Коломийська влада: нові вікна – старі схеми

Spread the love

Будинок втрачає частину тепла через огороджувальні конструкції – стіни, вікна, стелі, підлогу і двері. 15-20% тепла втрачається через вікна, тому часто починають саме з них.

Найрадикальнішим методом зменшення теплових втрат через вікна є заміна існуючих вікон на нові вікна з високими теплоізоляційними властивостями.

Старі вікна мають опір теплопередачі R нижче 0,3 м2•К/Вт. Нові вікна повинні мати значення R не нижче 0,75 м2•К/Вт (для південних областей і Закарпаття – не нижче 0,6 м2•К/Вт). Нові вікна дуже щільні, що позитивно впливає на економію теплової енергії при опаленні, але може негативно впливати на вентиляцію приміщень.

У 2016-2017 роках в освітніх закладах Коломиї було замінено чимало старих дерев‘яних вікон на нові металопластикові, загалом на понад 2 млн гривень.

Основним виконавцем робіт по заміні вікон в освітніх закладах була фірма «Євро-вікна», яка отримала 950,38 тис грн від Коломийської міської ради.

За інформацією аналітичної платформи «YouControl» ТзОВ «Євро-вікна» створена у червні 2016 року, а її власником та керівником був коломиянин Сергій Лосюк, який є депутатом Коломийської міської ради від партії «Батьківщина». У вересні 2019 року Сергій Лосюк продав фірму киянці Антоніні Кравець. Компанія змінила назву на «Теройо» та прописалася у Києві. Наразі фірма знаходиться у стадії ліквідації.

Фірма «Євро-вікна» встановила металопластикові вікна у ліцеях №7 та №4, садочках №5 та №21, а також у музичній школі №2.

Чи покращилася енергоефективність, теплотехнічні та енергоефективні показники в цих навчальних закладах? Важко відповісти. Проте можна впевнено стверджувати, що ефект від заміни вікон майже «нульовий».

Шило на мило

У лютому 2018 року фірма «Сервісна компанія «Адамсон» провела енергетичний аудит та розробила енергетичні паспорти будівель освітніх закладів Коломиї.

Енергетичний паспорт будівлі — документ, що дає уявлення про надмірності у споживанні енергії та вартість їх усунення. Саме енергетичний аудит будівлі дає можливість зрозуміти, які заходи із збільшення енергоефективності дадуть найбільший ефект при найменших інвестиціях.

Як з‘ясувалося, у ліцеї №4 вікна (загальносереднє значення всіх світлоогороджуючих конструкцій будівлі) мають опір теплопередачі R – 0,33 м2•К/Вт при нормативних 0,75 м2•К/Вт, у ліцеї №7 – 0,38 м2•К/Вт, ДНЗ №21 – 0,37 м2•К/Вт та у ДНЗ №5 – 0,33 м2•К/Вт.

«Заміна дерев‘яних вікон на металопластикові з двокамерними склопакетами з подвійним низькоемісійним селективним покриттям та заповнених інертним газом. Заміна склопакетів в металопластикових вікнах на двокамерні з подвійним низькоемісійним селективним покриттям та заповнених інертним газом», – такі рекомендації надали енергоаудитори.

Тобто, всі склопакети у вікнах які встановила фірма «Євро-вікна» підлягатимуть заміні, адже вони не відповідають нормативним документам ДБН В.2.6-31:2016 «Теплова ізоляція будівель».

Директор ТзОВ «Євро-вікна» Сергій Лосюк стверджує, що встановлені його фірмою металопластикові вікна відповідають нормативним документам і мають опір теплопередачі 0,65 м2•К/Вт і це підтверджується паспортом на виріб. Щоправда цей паспорт фірма розробила сама, а протокол сертифікаційних випробувань на ці металопластикові вікна відсутній.

Скориставшись «Калькулятором ефективності вікон» на сайті okna.ua можна дізнатися, що металопластикові вікна, встановлені фірмою «Євро-вікна», з характеристиками – металопластиковий профіль 60 мм, однокамерним склопакетом з і-склом 24 мм 4-16-4і, мають опір теплопередачі нижче ніж заявлений – 0,62 м2•К/Вт. Проте на інших сайтах виробників вікон він і того нижчий – 0,54-0,58 м2•К/Вт, що нижче за граничний коефіцієнт 0,6 м2•К/Вт для вікон, які можна встановлювати в громадських будовах скориставшись пунктом 6.2.1 ДБН В.2.6-31:2016.

4-16-4Low-e ідентичний склопакет з 4-16-4і і має опір теплопередачі 0,54 м2•К/Вт

Простіше кажучи, міський голова Коломиї Ігор Слюзар та його заступник Олег Дячук підписали акти виконаних робіт з фірмою «Євро-вікна» та сплатили бюджетні кошти за «декоративні» вікна.

Здавалося, енергетичний аудит проведений і тепер міська влада мала би більш раціонально вкладати кошти в заміну вікон в освітніх закладах. Але …

Продали «Електрон» з паспортом від «Самсунг»

У 2018-2019 роках управління освіти Коломийської міської ради витратило понад 4 млн грн на заміну вікон у освітніх навчальних закладах.

