середньодобова кількість учнів, які скористалися «гарячим обідом», виглядає наступним чином (пільговики/батьківська плата): ліцей №1 – 84/26, ліцей №2 – 60/75, ліцей №3 – 36/0, ліцей №4 – 110/45, ліцей №5 – 62/77, ліцей №6 – 84/34, ліцей №7 – 32/16, ліцей №8 – 76/58, ліцей №9 – 78/38, ліцей №10 – 45/20, ліцей ім.Грушевського – 17/12.

Як бачимо, за цими розрахунками в ліцеї №3 вже не могли годувати учнів за батьківську плату або гроші не надходили на рахунок управління освіти Коломиї.

У листопаді-грудні 2019 року робоча група по контролю за дотриманням використання енергоносіїв у бюджетних закладах Коломийської міської об’єднаної територіальної громади, яка створена розпорядженням міського голови Ігоря Слюзара у листопаді 2019 року, звернула увагу на досить велике споживання електроенергії коломийськими ліцеями. На запитання чому так багато витрачається електроенергії в ліцеї директори та кухарки відповіли, що в їдальнях багато готується «гарячих обідів» та випікають булочки. Ба більше, вони надали приблизну кількість дітей, яка харчується щодня – в ліцеї №1 готується щодня 300-350 обідів, ліцей №2 – 300, ліцей №3 – 75, ліцей №4 – 400, ліцей №5 – 200, ліцей №6 – 200, ліцей №7 – 150, ліцей №8 – 425, ліцей №9 – 300, ліцей №10 – 150, ліцей ім.Грушевського – 150, що є більш реальним враховуючи об‘єми використання електроенергії та води. Також варто зазначити, що вчителі також харчуються в їдальнях ліцеїв.

Коломийський ліцей №1. Для учнів групи продовженого дня у 14:00 годині накрито 80 порцій.
Коломийський ліцей №9.

Загальна кількість учнів які харчуються, зі слів директорів та кухарів ліцеїв, становить 2700 дітей. Різниця між заявленими та розрахованими – 1615 учнів (2700 – 683 (офіційна кількість учнів-пільговиків) – 402 (розрахована кількість за батьківську плату = 1615), а це понад 3,5 млн грн «лівого» заробітку.

Варто зазначити, що з бюджету міста оплачуються витрати на енергоносії в освітніх закладах. Також за рахунок бюджетних коштів утримується по 5-ть працівників в майже кожній їдальні ліцею.

Використовуючи бюджетне світло, воду, працівників та батьківські гроші директора ліцеїв зробили досить прибутковий бізнес.

Проте директори ліцеїв стверджують, що всі виторгувані кошти в їдальнях йдуть лише на покращення приміщень освітніх закладів.

Невже таке можливо?

Окрім булочок та чаю їдальні ліцеїв торгують різними соками, переважно в упаковці 0,2 мл або на розлив. Управління освіти Коломиї у минулому році закупила у фірми “ДС “Трейд плюс” фруктові соки на загальну суму 402,75 тис грн: 10 тис упаковок 1 л за ціною 10,20 грн та 75 тис 0,2 л упаковок за ціною 3,40 грн. В їдальнях сік в упаковці 0,2 л продавали по 4-5 грн.

Цікавим є те, що управління освіти закуповувала соки лише до липня 2019 року, але соки в їдальнях ліцеїв продавалися і надалі. Чи могли їдальні користуватися запасами або управління освіти сплатила гроші за товар наперед? Не могли, бо це заборонено законодавством. Отже, товар купувався за готівку у постачальника і продавався дітям з суттєвою націнкою.

На останок

У ліцеях та садочках можна ще впровадити «вітамінні» дні, як пропонує начальник освіти Коломиї Любомир Бордун.

«ХАСП по-німецьки або вітамінна п’ятниця у німецьких садках. Батьки закуповують самостійно фрукти та горіхи, самі їх нарізають на кухні садочка? , дітки приходять з боксами та вибирають те, що хочуть їсти!?», – з допису на сторінці ФБ Любомира Бордуна.

Автор: Євген Гапич

Related Posts