Надприбутки для своїх: як компанія-монополіст заробляє під час будівництва доріг 

Spread the love

Якісні дороги – інвестиція в розвиток інфраструктури регіону. Дорогі дороги – це наповнення кишень замовників та виконавців робіт. Але не кожна фірма може опанувати тендери на ремонт чи будівництво доріг. Особливо коли ці тендера вже не на сотні мільйонів, а на мільярд чи два мільярди гривень. Будівельну фірму не зупиняє жибратській прибуток у 0,5% від доходу, бо в кошторисі “Укравтодор” вже люб’язно, для своїх, заклав 15-30% “лівого” прибутку на будівельних матеріалах. А коли твоя фірма під опікою одного нардепа, а потім іншого, та ще й входить у впливову фінансову групу, то що і хто їй може завадити освоювати державні гроші і заробляти собі мільярди гривень?

Велике будівництво дорожчає

У 2015-2020 роках в країні було відремонтовано та побудовано 12 тисяч кілометрів автомобільних доріг. На 2021 рік “Укравтодор” запланував відремонтувати 6,5 тисяч кілометрів доріг.

У 2016 році вартість поточного середнього ремонту 1 км дороги 3-ї категорії в середньому становила 5,5 млн грн, капітального ремонту – 11,5 млн грн. Проте, у 2020 році ціна за 1 км відремонтованої дороги середнім ремонтом зросла вчетверо – до 23 млн грн, а капітальним більше ніж вдвічі – до 30 млн грн. При цьому, ціна будматеріалів майже не змінилася.

Як пояснюють у CoST, які активно моніторять будівництво та ремонт доріг, причина подорожчання – у якіснішому ремонті. Якщо раніше ремонтували лише верхній шар, як того вимагали стандарти, то тепер ремонт роблять більш комплексно.

“Якщо говорити про вартість поточного середнього ремонту, роботи виконано не просто так – зрізали асфальт і зверху щось накатали, а справді посилили основу, облаштували освітлення, бар’єрну огорожу. І це все є. Звісно, з відкритими даними потрібно ще працювати, це є в Prozorro, їх потрібно аналізувати, і ми надалі шукатимемо шляхи, щоб це все автоматизувати. Але роботи оплачено не просто так”, – прокоментувала під час брифінгу голова Команди підтримки реформ при “Укравтодорі” Олександра Азархіна.

Неприхований фаворит

У 2020 році Укравтодор витратив понад 90 млрд грн на будівництво та ремонт доріг. 75% підрядів, а це 73 млрд гривень, Укравтодору отримали фірми з Національної асоціації дорожників України (НАДУ) разом з фірмою з оточення Ігоря Коломойського.

«За результатами 2020 року шість фірм з Національної асоціації дорожників України (НАДУ) разом з фірмою з оточення Ігоря Коломойського отримали 75% підрядів Укравтодору вартістю 73 млрд грн на середній/капітальний ремонт, реконструкцію і будівництво доріг державного значення. Решта 25% була розподілена між 38 компаніями», – пише онлайн видання «Наші гроші».

Фірмою з оточення Ігоря Коломойського є ТзОВ «ПБС», яка у 2020 році отримала 9% усіх підрядів Укравдодору – 8,4 млрд грн. Загалом, з 2015 року по жовтень 2021 року «ПБС» підписала угод на ремонт та утримання автомобільних доріг, мостів на загальну суму 28,34 млрд грн. 

З вересня 2015 по листопад 2021 років замовники робіт перерахували на рахунки ТзОВ «ПБС»  14,999 млрд грн за виконані роботи.

За даними CoST Ukraine, фірма «ПБС» увійшла у ТОП-5 підрядників з виконання робіт по капітальному, поточному середньому  ремонту та реконструкції автомобільних доріг в Україні. З 2015 по 2021 рік 15,3% усіх договорів на ремонт доріг були укладені з цією фірмою.

Дорогі дороги

Перший «серйозний» тендер фірма «ПБС» виграла у червні 2015 року на поточний середній ремонт дороги Н-09 на ділянках у Львівській області вартістю 245 млн грн. Ще через два місяці на цій же дорозі компанія отримала підряд в 325,96 млн грн. Цьому тендеру передував гучний скандал за участі  чинних на той час народних депутатів Олександра Шевченко, Михайла Довбенка, Анатолія Матвієнко і Юрія Дерев’янко.  Під час початку ремонту дороги Н-09 Мукачеве – Львів поблизу смт. Більшівці Галицького району вони заявили, що будівництво відбувається за неправильною технологією.

