Кому належать Коломийські громадські організації та ЗМІ. Частина 2 (інфографіка)

Spread the love

На даний час в Коломиї є 180 громадських організацій, які створені з метою реалізації та захисту громадянських, політичних, економічних, соціальних і культурних прав, інтересів людини, які сприяють розвитку творчої активності й самостійності коломиян, їх участі в управлінні місцевими та громадськими справами.

Хоча попри значну кількість неурядових організацій в Коломиї більшість з них недієва або «спливає» переважно на чергових виборах для підтримки того чи іншого політика. Або ж місцеві політичні групи використовують їх для лобіювання певних інтересів або впливу на місцеву владу.

Журналісти Вільне.ІНФО за допомогою аналітичної платформи YouControl проаналізували і продовжують публікувати хто є власниками коломийських громадських організацій, які ЗМІ їм належать і чиї політичні інтереси вони представляють.

Щоб прочитати першу частину матеріалу про те, кому належать громадські організації та ЗМІ у Коломиї, перейдіть за вказаним посиланням – Кому належать Коломийські громадські організації та ЗМІ. Частина 1 (інфографіка).

В Коломиї є декілька «політичних пулів» в які входять громадські організації, ЗМІ, фірми та місцеві політики.  Хоча Вікіпедія і дає роз‘яснення, що пул (від анг. pool – «загальний котел») — це форма об’єднання підприємств, коли прибуток всіх учасників акумулюється в єдиному фонді, а потім розподіляється між ними у заздалегідь установленій пропорції і має мікроекономічне значення. Проте, назву «політичний пул» ми даємо свідомо тому, що об‘єднання громадських організацій, ЗМІ та політиків також скидають все в «загальний котел» і вже потім розподіляють між собою політичні дивіденди.

49 політичних ідей

Одним із нових гравців на політичній арені Прикарпаття є Сергій Коцюр. Його знають як відомого підприємця – дизайнерська студія «49 ідей» та магазин оргтехніки «Оксі». У 2010 році Сергій Коцюр вперше спробував свої сили на місцевих виборах, де балотувався кандидатом в депутати до Коломийської міської ради від партії «Рідне місто». Також разом з ним на вибори – 2010 в команді йшла Марія Ткачук на міського голову Коломиї та Олександра Базюк (Мельник). Проте, новостворена партія зазнала поразки.

А ось місцеві вибори – 2015 склалися для Сергія Коцюра вдало. Він був обраний депутатом Івано-Франківської обласної ради та пізніше – першим заступником міського голови Коломиї Ігоря Слюзара. Варто зазначити, що Коцюр на виборах виборював посаду міського голови Коломиї. Проте, на виборах поступився чинному голові Коломиї Ігорю Слюзару лише 128 голосів.

Але обласне депутатство у нього таки через рік відібрала однопартійка «Самопомочі» Марія Ткачук. Суд вирішив, що Сергій Коцюр не може поєднувати депутатський мандат в обласній раді і посаду у виконкомі Коломийської міської ради.

На місцевих виборах – 2010 про Сергія Коцюра мало хто знав. Проте, на виборах у 2015 році він про себе заявив відразу. Ще до початку офіційного старту виборів Сергій Коцюр почав передвиборчу агітацію. Саме в цьому йому допомогла студія реклами та дизайну «49 ідей», яка володіє близько 65% білбордів та сітілайтів у Коломиї. Політична агітація на білбордах та сітілайтах була направлена на впізнаваність кандидата Сергія Коцюра та політичної партії «Самопоміч», що, власне,  дало свій результат.

Варто зазначити, що фактичним власником зовнішніх рекламних площин студії «49 ідей» є Сергій Коцюр. На даний час студією «49 ідей» керує його рідний брат Юрій Коцюр.

Цікаво також, що значною часткою зовнішніх рекламних площин в Коломиї володіє ще Сергій Федчук та Роман Бортейчук – у кожного по 15% від загальної кількості білбордів та сітілайтів, інші у власності Ігоря Ільчишина та Юрія Романюка. Всі вони використовують білборди та сітілайти для політичної агітації під час виборів.

Сергій Коцюр також є головою Коломийської міської організації політичної партії «Самопоміч». Разом з Коцюром на місцевих виборах-2015 по списку партії «Самопоміч» також йшли Оксана Ткачук (Рижук по матері) та Олег Токарчук – депутат Івано-Франківської облради від партії «Самопоміч», які є засновниками громадської організації «Ґенеза». Ще однією громадською організацією, яка наближена до Сергія Коцюра є «Коломийські атракції», засновниками якої є Надія (Софія) Віконська та Василь Лабич.

