Тепловики разом з освітою Коломиї “нагріли” міський бюджет на понад 2 млн гривень

Spread the love

У січні цього року «Вільне.ІНФО» опублікувало власне журналістське розслідування «Коломийська освіта: “зекономили” на енергоресурсах», в якому показало, що коломийське управління освіти невиправдано витрачає значні суми бюджетних коштів на енергоносії. Так, наприклад, у 2019 році могло би як мінімум зекономити 1,2 млн грн на споживанні енергоносіїв закладами освіти.

Пізніше з‘ясувалося, що управління освіти Коломиї надало журналістам неправдиві дані – фактична сумарна кількість використаної теплоенергії освітніми закладами Коломиї у 2019 році є більшою на 668 Гкал. Тобто, коломийська освіта у «теплий» 2019 рік спожила більше ніж в «холодний» 2018 рік – 4149 Гкал у 2019 році та 3999 Гкал у попередньому відповідно.

Але цікавить вже не фіктивна економія енергоресурсів, а звідки взялися зайві 668 Гкал спожитої теплоенергії за які сплачені кошти з міського бюджету – гроші коломиян?

Коломийська міська рада у 2015 році впровадила програмне забезпечення «Інформаційна система моніторингу», в якому накопичуються дані споживання енергоносіїв всіма бюджетними установами м.Коломиї. Показники з приборів обліку природнього газу, теплоенергії, електроенергії та води вносяться в систему щоденно відповідальною особою окремо взятої бюджетної установи.

Достовірність внесення показників у систему перевірялися відповідальними особами неодноразово. Остання перевірка була зроблена у листопаді-грудні 2019 року робочою групою по контролю за дотриманням використання енергоносіїв у бюджетних закладах Коломийської міської об’єднаної територіальної громади, яка створена розпорядженням міського голови Ігоря Слюзара у листопаді 2019 року.

Здавалося б, якщо показники теплолічильників співпадають із показниками в «Інформаційній системи моніторингу», то акти виконаних робіт мали би виписатися на таку ж кількість спожитого тепла.

Але, як з‘ясувалося, майже всі постачальники тепла  у актах здачі-прийняття робіт (наданих послуг) вказували зовсім інші показники використаної теплоенергії (Гкал) коломийськими освітніми закладами.

Наприклад, ТОВ «Західтеплоком», який постачає теплову енергію для коломийських ЗДО №7 та №17, у січневих актах зазначив вхідний показник теплового лічильника у ЗДО№7 станом на 2 січня 2019 року – 3277,594 Гдж, а в журналі обліку – 3466,23 Гдж, що на 188,63 Гдж або 45,04 Гкал більше. Те ж саме і по іншим освітнім закладам.

Начальник управління освіти Коломийської міськради Любомир Бордун стверджує, що зайві Гкал, які вказали у минулорічних січнево-лютневих актах постачальники теплоенергії, це заборгованість за 2018 рік. Проте, це не відповідає дійсності.

За інформацією «Єдиного веб-порталу використання публічних коштів Є-Дата» управління освіти Коломиї у січні 2019 року сплатило понад 1,55 млн грн кредиторської заборгованості за отриману теплоенергію для освітніх закладів у грудні 2018 року. Тобто, у платіжних документах чітко зазначено, що оплата здійснювалась як погашення кредиторської заборгованості, яка виникла станом на 01.01.2019 року за теплопостачання згідно актів за грудень 2018 року.

І це ще не все.

Зрозуміло, що теплові лічильники дають можливість виміряти і визначити реальну кількість спожитої теплової енергії, але за умови якщо вони встановлені з дотриманням законодавчих актів.

Порядок прийняття приладу обліку (тепловий лічильник) на абонентський облік затверджений Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 12 жовтня 2018 року № 270.

В цьому документі чітко прописано хто, де і як встановлює тепловий лічильник.

Теплові лічильники, які ведуть облік спожитої теплоенергії в коломийських освітніх закладах, майже всі встановлені з порушенням вимог Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» – відсутність повірки приборів, частково або повністю відсутнє опломбування, прибор обліку встановлений у невідповідному місці ,тощо.

Тепловий лічильник, який встановлений у коломийському ЗДО №16 не опламбований та не пройшов повірку. Постачальником теплоенергії є ТОВ “Європейська енергетична компанія”.

Q (Гкал)=с*m*(t1-t2), де m – маса теплоносія, с – питома теплоємність теплоносія (води 4,187 kДж / кг * С °), t1, t2- температури теплоносія на вході в систему і на виході з неї відповідно, С °. Тому, для визначення кількості теплоти обчислювачеві необхідні величини витрати і різниці температур в системі опалення.

Так ось, якщо треба щоб тепловий лічильник нарахував більше Гкал, то потрібно витягнути вихідний датчик температури. Різниця вхідної і вихідної температур (t1, t2) збільшується і відповідно теплолічильник нарахує більше Гкал, на виробництво яких постачальник не витратить жодної гривні.

Вихідний датчик температури, який встановлений разом з теплолічильником у коломийському ліцеї №6, можна легко витягнути. Після таких дій теплолічильник нарахує більше Гкал, які насправді не були отримані споживачем. Постачальником теплоенергії є КП “Коломиятеплосервіс”.

Температурні датчики теплолічильників не опломбовані у ліцеї №1 та ЗДО№16, де постачальником теплоенергії є ТОВ «Європейська енергетична компанія», а також у ліцеях №2, №6 та ЗДО №5 – постачальником теплоенергії є КП «Коломиятеплосервіс».

Вихідний та вихідний датчики температури не опломбовані. Тепловий лічильник встановлений у ліцеї №2. Постачальником теплоенергії є КП “Коломиятеплосервіс”.

Неналежний контроль за обліком використання теплової енергії освітніми закладами Коломиї, не вживання заходів щодо усунення порушень та просто нехтування своїми посадовими обов‘язками начальником управління освіти Коломиї Любомиром Бордуном призвели до значних витрат коштів з міського бюджету.

Середня ціна Гкал, у постачальників теплової енергії в Коломиї, становить біля 2000 грн. Отже, управління освіти у 2019 році витратила зайві 668 Гкал, у 2018 році – 322 Гкал, що разом становить 990 Гкал, а це біля 2 млн грн збитків.

Автор: Євген Гапич

Related Posts