Коломиянин заплатить: як маніпулювати цінами й примножити прибутки на смітті

Spread the love

З 1 червня 2019 року в чергове здорожчав тариф на вивіз побутових відходів. Виконавчий комітет Коломийської міської ради 24 квітня 2019 року схвалив рішення про коригування діючого тарифу на послуги з вивезення твердих побутових відходів.

Відтак послуга з вивезення сміття від 1 червня коштує:

– для одного мешканця багатоповерхових будинків – 19,05 грн;

– для одного мешканця в будинках приватного сектора (без надання окремого контейнера) – 19,45 грн;

– для населення з домогосподарства (з наданням контейнера ємністю 120 літрів) –84,27 в місяць.

Нагадаємо, що у червні 2015 року виконавчий комітет Коломийської міськради провів конкурс та визначив фірму «АВЕ-Коломия» єдиним виконавцем послуг з вивезення твердих побутових відходів (ТПВ) у Коломиї.

Зміна чинного тарифу пов‘язана зі збільшенням фактичних витрат: збільшення мінімальної заробітної плати з 3723 грн до 4173 грн з січня 2019 року, збільшення податку на нерухоме майно і орендної плати за землі, а також збільшення тарифу на захоронення сміття.

Якщо зі статтями витрат «збільшення мінімальної заробітної плати», «збільшення податку на нерухоме майно і орендної плати за землі» зрозуміло, то спробуємо розібратися чому зріс тариф на захоронення сміття.

Зазначимо, що з 1 березня 2019 року виконавчий комітет Коломийської міськради збільшив тариф на послуги з захоронення ТПВ на коломийському сміттєзвалищу до 81,97 грн. за м.куб.

Захороненням побутових відходів на коломийському полігоні ТПВ займається ТОВ «Колокомунсервіс». Більш детально з діяльністю цієї фірми можна ознайомитися у журналістському розслідуванні ««Сміттєві» війни: фільтрат – коломиянам, мільйони – бізнесменам», яке підготували журналісти «Вільне.ІНФО».

Як формується тариф

Коригування діючого тарифу на послуги із захоронення ТПВ здійснюється згідно формули затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2006 року № 1010 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами».

Є статті витрат, які не підлягають індексації і ті, що підлягають індексації: паливно-мастильні матеріали, заробітна плата та нарахування на з/п та податки. Для останніх використовується «індекс змін ціни».

Наприклад, в розрахунку коригування діючого тарифу на послуги з захоронення ТПВ з 1 березня 2019 року ТОВ «Колокомунсервіс» вказує, що ціна на пальне зменшилася з 26,50 до 25,50 грн/літр та використовує «індекс змін ціни» – 0,96. Відповідно річні втрати на пальне зменшуються з 1,33 до 1,27 млн грн. Натомість на з/плату індекс зріс до 1,12 і це збільшило витрати до 851 з 760 тис грн. Збільшення заробітної плати тягне за собою більші нарахування на заробітну плату, а це також додаткові витрати.

У підсумку тариф на захоронення ТПВ зріс з 64,82 грн/м.куб до 81,97 грн/м.куб.

Зростання тарифу на захоронення ТПВ автоматично потягнуло догори тариф на вивезення ТПВ для коломиян, що вони вже відчули власною кишенею.

Маніпуляції з цифрами

При більш детальному аналізі журналісти «Вільне.ІНФО» звернули увагу на деякі «незрозумілі» цифри у поданій ТОВ «Колокомунсервіс» калькуляції витрат на послуги із захоронення ТПВ.

У 2018 році фірма «Колокомунсервіс» захоронила 54,070 тис м/куб сміття на коломийському сміттєзвалище. На це вона витратила (пункт «собівартість» в калькуляції витрат) 3,026 млн грн.

У 2019 році ця фірма планує захоронити лише 41,980 тис м/куб ТПВ і витратити на це 2,971 млн грн.

