Кому належать Коломийські громадські організації та ЗМІ. Частина 1 (інфографіка)

Spread the love

Вплив громадських організацій, «третього сектору» (тобто ані державного, ані комерційного або НУО) на державну політику України має важливе значення. А все тому, що вони відіграють особливу роль в політичному і соціально-економічному житті країни. Наявність розгалуженої системи громадських організацій є першою ознакою розвитку громадянського суспільства в країні – вважають фахівці з новітньої історії. На початку XXI століття американський уряд, здійснюючи збір статистичних даних, виявив, що на кожних 130 американців припадає одна громадська організація.

На даний час у Коломиї зареєстровано 180 громадських організацій. Згідно статутів більшість цих ГО мають на «реалізацію та захист громадянських, політичних, економічних, соціальних і культурних прав, інтересів людини, які сприяють розвитку творчої активності й самостійності коломиян, їх участі в управлінні місцевими та громадськими справами».

Хоча попри значну кількість неурядових організацій в Коломиї більшість з них недієва або «спливає» переважно на чергових виборах для підтримки певного політика. Або ж місцеві політичні групи використовують їх для лобіювання певних інтересів чи впливу на місцеву владу.

Яскравим прикладом цього є те, що у 2013 році при виконавчому комітеті Коломийської міськради була створена громадська рада, в яку увійшло 39 представників різних громадських організацій. Як правило, представники громадської ради відбиралися не за принципом дієвості їхньої громадської організації, а за принципом приналежності до міського голови Ігоря Слюзара, Любомира Глушкова або іншого політика.  Попри те, що громадська рада мала лише право дорадчого голосу, вона суттєво впливала на прийняття «правильних» рішень депутатами та членами виконкому Коломийської міськради.

Хто є власниками коломийських громадських організацій, які ЗМІ їм належать і чиї політичні інтереси вони представляють проаналізували Вільне.ІНФО.

В Коломиї є декілька «політичних пулів», в які входять громадські організації, ЗМІ, фірми та місцеві політики. Хоча Вікіпедія і дає роз‘яснення, що пул (від анг. pool – «загальний котел») — це форма об’єднання підприємств, коли прибуток всіх учасників акумулюється в єдиному фонді, а потім розподіляється між ними у заздалегідь установленій пропорції і має мікроекономічне значення. Проте, назву «політичний пул» ми даємо свідомо тому, що об‘єднання громадських організацій, ЗМІ та політиків також скидають все в «загальний котел» і вже потім розподіляють між собою політичні дивіденди.

«Батьківщина» тримає пульс

Одним з таких пулів в Коломиї є «політичний пул Батьківщина». В серпні 2015 року керівником Коломийської міської організації ВО «Батьківщина» стає Сергій Федчук.

Сергій Федчук є депутатом Коломийської міської ради VI-VII скликання від «Батьківщини», голова постійної комісії «З питань екології, використання земель, природних ресурсів та регулювання земельних відносин».
Сергій Федчук разом з Тарасом Гнатишиним є засновниками ГО «Фонд пам‘яті Андрія Федчука».

Громадська організація “Фонд пам’яті Андрія Федчука” була заснована у 2010 році на честь загиблого бронзового призера Олімпійських ігор з боксу Андрія Федчука. Зрозуміло, що організація підтримує розвиток молоді у спорті і всіляко заохочує його, – прокоментував нам Сергій Федчук.

Відомо й те, що «Фонд пам‘яті А.Федчука» у 2010 та 2015 році активно підтримував кандидата на голову Коломиї Любомира Глушкова. Так, у 2010 році під виглядом «добрих справ» відбувалася непряма агітація, а у 2015 році відбулись офіційною заявою про підтримку цього кандидата на голову міста.

Тарас Гнатишин, депутат коломийської міської ради від «Батьківщини», є також співзасновником Коломийського міського ВПО «Коломия-центр», яке засноване у 2014 році.  Одна з найпотужніших громадських організацій Прикарпаття, яка забезпечує бійців у зоні АТО всім необхідним, а також допомагає їм після повернення додому.

Керівником та засновником ГО також є Владислав Таржинські, який у 2015 році балотувався до Коломийської міськради від партії «Укроп». Варто зазначити, що переважна більшість членів «Коломия-центр» у 2015 році були кандидатами в депутати до різних рад від партії «Укроп».

Також «Коломия-центр» у 2015 році висловила свою підтримку Любомиру Глушкову, кандидату на голову міста Коломиї. Проте, роком раніше на парламентських виборах не підтримувала жодного кандидата в народні депутати України.

До «політичного пулу Батьківщина» також входить громадська організація «Коломийська міська молодіжна організація «Батьківщина молода». Керівником ГО є Віктор Будзінський, депутат Коломийської міськради від Батьківщини.

«Переважаюча» кількість

Наступний «політичний пул» об‘єднує найбільшу кількість громадських організацій. До його складу входять сім різних за напрямками діяльності НУО. Багато з них засновані ще у 2003 році. Проте зараз дієвих досить мало.