«З 2009 року активно займається благодійністю та громадською роботою у м. Коломия. У 2014 року ініціював створення у Коломиї ГО “Об’єднання “Самопоміч” і став її керівником. Завдяки чому втілив у життя декілька соціальних проектів: психологічна та інформаційна підтримка воїнів АТО; навчання літніх людей комп’ютерної грамотності; підтримка внутрішньопереселених осіб, допомога у реалізації їхніх проектів для м.Коломиї; створення місця дозвілля, самовдосконалення та волонтерства для молоді. У 2015 році очолив політичний осередок партії “Самопоміч” у Коломиї», – зазначено про Сергія Коцюра на сайті партії «Самопоміч».

Але фактично мова йде про громадські організації «Ґенеза» та «Коломийські атракції», які діяли під маркою ГО «Об‘єднана «Самопоміч».

Сам собі «Солідарність»

Якщо би коломийська «опозиція» проводила конкурс «Людина року 2016», то Любомир Жупанський, секретар Коломийської міськради, лідирував би в номінації «Одіозна людина Коломиї».

Цікаво, що Коломийська міська організація партії «Блок Петра Порошенко «Солідарність» є єдиною в Україні юридичною особою, яка заснована окремими особами, а не партією «Блок Петра Порошенко «Солідарність». Засновниками Коломийської міськорганізації партії «Солідарність» є Любомир ЖупанськийВіталій ГлушкоЛеся Белявська та Олег Осадчук.

Любомир Жупанський до квітня 2015 року був керівником Коломийської міської організації партії «Громада» – партія екс-прем‘єр-міністра Павла Лазаренка. На місцевих виборах – 2010 Любомир Жупанський вперше спробував потрапити до Коломийської міської ради як депутат. Проте, його спіткала невдача.

На місцевих виборах – 2015 Любомир Жупанський таки виборов перемогу. Тай ще в подальшому був обраний секретарем Коломийської міськради.

До 2016 року Любомир Жупанський був власником ТзОВ «Ель а медіа», яка володіє газетою «Коломия сьогодні». Саме ця газета було основним рупором агітації Любомира Жупанського на виборах у 2015 році. На даний час власником фірми «Ель а медіа» і газети «Коломия сьогодні» є Олег Осадчук. Олег Осадчук є членом виконкому Коломийської міської ради по квоті «Солідарність».

Наразі газету «Коломия сьогодні» вже не друкують. Проте, секретар Коломийської міськради Любомир Жупанський використовує інше друковане видання для висвітлення своєї діяльності. З лютого 2016 року Коломийська міська рада друкує інформаційний бюлетень «Ратуша».

«З метою всебічного і об’єктивного висвітлення діяльності органів місцевого самоврядування відділу інформаційної політики міської ради (Н. Сандецька) готувати до друку щомісячно в першій декаді інформаційний бюлетень «Ратуша», де буде висвітлено діяльність міської ради та її виконавчих органів», – зазначено в розпорядженні міського голови Коломиї Ігоря Слюзара.

Попри те, що з 1 січня 2016 року діє Закон 917-VIII «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» Коломийська міська рада таки знайшла «діру» в законі і використовує її у власних цілях.

Варто зазначити, що на місцевих виборах – 2015 політичні партії «Солідарність», «Народний фронт» та «Удар» об‘єдналися і йшли в одному виборчому списку. Проте, в Коломиї між цими політичними партіями виникли конфлікти. Через ці конфлікти коломийські «ударівці» взагалі не потрапили до виборчого списку, а «народофронтовці» –  лише частково.

«Багатопартійка»

«Цікавою» політичною фігурою виявилася Леся Белявська. Відомо, що Леся Белявська є членом партії «УНП». Також Леся Белявська до липня 2016 року була керівником Коломийської міської організації всеукраїнської партії «Нова сила» та є керівником та засновником ГО «Сила громади». Громадська організація «Сила громади» у липні 2015 року співпрацювала з партією «Громадським рухом «Народний контроль». Проте, Леся Белявська все ж таки на виборах – 2015 вирішила йти від партії «УНП». Керівником коломийського осередку партії «УНП» є Ігор Слюзар, який є головою міста Коломиї.

