Тепло для коломийських шкіл: хто насправді нагріє руки?

Spread the love

Постійне зростання тарифів на імпортований газ є причиною щорічного здорожчання теплової енергії, що негативно позначається, як на загальній економічній ситуації в країні, так і на добробуті кожного громадянина.

Незважаючи на те, що газове енергозабезпечення на сьогоднішній день є, мабуть, найбільш зручним для опалення та гарячого водопостачання в приватному, комерційному та комунальному секторі, нові тарифи вбивають поняття його економності.

Урядом та Президентом України поставлено завдання скоротити споживання природного газу та перейти на альтернативні види палива. З одного боку це дозволить зменшити залежність від російського блакитного палива, а з іншого – сприятиме значній економії коштів.

Коломийська міська влада також не стоїть осторонь нагальних проблем щодо економії бюджетних коштів, зниження споживання газу та переходу на альтернативні види палива.

Якщо у 2015 році на опалення освітніх закладів витратили 8,54 млн. грн., то у 2016 році 5,88 млн.грн. не зважаючи на ріст цін на природний газ та теплоенергію. Ціною такої “економії» стало навчання дітей у ледь теплих класах.

З 11 коломийських шкіл 5 мають власні котельні, які працюють на газі. Інші освітні заклади отримують теплову енергію від КП «Коломиятеплосервіс», а також фірм «Біоальтернатива» та «Західтеплоком».

Котельні комунального підприємства «Коломиятеплосервіс» працюють на газі та постачають теплоенергію освітнім закладам за тарифом 1969,02 грн./Гкал.

Натомість, котельні приватних фірм «Біоальтернатива» та «Західтеплоком» працюють на альтернативному виді палива та постачають теплоенергію за тарифом 1464 грн./Гкал та 1380 грн./Гкал відповідно.

Отож різниця в тарифах на теплову енергію вироблену на газі та на альтернативному виді палива (пелета) суттєва.

У 2017 році КП «Коломиятеплосервіс», директором якого є Юрій Зінько, встановило один котел на альтернативному виді палива вартістю 279,950 тис. гривень. На цьому перехід на альтернативні види палива для комунального підприємства завершився.

Натомість, Коломийська міська рада вирішила йти іншим шляхом – віддати послуги з теплопостачання приватним фірмам.

У липні 2016 року депутати Коломийської міськради віддали в оренду земельну ділянку на території ЗОШ №4 фірмі «Західтеплоком» для будівництва котельні. На даний час котельня вже побудована, щоправда не запущена в експлуатацію.

За інформацією аналітичної платформи «YouControl» власниками фірми «Західтеплоком» є Ігор Карпенко та Владислав Лящук, а керує фірмою Сергій Юров, який також є директором фірми «Біоалтернатива». Власниками «Біоальтернативи» є Роман Карпенко та Юрій Лящук. Ці фірми мають прописку у Львівській області.

Варто сподіватися, що після запуску котельні коломийська школа №4 отримає тепло по значно нижчій ціні і зекономить біля 300 тис.грн.

Все добре, але є одне «але»

Проте є одне «але». Зaкoнoм Укрaїни вiд 21 бeрeзня 2017 рoку № 1959-VIII щoдo стимулювaння вирoбництвa тeплa з aльтeрнaтивних джeрeл eнeргiї в дeржaвi зaпрoвaджeнo стимулюючий тaриф для вирoбникiв тeплa з aльтeрнaтивних джeрeл eнeргiї. Вiн стaнoвить 90 % вiд дiючoгo для суб’єктa гoспoдaрювaння тaрифу нa тeплo з гaзу для пoтрeб нaсeлeння тa бюджeтних устaнoв.

Тобто «Біоалтернатива» та «Західтеплоком» може встановити тариф 1772 грн. за Гкал, а це вже економія лише у 121 тис. грн. при споживанні 618 Гкал теплоенергії в рік ЗОШ №4.

Варто зазначити, що і без змін до цього закону підприємці охоче вкладали кошти в цей бізнес – виробництво та постачання теплової енергії  на альтернативному виді палива. В структурі тарифу на виробництво та постачання теплової енергії фірма «Біоальтернатива» заклала рентабельність лише 8,68%. Це при тому, що окупність такого бізнесу – 3-4 роки. Який сенс вкладати в альтернативну котельню під 8,68%, якщо є альтернатива покласти свої кошти на депозит в надійний банк? Наприклад, Ощадбанк заплатить в такому випадку 15,5% річних.