Засновником відомої, але вже недієвої, громадської організації «Коломийський молодіжний центр» є Віталій Вандич, депутат Коломийської міської ради IV-VI скликань. А ось у 2015 році на чергових місцевих виборах удача відвернулася. «Велике» об‘єднання політичних сил «Солідарність», «Удар» та «НФ», яке було спущено «зверху»,  зіграло злий жарт на місцевому рівні. Між головою Коломийського осередку партії «Солідарність» Лубомиром Жупанським та народофронтовцем Ігорем Ільчишиним й ударівцем Володимиром Довганюком виник конфлікт. Кандидати від «Удару» взагалі не були включені в списки, а місцевий «Народний фронт» не отримали підтримки від коломийської «Солідарності». Не допомогли і громадські організації, хіба декільком кандидатам.

Віталій Вандич також є засновником наступних ГО: «Українська студентська спілка», «Інститут громадського представництва» та «Громадський актив Коломиї». Ці громадські організації також використовували для підтримки кандидата на голову міста Любомира Глушкова.

Ще одним засновником ГО «Інститут громадянського представництва» є Любомир Грицак. У 2010 році Любомир Грицак очолював виборчий штаб Любомира Глушкова, а на минулих місцевих виборах-2015 працював у штабі Глушкова.

В 2014 році Любомир Грицак балотувався до Верховної Ради від партія «Воля». Проте, зняв свою кандидатуру на користь народофронтовця Юрія Тимошенко, який також йшов по 88 округу.

Любомир Грицак також є засновником громадської організації «Спілка української молоді». Ще одна вагома фігура у цьому «пулі» –  Роман Бортейчук, екс-депутат Коломийської міської ради від Батьківщини та член виконавчого комітету, який був засновником «Спілка української молоді». Проте, Романа Бортейчука знають як успішного бізнесмена. Перш за все відомим він став завдяки виробництву мінеральної води «Пістинська джерельна» та будівництву багатоквартирних будинків.

Майже всі перелічені громадські організації зареєстровані за однією адресою: м.Коломия, бул. Лесі Українки, 32а.

Але це не все: ще дві громадські організації також зареєстровані за адресою бул. Лесі Українки, 32а – це «Українська народна молодь» та «Благодійний фонд культури міста Коломиї».

Засновниками «БФ культури міста Коломиї» є Роман Бортейчук та Уляна Мандрусяк, начальник відділу культури Коломийської міськради та екс-депутат міськради від Фронту Змін.

Згадані Віталій Вандич та Роман Бортейчук є засновниками багатьох фірм.

«Політичний пул Бортейчука» також підсилений рядом ЗМІ. На тестя Романа Бортейчука –  Михайла Вітенка – зареєстрована фірма «Телерадіокомпанія «Рідні медіа». У розпорядженні фірми ще й газета «Коломийські Вісти» та сайт «Коломия веб-портал» – це перше онлайн видання в Коломиї.

На виборах до місцевих рад у 2010 та 2015 роках «Коломийські Вісти» були рупором Любомира Глушкова, партії «Батьківщина» та «Фронту змін»(2010 рік, – ред.).  У 2012 році газета переважно друкувала агітаційні статті на підтримку Богдана Гдичинського, кандидата до ВРУ, а в 2014 співпрацювала з кандидатом в нардепи Юрієм Тимошенко.

Нардепівський вплив

«Надати допомогу тим, хто цього потребує, не відкладаючи на завтра». Таку мету поставили перед собою доброчинці з благодійного фонду «Покуття», яке днями розпочало свою роботу в Коломиї. Ініціатором створення фонду став народний депутат України Андрій Іванчук», – зазначав сайт газети «Дзеркало Коломиї».

Благодійний фонд «Покуття» розпочав свою роботу у 2015 році. За цей час фонд зробив досить багато «подарунків» місту. Головним і найдорожчим подарунком був фонтан.

Головою фонду та засновником БФ «Покуття» є Уляна Мандрусяк. Співзасновники – Юрій Плекан, Володимир Харук, Ігор Ільчишин та Любов Чернишова. Усі, крім останньої співзасновниці, були депутатами Коломийської міської ради від «Фронту Змін». У 2015 році спробували ще раз свої сили на місцевих виборах, але програли.

Ігор Ільчишин є депутатом Коломийської міської ради від БПП. Проте, через конфлікт з секретарем міськради Любомиром Жупанським, Ільчишин знаходиться в опозиції до влади і навіть не входить ні в одну з депутатських фракцій Коломийської міськради.

Любов Чернишова є матір‘ю нардепа Андрія Іванчука. Тому Андрій Іванчук є не лише ініціатором, але й має певний контроль над благодійним фондом.

На виборах до місцевих рад у 2015 році БФ «Покуття» активно «засипало» подарунками виборчі округи, де балотувалися засновники цього фонду, що можна вважати непрямим підкупом виборців. Проте, виграти вибори пощастило лише Ігорю Ільчишину та Ользі Петрів, яка є членом ради БФ «Покуття» (інформація з сайту Дзеркало Коломиї). Вслід за Ільчишиним, Ольга Петрів також не входить ні в одну з депутатських фракцій Коломийської міськради.

Не обійшлося у  БФ «Покуття» і без знайомих облич: серед членів фонду виявився і Любомир Глушков.

