Наше світло сьогодні з НЕФКО, або як поставити 550 тис грн у свою кишеню

Spread the love

Постійне зростання попиту на енергію  стимулює розвиток енергозберігаючих технологій з метою вирішення глобальних проблем, пов‘язаних з енергетичною безпекою і зміною клімату в усьому світі, і це стає все більш актуальним.

Слова «енергозбереження» та «енергоефективність» часто згадуються спільно. Однак, все-таки це різні речі. Ефективність означає отримання бажаного результату з використанням меншої кількості енергії. Заощадження означає споживання меншої кількості енергії або відмову від її використання. Ефективність часто призводить до заощадження енергії. Наприклад, замість того, щоб використовувати 100-ватну лампочку протягом 10 годин, можна використовувати еквівалентну їй світлодіодну лампу, яка споживає 16Вт за той же період часу. За 10 годин освітлення вона витратить 0,16 кВт/г електроенергії порівняно з 1 кВт/г, необхідним для живлення звичайної лампи розжарювання. Таким чином, енергоефективність призводить до збереження енергії.

Енергоефективні заходи в містах дають економічний та соціальний ефект, але потребують вкладання великих грошей.

Можна виділити кошти з бюджету міста, але їх постійно не вистачає. Тоді можна залучити кредитні кошти, як це зробила Коломийська міська рада.

На своєму сайті вони діляться успіхом: «Яскравим прикладом залучення кредитних ліній є впровадження на території міста інвестиційного проекту «Капітальний ремонт мереж вуличного освітлення в м. Коломия шляхом технічного переоснащення світильників на основі LED технологій» відповідно до кредитної угоди, укладеної між Північною Екологічною Фінансовою Корпорацією (НЕФКО) та Коломийською міською радою від 15.12.2015 №ESC 4/15 загальною вартістю 3916 900,00 грн., в тому числі сума кредиту – 3 525 210,00 грн. Завдяки злагодженій співпраці Проекту, Представництва NEFCO в Україні із Коломийською міською радою, змогли досягти значних результатів у сфері забезпечення якісного вуличного освітлення в місті, підвищення комфортності і безпечності мешканців та відвідувачів в темну пору доби. Вдалося оновити 1640 світлоточок, що становить 40% від існуючих та зменшити споживання електроенергії на вуличне освітлення на 20% (співвідношення споживання енергії на момент подання заявки (2014 рік) та за результатами 2016 року)».

Проте чиновники Коломийської міської ради забули поділитися досвідом, як заробити на впровадженні енергоефективних технологій. Але журналісти Вільне.ІНФО розкажуть вам про це.

У грудні 2015 року Коломийська міськрада підписує угоду з корпорацією «НЕФКО» про отримання 3,52 млн гривень кредиту на впровадження проекту  «Капітальний ремонт мереж вуличного освітлення в м. Коломия шляхом технічного переоснащення світильників на основі LED технологій».

Невдовзі, у лютому 2016 року, міський голова Коломиї Ігор Слюзар своїм розпорядженням створює робочу групу з впровадження цього проекту. Головою робочої групи призначають першого заступника міського голови Сергія Коцюра, який також є депутатом Івано-Франківської обласної ради від партії «Самопоміч».

У травні 2016 року Коломийська міська рада проводить тендер на закупівлю LED-світильників та ламп. Головою тендерного комітету на той час є начальник відділу економіки міської ради Коломиї Наталя Геник.

Проте тоді вдалося закупити лише світлодіодні світильники Nano2 LED/24NW на суму 2,58 млн гривень. Переможцем конкурсу стала фірма «Шредер».

У травні 2016 року Коломийська міськрада повторно проводить конкурс із закупівлі світлодіодних ламп LP-96 50W E40. Учасниками торгів були двоє – ФОП Віталій Шевченко та ТзОВ «Еста лайт».

Підприємець Віталій Шевченко та фірма «Еста лайт» мали однакову прописку – м. Полтава, вул. Сосюри, 62.

Саме тоді журналісти Вільне.Інфо попередили голову тендерного комітету Наталію Геник про явну змову на торгах. Але попередження були відхилені, і у липні 2016 року Коломийська міська рада підписує договір з переможцем торгів Віталієм Шевченком на придбання світлодіодних ламп на загальну суму 934,6 тис гривень.

У травні 2017 року, після реалізації проекту з енергозбереження, Коломийська міська рада браво відрапортувала про те, що громада Коломиї здобула звання ENERGY EXPERT під час виконання Проекту Українсько-Німецького співробітництва «Енергоефективність у громадах», що впроваджувався GІZ.

Тепер коломийський бюджет економить приблизно 600 тис. гривень щорічно на вуличному освітленні.

Але не все так добре.

У жовтні 2017 року територіальне відділення Антимонопольного комітету Івано-Франківської області порушує справу щодо неконкурентних дій ФОП Віталія Шевченка та фірми «Еста лайт» під час проведення закупівлі Коломийською міською радою «Капітальний ремонт мереж вуличного освітлення в м. Коломия шляхом технічного переоснащення світильників на основі LED технологій».

Невдовзі відділення Антимонопольного комітету Івано-Франківської області винесло рішення, що ФОП Віталій Шевченко та фірма «Еста лайт» порушили законодавство – діяли узгоджено і спотворили результати торгів. За вчинене правопорушення наклали штраф по 68 тис. гривень кожному.

Проте цікавим є інше – Антимонопольний комітет Прикарпаття встановив, що вартість світлодіодних ламп є завищеною. Івано-Франківська промислова палата зазначила, що вартість світлодіодних ламп LP-96 у серпні-вересні 2016 року, у період проведення торгів, складала 750-880 грн.

Коломийська міська рада закупила ці лампи по 1008 грн за штуку.

Тобто, сума закупівлі була завищена на 118-208 тис. гривень.

Проте журналісти Вільне.Інфо  особисто проаналізували ціни на цей товар в той період і отримали документи від офіційних постачальників світлодіодних ламп.

Середня ціна світлодіодної лампи LP-96 50 Ват, яку закупила Коломийська міська рада у серпні-вересні 2016 року, становить  450 гривень.

Чиновники Коломийської міськради поставили собі в кишеню приблизно 550 тис. грн з 930 тис. грн. Тобто 50% від закупівлі.

Варто зазначити, що гарантійний термін експлуатації цих світлодіодних ламп є 2 роки. Але підприємець Віктор Шевченко не бажає виконувати свої забов‘язання. Тому на заміну ламп для вуличного освітлення щороку витрачається понад 200 тис. гривень бюджетних коштів.

Також цікавим фактом є те, що Коломийська міська рада ще має сплатити корпорації «НЕФКО» 1,5 млн грн кредитних коштів за енергоефективним проектом «Капітальний ремонт мереж вуличного освітлення в м. Коломия шляхом технічного переоснащення світильників на основі LED технологій».

Сухий залишок

У березні 2019 року Коломийська міська рада анонсувала, що втілюватиме черговий кредитний проект «Нефко» на 13 млн грн – термомодернізація ліцею №4 ім. С. Лисенка.

Тепер куратори цього проекту – перший заступник міського голови Володимир Григорук та начальник управління освіти Коломиї Любомир Бордун, які є членами партії «Самопоміч».

Автор: Євген Гапич

Related Posts