Відтак будівельники мусили зупинити роботу, а саме після цього і відбувся тендер, у якому Служба автомобільних доріг в Івано-Франківській області задля перемоги “ПБС” відхилила чотирьох набагато дешевших конкурентів фірми Шевченка. При цьому Миколу Проціва, який опонував Шевченку, було звільнено з посади директора Івано-Франківської САД і на його місце було призначено Василя Буджака, який дотепер очолює це відомство.

Саме тоді Олександр Шевченко публічно підтвердив свою причетність до фірми «ПБС».

«Я не приховую, що маю стосунок до фірми «ПБС», яка виграла тендери на ремонт доріг по вулиці Набережній імені Василя Стефаника в Івано-Франківську та автомагістралі Львів-Івано-Франківськ на території Львівської області”, – заявив він у ЗМІ.

Пізніше тендера на ремонт доріг фірмі «ПБС» було вигравати “простіше”. 

Рецепт здорожчання доріг

Аналізуючи тендерну документацію для будівництва доріг, ми помітили, що, практично по всім дорогам тендери передбачають застосування технології холодного ресайклінгу, що вдвічі здорожчує вартість будівництва. 

«У проектах прописуються вимоги: холодний ресайклінг. Це специфічна технологія і за фактом тільки фірма «ПБС» може в нашому регіоні її виконувати. Тому і виграє усі. Раніше було зухваліше, він (Шевченко — ред.) особисто вривався у тендерні комітети та “стежив” за процесом. Але коли почали писати технологію ресайклінгу в проекти, потреба у «віджимі» відпала», — описує ситуацію івано-франківський журналіст, шеф-редактор сайту «Галка» Вадим Войтик.

“На мою думку це не дуже добре. Прориває воду чи газ, не так просто добратися – сидячи бетони. І це досить дороге задоволення. Як для міста, це моя особиста думка, не треба цього. На відновлення (доріг зроблених за технологією холодного ресайклінгу, – ред.) використовується традиційна технологія – засипка піску, щебеню і трамбування слоїв. Теоретично можна правильно зробити, а практично, то Ви самі бачите наслідки ремонтів – там просіло, там просіло”, – технолог з ремонту доріг КП “Полігон Екологія” Олександр Харін.

Варто зауважити, що ціни на ремонт доріг завищені не лише через застосування технології холодного ресайклінгу. У тендерах Укравтодору у абсолютній більшості випадків зафіксовано ціни, що значно перевищують дані навіть «недосконалого» моніторингу самого укравтодорівського інституту ДерждорНДІ , який щомісяця оприлюднює на сайті Укравтодору дані про вартість будівельних матеріалів у різних регіонах України.

“Коли підбираються ціни під інвестиційний кошторис, то це не робить одна людина. Проектант має свою базу цін. Вони нам пропонують, дають таку відомість, які вони ціни хочуть закласти в проект. Ми аналізуємо маючи свій моніторинг і підставляємо свої ціни, якщо нам щось не подобається. А потім воно попадає до експерта, який так само має свою базу цін. По-суті, розбіжностей таких по цінах немає. Тобто, всі кар’єри дають всім однакові ціни. Якщо я, наприклад, звертаюся в кар’єри і дайте мені до Івано-Франківська вартість щебня і так само до нього звернуться проектанти, і так само звернуться експерти, то у нас буде однакова ціна.
Але у нас було декілька випадків коли вони казали (експерти, – ред.), що ми даємо за низькі ціни. Тому, що у нас на деякі матеріали, якщо взяти по всій Україні, була найнижча ціна. І вони нам казали, що пришліть підтвердження звідки ціна”, – пояснила ціноутворення керівник інвестиційно-кошторисної роботи Івано-Франківського САД.

Розглянемо на конкретних прикладах.

У грудні 2017 року САД в Івано-Франківській області укладає угоду з фірмою «ПБС», по переговорній процедурі. Предмет договору – додаткові роботи з капремонту дороги Р-62 Криворівня – Чернівці вартістю 23,71 млн гривень.

Капітальний ремонт дороги Р-62 Криворівня-Чернівці. 2017 рік
Піщано-гравійну суміш для основи дороги брали просто з річки.
Капітальний ремонт дороги Р-62 Криворівня-Чернівці. 2017 рік

В актах виконаних робіт фірма «ПБС» вказує, що використала 3982 м.куб щебенево-піщаної суміші (ЩПС) обробленою 4% цементом та 2% бітумною емульсією. Ціна такої суміші – 1630,03 грн за метр кубічний, як зазначено в актах виконаних робіт.

Звичайно, ціни на таку готову суміш на сайті ДерждорНДІ немає, бо фірма «ПБС» запровадила «космічні» технології в ремонті автомобільних доріг – холодний ресайклінг.