Благодійний фонд «Покуття» не обмежується лише Коломиєю, а також «небайдужі до проблем виборців Коломийсько-Городенківського округу. Тут допомагатимуть прикарпатцям, які перебувають у кризових ситуаціях. Фонд також допомагатиме дітям, інвалідам і хворим людям, які потребують соціальної допомоги» – підкреслює «Дзеркало Коломиї».

Нагадаємо, парламентські вибори-2012 увійшли в історію як вибори “добрих справ”. По Коломийсько-Городенківському округу кандидат в нардепи Богдан Гдичинський вже використовував таку практику через вливання благодійного фонду «Заради добра».

До «політичного пулу Іванчука» також входить газета та сайт «Дзеркало Коломиї». Засновником якої є ВКФ «Ліга». Власниками фірми є Наталія Палійчук та Ганна Ільчишин – мати Ігоря Ільчишина.

Газета «Дзеркало Коломиї» на парламентських виборах-2014 активно «агітувала» за кандидата в нардепи Юрія Тимошенко. А на місцевих виборах-2015  – за своїх кандидатів-засновників БФ «Покуття» та кандидата на голову міста Любомира Глушкова.

На даний час газета в «повній» опозиції до міської влади. Особливо «під прицілом» журналістів видання та сайту знаходиться секретар Коломийської міськради Любомир Жупанський.

«Радикальний» мінімалізм

Новими «гравцями» в коломийському громадсько-політичному житті можна назвати Олександру Базюк та Катерину Рижих.

Олександра Базюк є головою Коломийської міської організації «Радикальної партії Ляшка». Також вона є власником видання «Газета Реклама».

Катя Рижих є засновником благодійного фонду «Ми допоможемо».  Фонд активно допомагає сім‘ям поранених та загиблих бійців АТО. Проте, це не допомогло Катерині Рижих стати депутатом Коломийської міськради на виборах-2015.

Не збулись мрії й Олександра Базюк, яка також намагалась заскочити у мерське крісло на виборах у 2015 році. Наразі вона член виконкому Коломийської міської ради.

В березні 2016 лідер Радикальної партії Олег Ляшко вчергове заявив, що вони (партія, – ред.) залишаються в жорсткій опозиції до влади, а вже в травні 2016 року в Коломиї реєструється ще одна громадська організація «Прозора Коломия». Одним із засновників ГО «Прозора Коломия» стає Олександра Базюк.

Тримай «удар»

Нині засоби масової інформації відіграють одну з вирішальних ролей у формуванні суспільної свідомості. Мабуть тому цей «політичний пул» зробив ставку на засоби масової інформації.

Головним «медіа продюсером» цього «пулу» можна назвати Віктора Фітя, який є головним редактором газети «Коломийська правда» та ютуб-каналу «Думай.TV».  Він же – засновник ГО «Прозора Коломия» на пару із Вікторією Мартинюк, головним редактором газети «Дзеркало Коломиї».

Власником ютуб-каналу «Думай.TV» є громадська організація «Думай». Засновниками ГО «Думай» є всім відоме тріо: Віктор Фітьо, Володимир Довганюк та Михайло Вовк.

Михайло Вовк балотувався на голову Коломиї у 2015 році. Володимир Довганюк був депутатом Коломийської міськради від партії «Удар» з 2010 по 2015 рік. У 2012 році балотувався до Верховної ради України. Проте, партія «Удар» зняла його кандидатуру на користь Олександра Донія.

Михайло Вовк та Володимир Довганюк заснували ГО «Лікарняна каса «Прикарпаття», яку використовували, як приховану агітацію на виборах.

Засновником газети «Коломийська правда» є ТзОВ «Редакція газети «Коломийська правда». Власниками якої є Володимир Довганюк та Олександр Мензатюк, екс-депутат Коломийської міськради від партії «Удар». Вони також є засновниками ГО «Громадянський актив Коломиї».

Проте, найбільш вагомий вплив «політичний пул Удар» має через телеканал «НТК» та радіо «Сяйво». Якщо радіо «Сяйво» слухає менша аудиторія, то конкурентів телеканалу «НТК», які висвітлюють регіональні події, в Коломиї та районі просто не існує.

Власником телеканалу «НТК» та радіостудії «Сяйво» є Василь Дем’янюк та бізнесмен Ігор Грабовецький. А його дружина – Галина Грабовецька – разом з Тарасом Мар‘янським та Олександром Мензатюком є власником фірми ВКФ «Тріумф».

На парламентських виборах-2014 Тарас Мар‘янський балотувався до Верховної ради як самовисуванець.

Головним редактором телеканалу «НТК» є Тамара Приходько, яка балотувалася до обласної ради від партії «Солідарність» у 2015 році.

П.С.

Словом, історія заплуталась у міцний клубок, але якщо за кожним політиком стоїть ряд громадських організацій та ЗМІ, то справа варта розплутування.

Про інші «політичні пули», де мають вплив Ігор Слюзар, Любомир Жупанський, Геннадій Романюк та інші … прочитаєте згодом.

автор: Євген Гапич

Related Posts