Тому виробники теплової енергії завищували усіма можливими способами собівартість, оскільки  досить низька рентабельність від собівартості. Чим вища собівартість — тим більший дохід. А платити за збільшену собівартість будуть, звісно, споживачі.

Завести інвестора по-тихому

Комусь до ока припав ще один освітній заклад. В серпні цього року розпочали будівництво котельні на альтернативному виді опалення для СШ №1. Ще один ласий шматок.

Коломийська школа №1 має власну котельню на газі. В середньому за рік на опалення приміщень школи витрачається біля 70 тис. м.куб. блакитного палива. Це обійшлося державному бюджету 630 тис. грн. за 2016 рік. І це ще не найбільша сума. Найбільше йде грошей за тепло для ЗОШ №4 – 1,091 млн.грн. за 2016 рік.

Цікавим є те, що в ситуації з будівництвом альтернативної котельні для СШ №1 все покрите мороком і недомовками. Між іншим, як і у всій коломийській освіті.

Проте, журналісти «Вільне.ІНФО» все ж таки розкрили цю таємницю і готові поділитися з вами.

Насамперед, варто зазначити, що ані депутати, ані члени виконкому не надавали будь-яких дозволів на будівництво чи то реконструкцію альтернативної котельні на території школи №1. Також відсутні будь-які підписані договори чи інвестиційні угоди з Коломийською міськрадою чи управлінням освіти Коломиї. Також не було проведену конкурсу з відбору виконавця будівництва котельні на альтернативному паливі.

На наш інформаційний запит ми отримали відповідь:

«… управління освіти співпрацює з ТзОВ «Європейська енергетична компанія» щодо можливості впровадження систем теплопостачання з використанням альтернативних видів палива для Коломийської СШ №1 ім. В.Стефаника».

Варто зазначити, що реконструкція альтернативної котельні йде повним ходом і навіть фірма «Європейська енергетична компанія» зробила 70% передоплати виробнику твердопаливних котлів. Можна сміливо стверджувати, що «можливості впровадження» вже цій фірмі гарантовано управлінням освіти Коломийської міськради, яким керує Любомир Бордун. Співпраця вибудовується стрімка та злагоджена.

«Непростий» інвестор

За інформацією аналітичної платформи «YouControl» фірма «Європейська енергетична компанія», якою керує Василь Шешурак, зареєстрована в м. Луцьк. Засновниками фірми є ТзОВ «СТТ Логістика» та уродженці Маріуполя  Дмитро ЛобасВолодимир Судейко і Марія Коцюба.

Марія Коцюба та Володимир Судейко проживають спільно в м.Києві.

Згідно інформації з сайту «Посіпаки» людина з такимими даними – Судейко Володимир Анатолійович – був помічником народного депутата 4-го скликання Ольги Гінзбург, яка є членом Комуністичної партії України та з 2009 до 2014 року була головою Державної архівної служби України.

Також за інформацією сайту «Посіпаки» людина з ПІБ – Лобас Дмитро Миколайович – була помічником, вже покійного, народного депутата Олександра Савчука від «Партії Регіонів».

Олександр Савчук у 1999 році був гендиректором ВАТ «Азов», а з 2000 до 2007 року – президентом ВАТ «Азовмаш». У 2007 році Олександр Савчук заснував компанію «Маріупольська інвестиційна група» («МІГ») для консолідації усіх активів в рамках єдиної фінансово-промислової групи. Пізніше Олександр Савчук вирішив розділити управління основними (група «Азовмаш») та перспективними (група «МІГ») напрямками бізнесу. У 2010 році компанія «МІГ» була трансформована в керуючу компанію (КК «МІГ»). У 2007 та 2009 роках генеральним директором фірми КК «МІГ» був Дмитро Лобас. У 2008 році Дмитро Лобас був виконуючий обов’язки  генерального директора ПАТ «Українська промислова-транспортна компанія» (припинила діяльність), яке входило в групу «Азовмаш».

Щодо діяльності «Європейської енергетичної компанії», яка зареєстрована у березні 2015 року, то на сайті цієї фірми http://ua-eec.com.ua/proekty/ в розділі «Проекти» вказано, що у Львівській області вона має 62 об‘єкта сумарною потужністю 33,5 Гкал, у Волинській області 129 об‘єктів із сумарною потужністю 120,8 Гкал та в Полтавській області і м.Києві по 1-му об‘єкту потужністю 0,5 Гкал.

Проте, згідно даних з сайту «Zакупівлі» фірма за весь період уклала лише одну угоду на виробництво та постачання теплової енергії для комунального закладу обласного дитячого протитуберкульозного санаторію в смт.Журавно Львівської області.