Отже, ціна на таку готову суміш на сайті “Укравтодору” відсутня. Тому порахуємо ціну самі: 

251,17 грн (ЩПС) +117,90 грн (4% цементу М400)+ 303,00 грн (2% бітумна емульсія) = 672,07 грн за метр кубічний готової суміші. Тобто, в два з половиною рази дешевше, ніж у актах виконаних робіт ПБС. 

Як бачимо, лише на цих двох позиціях – щебені та суміші “ПБС” – компанія-підрядник може заробити 4,24 млн грн чистого прибутку.  І це при загальній вартості виконаних робіт на 23,71 млн грн.

Звичайно, що ці підрахунки не є абсолютно точними, але показують загальну картину, як можна непогано заробити на різниці цін на матеріалах.

Варто зазначити, що офіційний прибуток за ці виконані роботи, згідно актів виконаних робіт, становить 32 тисячі грн. Але, як бачимо, можна непогано заробити на матеріалах.

м.Коломия. Ремонт вул. Старицького-Атаманюка. 2018 рік
Використана піщано-гравійна суміш. м.Коломия. Ремонт вул. Старицького-Атаманюка. 2018 рік

Подібну картину спостерігаємо і в Чернівецькій області.  У вересні 2019 року обласна Служба автодоріг уклала угоду з «ПБС» на Капремонт дороги М-19 Доманове (на м. Брест) – Ковель – Чернівці – Тереблече (на м. Бухарест)» вартістю 199,75 млн грн.

За нашими підрахунками, за рахунок завищених цін на ЩБС, щебені та асфальтобетонній суміші на цьому об’єкті ПБС отримав близько 7 мільйонів гривень прихованого прибутку. Варто зазначити, що аналізувалися лише окремі будівельні матеріали на різницю в ціні, які були використані «ПБС» під час капітального ремонту автомобільної дороги М-19.

Нагадаємо, фірма «ПБС» отримала за виконання робіт з ремонту доріг та мостів у 2015-2021 році 15 млрд грн і підписала 350 договорів з різними замовниками на загальну суму 29,21 млрд грн.
За нашими підрахунками, лише по вказаним будівельним матеріалам «ПБС» на кожному договорі має в середньому 4 млн грн накрутки. В загальному на 250 договорів (100 відкинемо як низькобюджетні) фірма може отримати близько 1 мільярда гривень «лівого» доходу.

Зауважимо, що було проаналізовано з десятки актів виконаних робіт фірмою «ПБС» і неможливо їх всі описати в цьому матеріалі.

Всі свої

Кошторис на виконання робіт з ремонту доріг, мостів чи утримання цих доріг складається із кількох компонентів: вартість матеріалів, заробітна плата робітникам, експлуатація машин та механізмів, загальновиробничі витрати, прибуток, адміністративні витрати та податок на додану вартість.

Левова частка витрат на ремонт доріг – це ціна матеріалів, на другому місці – оренда техніки, на третьому – заробітна плата. При цьому, основним матеріалом для ремонту автомобільних доріг є асфальтобетонна суміш.

“Все залежить від кількості шарів дорожнього покриття. Якщо це поточний ремонт і тільки два шари асфальту, то асфальт складе 80% або 90%. Якщо це регенерація і є інші добавки, то асфальт складе 60%. Якщо додаються кілька нижніх підстилаючих шарів дорожнього одягу та щебенево-піщаних сумішей з додаванням цементу, то там асфальт може половину від вартості матеріалів “, – пояснюють в «Укравтодорі».

Фірма-виконавець не може робити націнку на будматеріали. Тому купують у “своїх” фірмах (“свої” – це фірми, які пов’язані між собою однаковою адресою, телефоном, засновниками, бенефіціарними власниками чи тісними комерційними взаємовідносинами), або домовляються про “відкат” у сторонніх постачальників. “Свої” фірми купують, знову ж таки, у “своїх”. Чим довший ланцюг, тим більша вартість товару і менший податок на прибуток. Те саме стосується і оренди техніки.

Згідно даний порталу «Є-дата»  “ПБС” накупило матеріалів у семи пов’язаних між собою компаній (див. Інфографіку)  на суму понад 710 мільйонів гривень.

Ці компанії, ТзОВ «Скорзонера», ТзОВ “Віта Констракшн”, ТзОВ «Західдорінвест», ТзОВ “Дрiада Рiал Iстейт”, ПП “Сиплайнзахід” та ТзОВ «Буковель», контролюються фінансовою групою “Приват” Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова. 