Варто зазначити, що Леся Белявська на парламентських виборах – 2014 працювала в штабі кандидата в нардепи Юрія Овчаренко, який балотувався від партії «Солідарність». Варто нагадати, що Леся Белявська є співзановницею Коломийської міської організації партії «Блок Петра Порошенко «Солідарність». Наразі Леся Белявська є депутатом Коломийської міської ради від партії «УНП».

Владний «політичний пул»

У 2002 та 2004 роках Ігор Слюзар пробував вибороти «мерське» крісло в Коломиї. Проте, лишу у 2010 році він та його команда змогли це зробити. Тоді на місцевих виборах – 2010 Ігор Слюзар виборов перемогу у Любомира Глушкова з мінімальним відривом – 49 голосів. Одним з рупорів на виборах Ігор Слюзар використовував газету «Вік», яка з’являється лише під час виборів. Власником газети «Вік» є Тетяна Яворська – дружина Тараса Яворського, який був першим заступником Ігоря Слюзара в період 2010-2015 року. Подружжя Яворських також є бізнес-партнерами Ігоря Слюзара в будівельному бізнесі. Всім відомий скандал з недобудованими кооперативами «Аквамарин», «Олександрит» та «Малахіт» дотепер не вщухає.

Ще одним друкованим виданням, який наразі використовується для висвітлення діяльності Коломийської міської ради, а також і голови міста Ігоря Слюзара – це інформаційний бюлетень «Ратуша».

Найближчі бізнес-партнери Ігоря Слюзара Тарас Яворський та Назар Федорук є засновниками Коломийської міської організації політичної партії «За Україну!» – партія В’ячеслава Кириленка. Коломийський осередок партії «За Україну!» очолює Назар Федорук, який також є керівником Коломийської міської молодіжної організації «Молодий рух». У 2006 році Любомир Грицак передав керівництво ГО «Молодий рух» саме Назару Федоруку, а сам очолив Всеукраїнську молодіжну громадську організацію «Молодий рух». Одним із засновників ВМГО «Молодий рух» є політик В‘ячеслав Кириленко.

Коломийська ГО «Молодий рух» фактично є молодіжним крилом коломийського осередку партії «УНП», яку в Коломиї очолює голова міста Ігор Слюзар.

 Також одним з бізнес-партнерів подружжя Яворських є Андрій Божик – депутат та голова фракції «УНП» в Коломийській міськраді. Андрій Божик та Тетяна Яворська є власниками фірми «Коломияміськбуд». Андрій Божик є засновниками громадської організації «Футбольний клуб «Карпати Коломия». Керівником цієї громадської організації є Олександр Тарасюк, який на місцевих виборах у 2015 році балотувався до Коломийської міської ради від партії «Самопоміч». Варто зазначити, що лише у 2016 році на розвиток футболу в Коломиї з міського бюджету було виділено 489 тис. гривень.

Ще однією «спортивною» громадською організацією, підтримкою якої користується Ігор Слюзар, є ГО «Івано-Франківська обласна федерація мотоциклетного спорту», власниками якої є Тарас Яворський, Михайло Попелюк та Ігор СлюзарМихайло Попелюк у 2015 році також балотувався до Коломийської міськради від партії «Самопоміч».

Схоже на те, що чинний мер Ігор Слюзар на місцевих виборах-2015 розклав кандидатів у різні політичні «кошики».

Михайло Попелюк разом з Михайлом Кушніруком та Юрієм Долинським є засновниками Коломийського міськрайонного об‘єднання “Народна самооборона Коломийщини”. Варто зазначити, що «Народна самооборона Коломийщини» на парламентських виборах-2014 та на місцевих виборах-2015 висловила підтримку Ігорю Слюзару.

На даний час Михайло Кушнірук є головою «Центру допомоги учасникам АТО Коломийської міської ради», який підпорядковується міському голові Ігорю Слюзару.

Варто зазначити, що голова міста має найвпливовіший ресурс, який він застосовує на виборах – це адмінресурс.

П.С. Словом, історія заплуталась у міцний клубок, але якщо за кожним політиком стоїть ряд громадських організацій та ЗМІ, то справа варта розплутування.

Про інші «політичні пули», де мають вплив інші коломийські політики та кому належить Вільне.ІНФО читайте згодом.

автор: Євген Гапич

Related Posts