У вересні 2016 року Кременчуцька міська рада визначила ТОВ «Європейська енергетична компанія» як переможця інвестиційного конкурсу, який у 2017 році мав впроваджувати проект енергозберігаючих технологій для опалення та гарячого водопостачання двох закладів освіти міста: ЗОШ №28 і ліцею №30.

Проте вже в березні 2017 року виконавчий комітет Кременчуцької міськради відмовив в наданні дозволу ТОВ «Європейська Енергетична Компанія» на розміщення модульної котельні на альтернативних видах палива для опалення будівель двох Кременчуцьких освітніх закладів зважаючи на те, що ТОВ «Європейська Енергетична Компанія» не надала ліцензії на провадження господарської діяльності з виробництва та постачання теплової енергії, яка підтверджує його спроможність виконати взяті на себе зобов’язання.

Варто зазначити, що на сайті НКРЕКП відсутня будь-яка інформації щодо фірми «Європейська енергетична компанія».

В червні 2015 року  Волинська обласна державна адміністрація підписує з ТОВ «Європейська енергетична компанія» Меморандум про взаєморозуміння щодо співробітництва у сфері енергетики.

«Голова Волинської ОДА Володимир Гунчик наголосив на тому, що в області спостерігається підвищення інвестиційного попиту, отож перевага надаватиметься тим компаніям, які відразу вкладатимуть кошти в реалізацію на теренах Волинського краю конкретної цільової програми», – з повідомлення відділу інформаційної політики Волинської облдержадміністрації.

Проте далі меморандуму справа не зайшла.

На офіційному сайті Волинської ОДА фірма “Європейська енергетична компанія”, станом на квітень 2017 року, відсутня у реєстрі суб’єктів природних монополій, які провадять господарську діяльність з централізованого водопостачання , водовідведення та транспортування теплової енергії.

В чому економія?

Цікавим є також економічна доцільність переходу на опалення коломийської школи №1 з блакитного палива на альтернативні види палива.

Нагадаємо, коломийська СШ №1 витрачає на рік в середньому 70 тис. м.куб. газу, це обходиться державному бюджету (з 2018 року з міського бюджету, – ред.) в 631 тис. гривень.

В середньому для обігріву загальноосвітнього закладу в м.Коломия, який отримуює готову теплоенергію, витрачається 0,081 Гкал на м.кв. в рікКоломийська школа №1 має 7026,90 м.кв. опалювальної площі. Помножимо площу на Гкал/м.кв. – 7026,90 м.кв. х 0,081 Гкал, що дорівнює 567,36 Гкал – потрібна теплоенергія для обігріву закладу. На даний час фірма «Біоальтернатива» постачає теплоенергію загальноосвітнім закладам по 1464 грн./Гкал, а «Західтеплоком» по 1380 грн./Гкал. Після впровадження альтернативної котельні у школі №1 міській бюджет буде витрачати вже не 631 тис.грн. на рік (прогнозовано 651 тис.грн. на 2017 рік, – ред.), а біля 830 тис. грн. та 782 тис. грн. відповідно.

Звичайно, що в новому тарифі закладені зарплати для кочегарів, а обслуговуючий персонал котельні школи №1 можливо звільнять. Але і тут сумнівна економія.

Варто нагадати, що за новим Законом «Про теплопостачання» виробник та постачальник теплоенергії з альтернативних видів палива може встановити тариф 90% від виробника теплоенергії з газу, а це 1772 грн. за Гкал і тоді про жодну економію не може бути й мови.

Хто винен? Невістка

Щоб себе убезпечити та перекласти провину на плечі керівників освітніх закладів на наступній жовтневій сесії коломийським депутатам запропонують прийняти рішення за клопотання управління освіти міської ради щодо надання права загальноосвітнім та позашкільним навчальним закладам міста надавати в оренду нерухоме майно, площа якого не перевищує 50 квадратних метрів.

Якщо депутати ухвалять таке рішення, то на території шкіл можна буде не тільки котельні будувати. Наприклад, можна шкільну їдальню здавати в оренду під весілля чи банкети, а майстерні для трудового навчання під столярний цех. Потім йти в “мерію” і клянчити гроші на ремонт. А як не дадуть, то вчителі і батьки будуть ремонтувати класи власним коштом.

Головне, що начальник управління освіти та голова міста скине з себе відповідальність, якщо щось піде не так.

Звичайно, перехід на альтернативні види палива потрібен, але за умови прозорого конкурсу з відбору інвестора, розрахунку економічної доцільності та чітко прописаних правил гри.

Автор: Євген Гапич

Related Posts