Фірмі Сергія Лосюка майже нічого не дісталося. За останні два роки він поміняв вікон у освітніх закладах лише на 150 тис грн. Причина банальна – у міській раді між партіями «Батьківщина» та «Самопоміч» почалося політичне протистояння, а управлінням освіти Коломиї керує Любомир Бордун, який також є депутатом Коломийської міської ради від партії «Самопоміч».

Приватне підприємство “Капітальне будівництво” у 2018-2019 роках уклало договорів з управлінням освіти Коломиї на роботи з заміни вікон у НВК №20, ДНЗ №17 та ДНЗ №16 на загальну суму 483 тис грн.

За інформацією аналітичної платформи «YouControl» підприємство “Капітальне будівництво» засновано у 2005 році Романом Колотило, який також є директор цієї фірми. Фірма знаходиться у м.Снятин Івано-Франківської обл.

В актах виконаних робіт «Капітальний ремонт (заміна вікон) ДНЗ №17 по вул. В.Стефаника, 11а, м.Коломия» зазначено, що в будівлі ДНЗ №17 фірмою «Капітальне будівництво» були встановлені блоки віконні із металопластику  з двокамерними енергозберігаючими склопакетами (R-0,76 м2•К/Вт). Також цей виконавець робіт надав управлінню освіти протокол сертифікату випробування на ці вікна. Дійсно, у протоколі сертифікату випробувань чітко зазначено, що випробовувався блок віконний з профілів «Framex» з двокамерним склопакетом 4і-10-4М-10-4і який має опір теплопередачі 0,76 м2•К/Вт.

В акті виконаних робіт «Капітальний ремонт (заміна вікон) ДНЗ №17 по вул. В.Стефаника, 11а, м.Коломия» зазначено, що в будівлі ДНЗ №17 фірмою «Капітальне будівництво» були встановлені блоки віконні із металопластику  з двокамерними енергозберігаючими склопакетами (R-0,76 м2•К/Вт).

Але журналісти «Вільне.ІНФО» з‘ясували, що встановлені вікна фірмою «Капітальне будівництво» у ДНЗ №17 не відповідають зазначеним характеристикам у актах виконаних робіт та протоколу сертифікату випробувань. Виконавець встановив зовсім інші двокамерні склопакети – 4М1-10-4М1-10-4і, де 4М1 — товщина будівельного скла мм., 10 – дистанційна рамка (відстань між склом), 4і — товщина енергозберігаючого скла в мм.  Вікно з таким двокамерним склопакетом, де замість двох енергозберігаючих використано одне скло, значно дешевше і за даними сайту okna.ua має значно менший опір теплопередачі R – 0,65 м2•К/Вт.

Наліпка на склопакеті вказує, що був встановлений двокамерний склопакет – 4М1-10-4М1-10-4і, а не 4і-10-4М-10-4і

Деякі встановлені вікна мають дефекти – стулка вікна нещільно закривається, один зі склопакетів тріснув.

Стулка щільно не закривається. Коломийський ДНЗ №17.
Тріснутий склопакет. Коломийський ДНЗ №17

Але не лише у цього виконавця встановлені вікна у закладах освіти не відповідають наданим сертифікатам відповідності.

Приватний підприємець Ярослав Яцко надав управлінню освіти Коломийської міської ради протокол сертифікату випробувань на віконні блоки з профілів «Steko S-500» з двокамерним склопакетом 4MDS-10-4М-10-4і який має опір теплопередачі 0,88 м2•К/Вт. Це могли бути найенергозберігаючі вікна, які встановлені в коломийських освітніх закладах. Проте підприємець встановив вікна із склопакетом 4-9-4-9-4і. Невідомо які теплотехнічні характеристики цього віконного блоку, адже сертифікати випробувань відсутні навіть на офіційному сайті «Steko» в розділі для дилерів.

Наліпка на вікні вказує, що склопакет має технічні параметри 4-9-4-9-4і, а не 4MDS-10-4М-10-4і

За 2018-2019 роки чернівецький підприємець Ярослав Яцко встановив вікна в Коломийському ліцеї №1 та ДНЗ №3 на понад 2,6 млн грн.

Ще одним виконавцем робіт із заміни вікон в освітніх закладах Коломиї є приватне підприємство “ПараПлан”, яке освоїло 882,84 тис грн за два останні роки. Журналістам «Вільне.ІНФО» не вдалося ідентифікувати встановлені цією фірмою віконні блоки . Але це можуть зробити правоохоронні органи.

Чи вдалося управлінню освіти зекономи на опаленні в освітніх закладів Коломиї, ви можете знайти відповідь у журналістському розслідуванні «Коломийська освіта: “зекономили” на енергоресурсах».

Замість післямови

«9.1. Підрядник гарантує відповідність якості поставлених ним матеріалів специфікаціям, державним стандартам або технічним умовам, а також наявність необхідних сертифікатів, технічних паспортів або інших документів, що засвідчують їх якість.

9.8. … Роботи, виконані з використанням матеріальних ресурсів, що не відповідають установленим вимогам, замовником не оплачуються», – витяг з договору підряду на виконання робіт, який підписує начальник управління освіти Коломийської міськради Любомир Бордун та підрядник.

Купуємо дороге за бюджетні кошти, а отримуємо дешеве.

Автор: Євген Гапич

Related Posts