Коршівська ОТГ в одніх руках

Spread the love

Одним із напрямків розвитку громади є ефективне використання земель. Є декілька питань, які непокоять при цьому:  чи дійсно громада правильно розпоряджається своїми землями, чи призведе це до покращення життя кожного окремого члена громади, розвитку привабливості території, зручності проживання у цій місцевості, інвестиційної привабливості? Чи не відійшли ці земельні ділянки в оренду з вигодою лише для окремих місцевих депутатів? Чи взагалі хоч якусь копійку отримує громада із земельних ділянок?

Бюджет Коршівської ОТГ цього року становить 54 мільйона гривень. Проте, витрати на заробітну плату працівникам сільської ради та її підрозділам, вчителям та лікарям, а також витрати на комунальні послуги та енергоносії становлять понад 39 мільйонів гривень.

Лише 12,6 мільйонів гривень є власними надходженнями до бюджету, а основна частина – це державні дотації та субвенції – 41 мільйон гривень. Тобто, якщо держава змінить правила гри і не буде надавати гроші, навіть частиною цих грошей Коршівська громада просто не в змозі буде утримувати освітні та медичні заклади. А про подальший розвиток навіть і мови немає.

Вихід є – ефективне використання сільськогосподарських земель.

На сьогодні до бюджету Коршівської сільської ради надходить лише 2,5 млн грн земельного податку та орендної плати за землю.

У 2020-2021 роках депутати Коршівської ОТГ передали своєму комунальному підприємству «Підзамча» 286 га сільськогосподарських земель у постійне користування. Оціночна вартість цих земель становить понад 1,8 млн грн. До бюджету громади КП «Підзамча» на рік сплатить лише 2% від вартості цих земель, а це мізерні 36 тис грн. податку на землю.

Проте, громада могла б отримати не менше 1 мільйона гривень, якщо виставила би ці землі на аукціон з оренди землі. До прикладу, сусідня П’ядицька ОТГ отримує по 4500 гривень з гектара за землі, які перебувають в оренді.

Звичайно, що таке рішення законне, бо приймалося депутатами громади. Але є інші факти неефективного використання сільгоспземель.

За даними аналітичної системи «YouControl» Коршівська сільська рада (ОТГ) має понад 350 гектар сільгоспземель, які офіційно оформленні та знаходяться у комунальній власності. Це далеко не всі обліковані землі. Ще є понад 400 гектарів сільгоспземель, які не внесені у кадастровий реєстр. Але це не заважає ними користуватися.

До прикладу, у с.Ліски урочище «Коло Тетяни» 10 гектар земель фермерського фонду, які не обліковані, але з 2015 року обробляються сільськогосподарським кооперативом «Яродан».

с.Ліски, урочище «Коло Тетяни»

За весь період «Яродан» не сплатив жодної копійки до бюджету сільської ради. Лише з цієї ділянки «Яродан» зобов’язаний був сплатити понад 250 тис грн орендної плати з 2015 по 2021 рік. Проте, це не єдина земельна ділянка, яку обробляє цей кооператив без будь яких договорів.

с.Ліски, урочище Міньорка, 17 га


Цікавим є те, що власником кооперативу «Яродан» є Ярослав Савчук, який на даний час є головою Коршівської ОТГ. До цього він був депутатом Коршівської сільської ради.

Ще одним засновником СОК «Яродан» є Ігор Рачковський, зять Ярослава Савчука. Керує кооперативом його син Назар Савчук.

Інші не обліковані сільгоспземлі, які не в обробітку «Яродан», передані іншим фермерським господарствам. Цікавим є те,що землі передавалися без рішень сільської ради, а розпорядженням сільського голови Ярославом Савчуком. Це є грубим порушенням законодавства і кваліфікується як кримінальний злочин за ст. 364 ККУ «Зловживання владою або службовим становищем» або ст.191 ККУ «Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем».

Лише за 2021 рік громада Коршівської ОТГ могла отримати до бюджету понад 1,6 млн грн за оренду з 400 га земель, які Ярослав Савчук своїм розпорядженням роздав своєму кооперативу «Яродан» та іншим фермерським господарствам. А з 2015 року громада втратила біля 10 млн грн. Це досить значні кошти для такий сіл.

Коршівська громада втрачає не лише на сільгоспземлях. Є ще нерухомість та земельні ділянки в центрі с.Коршів, які Савчук також передав своїм наближеним чи друзям під комерцію.
Варто зазначити, що орендна плата за нерухомість чи землю під комерційну діяльність в рази більша. Це ще сотні тисяч гривень, які не надходять до бюджету ОТГ.

Закупівлі матеріалів без проведення тендерів у «своїх» на загальну суму понад 250 тисяч гривень – Василя Коцаби, Оксани Мельничук та Марії Семенюк. Саме цим людям і була часткова роздана комунальна нерухомість та земля, за яку вони не сплачують орендну плату.

І більш цікавий факт – завищення цін на матеріалах на будівництві футбольного поля у с.Черемхів.

Коршівська сільська рада сплатила підряднику ТзОВ «ІФ-Капітал» 1,5 млн грн за будівництво футбольного поля. Проаналізувавши акти виконаних робіт, які підписував Коршівський сільський голова Ярослав Савчук, з’ясувалося, що «ІФ-Капітал» завищив ціни на матеріали на понад 120 тисяч гривень.

Отже, громада має не абиякі ресурси для розвитку. Проте, ці ресурси знаходяться в руках у однієї людини – сільського голови Ярослава Савчука. Саме він розпоряджається землями, нерухомістю та коштами громади фактично без громади.

Проте, така ситуація не лише в Коршівській ОТГ.

Related Posts