У 2018 році собівартість захоронення 1 м/куб ТПВ становила 55,98 грн (3026894,8 / 54070 = 55,98), а у 2019 році вже становить 70,79 грн за м/куб (2971786,67 / 41980 = 70,79).

Тобто для того, аби підняти собівартість захоронення сміття можна просто вказати інші показники.

Фірма «Колокомунсервіс» це зробила, а члени Коломийського виконкому без зайвих запитань проголосували.

Варто зазначити, щороку Івано-Франківська ОДА готує екологічний паспорт Івано-Франківської області, де вказує кількість накопиченого сміття на кожному окремому полігоні області. Саме в цих документах зазначено, що коломийський полігон ТПВ щороку захоронює біля 50 тис м/куб сміття. Проте фірма «Колокомунсервіс» в калькуляції витрат на послуги із захоронення ТПВ занизила цифру до 41 тис м/куб.

Якщо взяти до розрахунку хоча б минулорічні показники, то собівартість захоронення 1 м/куб ТПВ у 2019 році становила би 54,96 грн (2971786,67 / 54070 = 54,96), що на гривню дешевше ніж у 2018 році.

Варто зазначити, що в серпні 2018 року утворилася Коломийська міська об’єднана територіальна громада, у яку ввійшли 6 сіл. Населення Коломийської ОТГ тепер складає понад 71 тисячу мешканців. До серпня 2018 року коломийський полігон ТПВ приймав відходи лише з території Коломиї, але після того як сформувалося Коломийське ОТГ – до міста Коломия приєдналися ще шість сіл, то після коломийський полігон ТПВ приймає сміття з усіх населених пунктів Коломийського ОТГ. Тому об‘єми захоронення сміття лише зросли в рази.

Також згідно офіційних даних НКРЕКП при середній по Україні затвердженій нормі вивезення побутових відходів на 1 особу 1,78 м.куб на рік фактично було вивезено ТПВ 1,69 м.куб на 1 особу.

Цікавим також є, що суми в графі «проіндексовані витрати», тобто на 2019 рік, у поданій калькуляції зроблені з розрахунком річного об‘єму захоронення ТПВ у 54 тис м.куб, а не на 41 тис м.куб, як зазначила фірма “Колокомунсервіс”.

Вишенька на торті

У 2018 році фірма «Колокомунсервіс» отримувала 5,60 грн прибутку з 1 м.куб або 302 тис грн за весь об‘єм відходів, яке захоронила на коломийському сміттєзвалищі.

За новими тарифами, які діють з 1 березня 2019 року, ця фірма має офіційно заробити за рік 297 тис грн або 7,08 за 1 м/куб.

Проте не варто забувати, що більше 10 тис м/куб сміття не враховані в калькуляції і якщо прийняти їх на коломийське сміттєзвалище «по-чорному», то біля 500 тис грн осяде в кишені «чорним налом».

Варто зазначити, що податок (5%) подається окремим пунктом і сплачує його пересічний коломиянин, бо він закладений у тарифній калькуляції фірми “Колокомунсервіс”.

Післямова

Перша заява, що сміттєпереробний завод буде на теренах Коломийщини, прозвучала у 2009 році з вуст екс-голови Коломийської РДА Михайла Вінтоняка, коли «АВЕ-Коломия» заходила на «сміттєвий» ринок району та міста. Проте далі обіцянок не пішло.

«Уже нині інтенсивно працює фірма “АВЕ Коломия”, уклавши договори з населенням району. Актуальним стоїть питання будівництва заводу по утилізації сміття», – наголосив Михайло Вінтоняк.

Тож тарифи на захоронення та вивіз ТПВ зростають, а разом з ними і прибутки «сміттєвих» бізнесменів. Натомість для коломиян ростуть лише гори сміття, отруєння води і ґрунту й нестерпний сморід недолугого законодавства.

Автор: Євген Гапич, Наталія Сандецька

Матеріал підготовлений за сприяння Інституту розвитку регіональної преси.

Related Posts