З 2004 по 2016 роки фірмою «Скорзонера» керував Олександр Шевченко. Бенефіціарними власниками “Скорзонера” є Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов.

Проаналізувавши профілі семи компаній, у яких замовляє будматеріали та техніку ПБС, ми помітили, що вони мають спільні номери телефонів, адреси, власників та бенефіціарів. Про деяких власників немає жодної інформації у відкритому доступі. Підозріло виглядає і той факт, що більшість цих компаній мають кінцевих бенефіціарних власників за кордоном – в тому числі – в офшорах ТзОВ “Віта Констракшн”, ТзОВ «Західдорінвест» та ТзОВ «Буковель»

В тендерній документації ми виявили ще одну цікаву деталь: ці сім компаній не мають власного виробництва будматеріалів, і використовують потужності інших підприємств. 

Наприклад, минулого року фірма “ПБС” купувала асфальтобетонну суміш на 29 млн грн  у ТзОВ “Волиньдорбут” – яка не мала власного асфальтного заводу та закуповує асфальт у «Ковельський ШБУ-63».

Ще один приклад: якщо вірити документам, італійська компанія «Віта Констракшн» виготовляє асфальтобетонні суміші для ТзОВ «ПБС». Проте, сама «Віта Констракшин» насправді нічого не виготовляє, а орендує один з асфальтобетонних заводів у ТзОВ «Західдорінвест». 

Чому ПБС не працює із реальними заводами напряму, підписує контракти у їхніх орендарів – незрозуміло. Керівник “Західдорінвест” та “Буковель” Галина Колибабюк пояснила: “Фірма не виготовляє асфальтобетонні суміші самостійно тому, що у нас основний вид діяльності це надання автомобільного транспорту в оренду. Тому ми надали асфальтобетонні заводи в оренду “Віта Констракшн”. Чому “ПБС” орендує техніку у нас? То питання до ПБС”.

Асфальтобетонний завод в м.Надвірна, який належить “Західдорінвест”. Його орендує “Віта Констракшн” та виготовляє асфальт для ТзОВ “ПБС”.

Варто зазначити, що номер телефону  +380673444620 вказаний у реєстраційних даних “Віта Констракшн”, але в дійсності він належить Галині Колибабюк, яка пояснила, що просто раніше працювала у цій фірмі.

Ми надіслали запити в “Волиньдорбут”, «Віта Констракшн» та ПБС та не отримали жодної відповіді. Поки що виглядає так, що ПБС через ці фірми, про які ми писали раніше, виводить бюджетні кошти, що значно збільшує вартість ремонту доріг, про що домовляються із обласними офісами Укравтодору.

Техніка “ПБС” працює на фірму “Волиньдорбуд”.

“ПБС” почав вигравати тендера на ремонт доріг у Волинській області лише з 2020 року. В цьому їй допомагає  нардеп від партії “За майбутнє” Ігор Палиця. Його дружині Оксані та сину Захару належить фірма ТзОВ «Буковель», яка зареєстрована в с.Паляниця Івано-Франківської обл. Засновником фірми є офшорна кіпрська компанія Тінарето Холдінгс Лтд.

Варто зазначити, що Олександр Шевченко є депутатом обласної ради Івано-Франківської облради від партії «За Майбутнє». Також Олександр Шевченко та Ігор Палиця однопартійці та давно товаришують, є бізнес-партнерами Ігоря Коломойського. Якщо раніше “ПБС” контролював Шевченко, то назараз контроль фактично перейшов до Палиці, – про це нам стало відомо із депутатських джерел.

Уважно спостерігають за діяльністю компанії ТОВ «ПБС» не лише журналісти, а й правоохоронці. Лише за останні три роки ця фірма є фігурантом 28-ми кримінальних проваджень за фактами розтрати бюджетних коштів за статтею 191 КК України . Втім, поки що жодне із них ще не дійшло до суду. Ба більше, деякі були закриті.

Також САД Херсонської області через суд вимагає у “ПБС” виконати гарантійний ремонт дороги М-14 Одеса – Мелітополь – Новоазовськ вартістю 6,5 мільйонів гривень, яку фірма ремонтувала у 2019 році.

А поки слідчі намагаються розмотати складні схеми, робота продовжується. За 2015-2020 роки ТзОВ «ПБС» виконала підрядів на 9 мільярдів 417 мільйонів гривень. При цьому, чистий прибуток фірми за ці роки склав 83 мільйона гривень. І левова частка цього прибутку припадає на 2020 рік – 64 мільйони гривень. Тож можна сказати, що справи у компанії йдуть успішно.

Автор: Євген Гапич

Менторка публікації –  Любов Величко

Related Posts